Pri výbere nábytku preferujeme minimalizmus

Ešte pred desiatimi rokmi dominovala v slovenských aj českých obývačkách obývacia stena, v súčasnosti je stredobodom miestnosti sedacia súprava. Za tú sú rodiny ochotné minúť v priemere 1 560 €, pričom ju obmieňajú približne každých 5 rokov.

 

sedacie v

 

„Pri zariaďovaní obývačiek sa kladie väčší dôraz na ich praktickosť, úložné priestory a dnes už aj na najmodernejšie technológie,“ uvádza Andrea Štěpánová, marketingová špecialistka spoločnosti ASKO-NÁBYTOK.


Pri nákupe sedacích súprav zákazníci kladú dôraz hlavne na veľkosť, farebné prevedenie a praktickosť materiálu, ale aj na možnosti jej rozloženia do podoby lôžka.


"Zákazníci vo veku od 30 do 55 rokov sa pri výbere sedacej súpravy orientujú hlavne na jej veľkosť a pohodlie, ktoré poskytuje. Sedačka je pre nich zázemím, kde sa schádza celá rodina, a kde trávia spoločný čas. Aj to je dôvod, prečo súpravu obmieňajú približne každých päť rokov,“ hovorí A. Štěpánová.


Čo je žiadané?


Mladší zákazníci a tzv. "Singles" preferujú skôr trendy kombináciu sedacích súprav 3-2-1, teda samostatné moduly rozmiestnené okolo konferenčného stolíka. Táto dispozícia vytvára spoločenskú a zároveň útulnú atmosféru. Dispozícia sedačiek 3-2-1 ponúka aj veľkú plochu na sedenie vhodnú pre početnejšiu spoločnosť, pričom budí dojem luxusného a moderného interiéru. Čoraz populárnejšie sú aj vysokofunkčné sedacie súpravy, ktoré poskytujú výborný komfort a disponujú radom nastaviteľných častí, napríklad rôznymi opierkami či podnožkami.


Klasickým obývacím stenám už definitívne odzvonilo. Zelenú dostal odľahčený funkčný nábytok, pričom sa hlavným bodom obývačky stala televízia. Pri moderných obývacích zostavách je najdôležitejší dostatočne veľký priestor pre jej širokouhlú obrazovku.


„Populárnymi sa stávajú aj ďalšie trendy. Obľúbeným je, napríklad LED osvetlenie, nábytok s vysokým leskom alebo masív, pričom sa dôraz kladie na jednoduché prevedenie a hladký dizajn nábytku,“ uvádza A. Štěpánová.


Zaujímavé je, že vitríny, ktoré boli kedysi neodmysliteľnou súčasťou všetkých obývacích izieb, ani dnes úplne nevymizli. V domácnostiach ich stále nájdeme, i keď len ako zaujímavý prvok, ktorý ozvláštni menšie časti nábytku. Namiesto sviatočného porcelánového servisu, ktorými sme vitríny vypĺňali kedysi, sa dnes pýšia vkusnou dizajnovou dekoráciou, či zbierkou obľúbených detektívok.


Na vzostupe je minimalistický dizajn


Čo sa týka celkového vzhľadu obývacích izieb, Slováci aj Česi si obľúbili trend minimalistickej sivobielej kombinácie s betónovými prvkami. Tá je nielen nadčasová, no nesie sa aj v duchu celosvetových trendov a hodí sa do akéhokoľvek interiéru.


„Zákazníci si veľmi často vyberajú jednoduché farby, ktoré následne ozvláštnia výraznými doplnkami. Do úzadia však neodchádza ani klasika v podaní dreva. V kombinácii s čiernym kovom, či dokonca len tak, samé o sebe, je stále veľmi populárne,“ hovorí A. Štěpánová.

 

Okrem dizajnu nábytku obývacej izby však Slováci a Česi kladú dôraz aj na dostatok úložných priestorov a jeho celkovú praktickosť. V dnešnej uponáhľanej dobe je totiž rýchle upratovanie založené na používaní bezúdržbových materiálov neodmysliteľnou súčasťou bývania.


Zdroj a ilustračné foto: ASKO-NÁBYTOK.

Video

Vitajte vo svete MINIT... robíme Váš deň krajším

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk