Strach z online objednávania veľkých spotrebičov pominul

susilNakupovanie elektrospotrebičov prostredníctvom internetu preferujú najmä obyvatelia Bratislavského kraja. Čísla však ukazujú, že Slováci už nemajú strach ani z objednávania veľkých domácich spotrebičov.

Zatiaľ čo sa v minulosti zdráhali nakupovať sušičky, práčky či chladničky cez internet, v súčasnosti je to pre nich bežná záležitosť. Stále však platí, že cena a rýchlosť dodania tovaru rozhodujú.

 

Faktor pohodlnosti

 

,,Veľké domáce spotrebiče ako napríklad sušičky, práčky a chladničky v minulosti ľudia radšej vyberali osobne,“ uvádza Vladimír Sušil, riaditeľ Hej.sk. Priamu kúpu v predajniach uprednostňovali najmä z dôvodu, že si spotrebič mohli reálne pozrieť, ohmatať, vyskúšať a od obchodníka dostali bližšie informácie o vybranom produkte. Obavy mali aj z prípadnej reklamácie tovaru. Situácia sa však zmenila a Slováci podľa jeho slov nemajú strach objednať online aj väčšie spotrebiče. Jednými z hlavných dôvodov sú možnosť pohodlného objednania tovaru a rýchle doručenie až domov.

Najväčší nápor zažívajú internetové obchody už tradične v predvianočnom období, kedy evidujú veľké množstvá objednávok. Na tieto mesiace sa podľa slov V. Sušila pripravujú už počas jesene. Aktuálne evidujú zvýšený dopyt po sušičkách, práčkach či pomocníkoch do kuchyne.

 

Sezónnosť podľa obchodníkov badať aj na predaji v e-shope. Zatiaľ čo si v zimných mesiacoch zákazníci objednávajú počítače, televízory, mobily či malé a veľké domáce spotrebiče, v lete zo skladov ubúdajú najmä chladničky, klimatizácie, bazény, televízory, notebooky, mobily či grily. Naopak na jar sa na Hej.sk predávajú najmä vstavané spotrebiče, vysávače či produkty zo sekcie „záhrada“.

 

Predaj ovplyvňuje rýchlosť dodania 

 

,,Pre spotrebiteľa je pri objednávaní cez internet hlavnou prioritou cena, rýchlosť dodania a spoľahlivosť,“ prezrádza V. Sušil. Tieto tri kritériá sa veľmi výrazne podpisujú pod celkový predaj e-shopov. Preto sa obchodníci musia snažiť, aby čo najviac vyhoveli požiadavkám zákazníkov. Hej.sk minulý rok v októbri otvoril centrálny sklad v Senci, kde je naskladnených viac ako 10 tisíc obľúbených položiek. Ak si teda zákazník objedná jednu z týchto položiek do 16-tej hodiny daného dňa, nákup mu bude doručený hneď na druhý deň.

 

Faktom však stále zostáva, že na Slovensku rastie počet nákupov cez internet omnoho pomalšie ako napríklad v susednej Českej republike. Zatiaľ čo na Slovensku nakupuje cez internet 45 percent Slovákov, v Čechách je toto číslo o 15 percent vyššie. Obchodníci tak podľa V. Sušila stoja pred otázkou, ako presvedčiť zvyšných 40 percent obyvateľstva, aby sa nákupom cez internet nebránili.

 

Pripravila: jk
Ilustračné foto: Shutterstock.com

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk