kaufland

kaufland veggie banner l

kaufland

Ako sa vyvíjajú ceny potravín pred Veľkou nocou?

Naša krajina počas celého uplynulého roka prechádzala obdobím deflácie, to znamená, že ceny tovarov a služieb vrátane potravín v obchodoch klesali. Na jeseň sa ale v súlade s očakávaniami začal medziročný cenový pokles potravín postupne zmierňovať a od začiatku roka začali potraviny mieriť smerom nahor. Na základe najaktuálnejších februárových údajov sa ceny potravín zvýšili medziročne o 2,4 % a medzimesačne o 1,3 %. Blížia sa Veľkonočné sviatky, ktoré zvykneme tráviť v kruhu rodiny a priateľov pri plnom stole veľkonočných dobrôt. Výdavky na potraviny nám tak pred týmito sviatkami zrejme ukroja väčšiu časť z rodinného rozpočtu ako zvyčajne. Preto sme sa aktuálne zamerali na to, ako sa vyvíjajú ceny potravín a aký vývoj nás v nadchádzajúcom období čaká. Údaje pochádzajú zo Štatistického úradu SR [ŠÚ SR].
Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch budú ceny v našich obchodoch mieriť smerom nahor. Slovensko sa totiž počas tohto roka prehupne z deflácie opäť do inflácie. Žiadne prudké zdražovanie nás ale nečaká, v priemere odhadujeme rast cien tovarov a služieb v našich obchodoch v tomto roku na úrovni mierne nad jedným percentom. Čo sa spomínaných potravín týka, predpokladáme, že v najbližších mesiacoch budú ich ceny postupne rásť. K určitej stabilizácii by následne mohlo dôjsť v letných mesiacoch v súvislosti s novou úrodou. To ale bude závisieť od toho, aká bude tohtoročná úroda.


Vyššie ceny potravín v obchodoch bude mať okrem iného na svedomí aj vývoj cien poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch. Podľa najaktuálnejších údajov Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo sa svetové ceny potravín vo februári 2017 zvýšili. Index cien potravín, zostavovaný organizáciou, vzrástol na najvyššiu hodnotu od februára 2015. S výnimkou rastlinných olejov sa vo februári zvýšili ceny všetkých komodít, najvýraznejšie však vzrástli ceny obilnín. V rámci obilnín sa zvýšili ceny pšenice, kukurice aj ryže. Vyššie sú aj ceny mlieka a mliečnych produktov a index cien mlieka a produktov z neho je na najvyšších úrovniach od augusta 2014. Nárast zaznamenávame podľa indexu cien potravín aj pri cenách mäsa a cenách cukru.


Pod medziročné zdražovanie potravín sa u nás v tomto roku bude podpisovať aj vyprchanie efektu zníženej DPH na vybrané potraviny, ku ktorému došlo od začiatku roka 2016. A zo svetového hľadiska ruku k dielu pridáva aj drahšia ropa, ktorá sa následne premieta do cien ostatných tovarov a služieb, keďže tie treba nielen vyrobiť, ale aj prepraviť do obchodov k zákazníkom. Celkovo je veľmi náročné odhadovať vývoj cien potravín a agrokomodít, keďže závisí hlavne od úrody, a tú ovplyvňujú také ťažko predvídateľné faktory akými sú počasie, extrémne suchá alebo naopak povodne, či výskyt rôznych druhov škodcov.


Na základe údajov ŠÚ SR o spotrebiteľských cenách sme zostavili cenovú hitparádu vybraných potravín za február 2017, v medziročnom porovnaní s februárom 2016. Spomedzi vybraných potravín najvýraznejšie vo februári tohto roka zdraželi viaceré druhy zeleniny a ovocia. Konkrétne paradajky sú medziročne drahšie až o viac než polovicu, uhorky o dve pätiny, cesnak a karfiol o takmer 30 %. Dvojciferný medziročný rast ceny ale dosiahli aj ďalšie druhy ovocia a zeleniny ako napríklad mandarínky, hrozno či paprika. Zdraželi ale aj niektoré druhy mäsa – bravčové mäso si medziročne pripísalo približne desatinu. Ceny cukru sú o 16 % vyššie ako pred rokom. Drahšie ako v rovnakom období vlaňajška nás vychádza aj mlieko, maslo a viaceré druhy syrov.

 

Zoznam potravín, ktoré boli v druhom tohtoročnom mesiaci drahšie ako pred rokom, bol dlhší ako zoznam potravín, ktoré zlacneli. Najvýraznejšie sa oproti februáru 2016 znížili ceny kapusty a petržlenu (o cca -30 %) a mrkvy a cibule približne o pätinu. Z mäsových výrobkov najvýraznejšie medziročne zlacneli kuracie prsia, a to o zhruba -6 %. Menej ako pred rokom nás vychádzajú aj napríklad jablká, banány, vajcia, ale taktiež aj šunková a trvanlivá saláma.


Jana Glasová, analytička

Poštová banka

Video

Prvé ohlasy spotrebiteľov na recykláciu plastov

Retail Podcast

Category Management 2: Koho zapojiť do vytvárania plánogramu

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk