kaufland

kaufland veggie banner l

kaufland

Jesenné pohyby cien potravín

Slovensko v súčasnosti prechádza obdobím deflácie, to znamená obdobím klesajúcich cien tovarov a služieb v obchodoch vrátane potravín. Ceny potravín od začiatku tohto roka nepretržite medziročne klesajú, pod čo sa podpisujú hlavne lacnejšie poľnohospodárske komodity na svetovom trhu, nižšie ceny energií, ale taktiež aj znížená DPH na vybrané potraviny. Podľa očakávaní by sa ale zlacňovanie agrokomodít mohlo počas jesene zastaviť, čo by sa malo postupne začať premietať aj do cien potravín.

Podľa najaktuálnejších údajov sa ceny potravín a nealkoholických nápojov v auguste medziročne znížili o – 3 %. Napriek priaznivému cenovému vývoju ale výdavky na potraviny každý mesiac ukrajujú Slovákom nemalú časť z rodinného rozpočtu. Slováci považujú cenu za jedno z najdôležitejších kritérií, podľa ktorého sa rozhodujú o kúpe daného tovaru, a cenovky v obchodoch pozorne sledujú. Preto sme sa aj my zamerali na ceny potravín a pripravili sme špeciálny jesenný cenový prehľad s vybranými potravinami, ktoré patria k tomuto obdobiu. Vychádzali sme zo spotrebiteľských cien Štatistického úradu SR podľa najaktuálnejších údajov za august 2016.


S príchodom chladných dní sa už stánky na trhoviskách neprehýbajú pod váhou čerstvého ovocia a zeleniny. Preto meníme svoje jedálničky a na chuť nám prichádzajú aj „tučnejšie jedlá“. Spomedzi jesenných dobrôt si v porovnaní s vlaňajškom najviac priplatíme za typicky jesennú potravinu, kvasenú kapustu, a to až takmer tretinu. Je ale možné, že jej cena pôjde ešte dole, keďže sezóna sa len začala. O 14 % je medziročne drahší zeler a o takmer desatinu viac zaplatíme za zemiaky. Drvivá väčšina uvedených potravín je ale lacnejšia ako pred rokom, čo súvisí s obdobím deflácie, ktorým Slovensko prechádza. Najciteľnejší pokles je v prípade petržlenu, ktorý je o takmer štvrtinu lacnejší ako vlani a o necelú pätinu menej zaplatíme aj za jablká a mrkvu.

 

Jeseň je sezónou hlávkovej kapusty a tá aktuálne vychádza medziročne lacnejšie o takmer desatinu. Aktuálny cenový vývoj zrejme poteší labužníkov, keďže o niečo menej tento rok zaplatia aj za mäsové dobroty, ako napríklad klobásy, údené mäso či slaninu. Prebiehajúce vinobrania otvárajú sezónu vína a jeho kúpa tiež vychádza o niečo lacnejšie ako pred rokom.

 

Aj z hľadiska medzimesačného vývoja (august 2016 v porovnaní s júlom 2016) je citeľné, že drvivá väčšina vybraných jesenných potravín bola v auguste lacnejšia ako v júli. Najvýraznejšie medzimesačné zlacnenie zaznamenalo hrozno, a to až o takmer tretinu. Nasledovali mrkva, zemiaky a kapusta, ktoré taktiež vykázali oproti júlu výrazný, až dvojciferný pokles cien.

 

Zovšeobecnene možno povedať, že aktuálny cenový vývoj na Slovensku kopírovali aj ceny vybraných potravín a nápojov, za ktoré sú údaje dostupné. Z koša sledovaných 38 potravín a nápojov sa totiž medziročné zdražovanie dotklo len nepatrného počtu piatich položiek. Za obyčajné rožky, ktoré chýbajú v máloktorom nákupnom košíku, sme platili rovnako ako pred rokom. Pri nákupe zvyšných 32 tovarov sme vlani mohli ušetriť. Váha databázou zverejnených potravín sa na celkovej váhe potravín v spotrebnom koši (143 položiek) podieľa viac ako 40 percentami.

 

Najviac sme si v auguste 2016 priplatili za kryštálový cukor, ktorý medziročne zdražel o takmer pätinu. Zvyšnými položkami, ktorých sa v auguste dotklo medziročné zvýšenie cien, boli zemiaky, cestoviny a následne menej „nevyhnutné“ potraviny ako sú čokoláda a káva. Naopak, najvýraznejšie zlacneli jablká a mlieko, a to až takmer o pätinu. Dvojciferný pokles cien vykázali ešte aj vajcia, maslo či hovädzie mäso predné s kosťou.

 

Jana Glasová, analytička
Poštová banka

Video

Prvé ohlasy spotrebiteľov na recykláciu plastov

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk