Ako sa vyvíja svetová produkcia jabĺk?

Jablká sú najčastejšie konzumovaným čerstvým ovocím v Európskej únii, s výnimkou Španielska. V tejto krajine spotrebitelia dávajú prednosť pomarančom. Na druhom mieste sú jablká aj v USA.

 

jablka2020 v

 

 

Celosvetová produkcia jabĺk sa v posledných piatich rokoch pohybovala na úrovni približne od 74 mil. do 76 mil. ton ročne. Vyplýva to z poslednej správy amerického Ministerstva poľnohospodárstva (USDA). V produkcii pomaly rastie podiel Číny (z takmer 52 % na 54 %). Podiel EÚ naopak klesol zo 16,7 % na približne 15 %. Produkciu najviac zvýšilo Rusko (ovocinári tu majú silnú podporu vlády), okrem toho India, Turecko a Brazília.


Svetová trhová produkcia v terajšom marketingovom roku (od vlaňajšieho júla do konca tohto júna) stúpne skoro o 5 mil. ton na 75,7 mil. ton. Výrazný nárast v Číne (asi o 8 mil. ton) by mal kompenzovať nižšiu úrodu v EÚ, kde produkcia klesla skoro o štvrtinu na 11,5 mil. ton, uvádza sa v správe amerického ministerstva.


Ázia tak produkuje stále väčší objem jabĺk, ale na medzinárodnom obchode s nimi sa to prejavuje minimálne. Dôvodom je skutočnosť, že takmer všetko pozberané ovocie sa spotrebováva v miestach produkcie. Predmetom medzinárodného obchodu je asi 6 mil. ton jabĺk ročne. Najviac čerstvých jabĺk sa spotrebuje v Číne, v terajšom marketingovom roku by to malo byť vyše 38 mil. ton. S veľkým odstupom nasleduje Európska únia (7,4 mil. ton).


Hlboký prepad v EÚ


Podľa Svetovej asociácie producentov jabĺk a hrušiek (WAPA) sa vlani v rámci EÚ obralo 10,6 mil. ton jabĺk, čo medziročne predstavuje pokles o 20%. Ovocné sady v Európe totiž postihlo veľmi nepriaznivé počasie - oneskorené jarné mrazy, sucho, lokálne krupobitie...


Úroda v Poľsku, ktoré je najväčším producentom jabĺk v EÚ, klesla o viac ako dve pätiny - zo 4,8 mil. na 2,7 mil. ton. Výrazný prepad hlási tiež Maďarsko a Rumunsko. Oproti tomu úroda stúpla na Pyrenejskom polostrove a vo Francúzsku. Podstatne menšia úroda jabĺk v EÚ sa prejavuje aj na ich nižšom vývoze, a to asi o 200 tis. na 975 tis. ton. Ide o druhý najnižší ukazovateľ od roku 2007/08. Najvýznamnejšími odbernými lokalitami sú Egypt, Bielorusko, Kazachstan, Saudská Arábia a India, uvádza správa amerického Ministerstva poľnohospodárstva.


Klesajúca spotreba


Jablká sú najobľúbenejším a najčastejšie konzumovaným čerstvým ovocím vo všetkých členských krajinách EÚ s výnimkou Španielska, kde ľudia dávajú prednosť pomarančom. Spotreba v prepočte na obyvateľa však klesá vo všetkých krajinách EÚ, a to v prospech mäkkého ovocia.


V krajinách EÚ sa pestuje približne 25 odrôd jabĺk s produkciou aspoň 10 tis. ton ročne. Najväčší podiel patrí odrode Golden Delicious, ktorú uprednostňujú talianski, francúzski, španielski a portugalskí ovocinári. Tejto odrody sa vlani v EÚ urodilo cez 2,3 mil. ton, čo predstavuje 3% medziročný pokles. V Nemecku a v Belgicku prevláda Jonagold (v EÚ sa obralo 431 tis. ton, medziročne o štvrtinu menej), v Poľsku a v Maďarsku Idared (v EÚ sa obralo 552 tis. ton, čo je pokles o 55%). Pokiaľ ide o európske krajiny mimo EÚ, najväčším producentom je Turecko, ktoré vlani obralo rekordných 3 mil. ton jabĺk.


Nemalá časť produkcie jabĺk (30 – 40 %) sa v členských krajinách EÚ aj spracováva. Vyrába sa z nich napríklad koncentrovaná šťava, cider, pyré, zavárajú sa, či inak konzervujú, alebo sa čistia pre potreby pekární. Objem spracovania sa v jednotlivých členských krajinách veľmi líši. V Grécku a škandinávskych krajinách je prakticky nulový, zatiaľ čo v Maďarsku sa spracováva viac ako 70 % zozbieraných jabĺk.


Medzinárodný obchod nie je príliš rozsiahly


Predmetom medzinárodnej výmeny je približne 9 % trhovej produkcie, to znamená, že vývoz sa pohybuje na úrovni medzi 6 - 6,6 mil. ton. Pozíciu najväčšieho vývozcu jabĺk si už niekoľko rokov udržiava Čína, ktorej export podľa predpovede USDA v terajšom marketingovom roku mierne presiahne milión ton. Nasledujú Európska únia (975 tis. ton) a USA (860 tis. ton).


Najväčším svetovým trhom pre producentov jabĺk zostáva Rusko, kde spotreba pozvoľna stúpa, dosahuje približne 1,9 mil. ton ročne. Vláda sa ale snaží závislosť na dovoze obmedziť, a preto poskytuje dotácie na zakladanie nových sadov. Moskva začiatkom augusta 2014 vyhlásila jednoročný zákaz dovozu viacerých potravín, vrátane čerstvého ovocia z USA, Európskej únie, Kanady, Austrálie a Nórska. Ruský prezident Vladimír Putin minulý rok v júni podpísal dokument rozširujúci zákaz dovozu západných potravín vrátane ovocia, a to do konca tohto roka. Ruské embargo tvrdo zasiahlo hlavne poľských pestovateľov, ktorí sa preorientovali na náhradné trhy, ale len s čiastočným úspechom. Ich najväčším odberateľom je Bielorusko, odkiaľ sa poľské jablká následne reexportujú do Ruska.


EÚ dováža hlavne z južnej pologule


Väčšina obchodu s jablkami sa odohráva medzi členskými štátmi EÚ. Počas uplynulých piatich rokov to bolo zhruba 2,3 mil. ton ročne. Z tretích krajín sa dovážalo 400 tis. - 530 tis. ton. V sezóne 2081/19 pochádzali viac ako tri štvrtiny dovozu do EÚ z troch krajín - Čile, Nového Zélandu a Južnej Afriky. Dodávky z južnej pologule "vykrývajú" potrebu mimo hlavnej sezóny v Európe.


Najviac jabĺk dovážajú Británia (už nie je členom EÚ) a Holandsko (spolu 55% celkového dovozu tohto ovocia do EÚ), avšak väčšina jabĺk dovezených loďami do Holandska sa reexportuje do ostatných členských krajín.

 

 

Zdroj: Retail News / www.retailnews.cz


Ilustračné foto: Schutterstock.com

Video

Vitajte vo svete MINIT... robíme Váš deň krajším

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk