Až 67 % slovenských žien má problém pri nakupovaní oblečenia

Letné dovolenkové obdobie prináša mnoho príležitostí obliecť si odvážnejší a kreatívne pestrejší outfit ako po zvyšok roka. Je to potenciál pre značky a obchodníkov, ktorí ponúkajú sezónne kolekcie a snažia sa zaujať aj sviežimi reklamnými kampaňami. Myslia však pri tom skutočne na všetkých zákazníkov rovnako?

 glami 723 v

 

Napriek tomu, že zaužívané normy v módnom priemysle sa dynamicky menia a značky reflektujú na potreby a očakávania zákazníkov, mnohým v ponuke produktov chýba väčšia diverzita, komfort či prehľadnosť. Aj na tento fakt poukazujú výsledky aktuálneho prieskumu Fashion (Re)search módnej online platformy GLAMI. Vzťah zákazníkov ku svojmu telu a následná korelácia ich nákupného správania je výzvou pre obchodníkov, potvrdzujú to výsledky prieskumu naprieč krajinami, v ktorých bol prieskum realizovaný.


Viac ako 20 000 zákazníkov z 9 európskych krajín, medzi nimi aj Slovenska, sa zúčastnilo doteraz „najosobnejšieho“ módneho prieskumu Fashion (Re)search, ktorým tentokrát GLAMI skúma koreláciu medzi maloobchodným predajom módy a vzťahom spotrebiteľov k ich telu. Týmto prieskumom chce inšpirovať značky a prispieť tak k pozitívnym zmenám v módnom biznise, ktorý sa za posledné desaťročia zásadne mení. Prezentovanie nereálnych ideálov krásy by nemalo vytvárať tlak na bežné ženy a mužov. Naopak, reklamné kampane ich majú povzbudiť k telesnému uvedomeniu sa, vnímaniu a hľadaniu vlastného spôsobu, ako sa sebavedomo zapojiť do módneho sveta.

 

SK Q11 38 zdroj GLAMI


Ženy čelia omnoho viac výzvam ako muži


GLAMI sa respondentov spýtalo, či pri nakupovaní módy majú nejaké problémy súvisiace s typom a veľkosťou ich tela. Z oslovených mužov 37 % uviedlo, že sa nestretávajú so žiadnym problémom, zatiaľ čo len 26 % žien uviedlo to isté. Mohlo by sa preto zdať, že mužov, pokiaľ ide o módu, jednoducho otázky postavy netrápia, zatiaľ čo ženy sú si sebou menej isté. V skutočnosti je interpretácia výsledkov prieskumu omnoho zložitejšia. Faktom však je, že ženy čelia početnejším výzvam pri výbere módnych kúskov.


Kľúčové výzvy pre módne značky a predajcov


Pokiaľ ide o skutočné výzvy, výsledky prieskumu GLAMI odhalili niektoré dôležité problémy zákazníkov pri nákupe oblečenia súvisiace s rôznym typom postavy či veľkosťou tela. Hlavným dôvodom, ktorý spôsobuje najviac problémov, je nekonzistentné číslovanie medzi značkami (29 % žien, 28 % mužov). Nielen rozdiely medzi veľkostnými systémami EÚ, IT alebo USA, ale aj rozdielne veľkosti v cm sú pre zákazníkov veľmi mätúce. Implementácia štandardizovaného určovania veľkostí medzi značkami, ako aj poskytovanie presných a podrobných meraní pre každý produkt, by umožnilo nakupujúcim eliminovať frustráciu.


Ďalšie dve kľúčové výzvy sú celkovo obmedzená dostupnosť veľkostí a nedostatok trendových možností v rôznych veľkostiach. Veľa značiek má špeciálne kolekcie pre rôzne veľkosti, ale zvyčajne pokiaľ ide o tie väčšie (alebo povedzme realistickejšie) veľkosti, to nestačí. Spotrebitelia vnímajú obmedzenia, keď chcú byť štýloví vo svojej veľkosti – len málo obchodov má celý sortiment k dispozícii v širokej škále veľkostí. V obchodoch špecializujúcich sa na nadrozmerné oblečenie je zvyčajne veľmi podobná ponuka, čo prináša stereotyp, že veľké oblečenie je zvyčajne nudné a nie trendy. Zákazníci majú naozaj problém nájsť niečo vo svojej veľkosti podľa aktuálnych módnych trendov.

 

Niektoré produkty sa nakupujú najťažšie


Niektoré produkty si pri nákupe vyžadujú skutočne viac pozornosti. Skúsenosťami a vnímaním vlastného tela vieme docieliť správne sadnutie a funkčnosť, a to od výberu perfektných džínsov (na 1. mieste u žien aj u mužov), až po výber plaviek (u žien na 3. mieste) alebo košele (na 2. mieste u mužov). Hľadanie ideálneho strihu môže byť často náročná cesta, no odmenou je príjemný pocit z postave lichotiaceho outfitu. GLAMI, ktoré pomáha zákazníkom preddefinovať to, čo hľadajú, a to čo najmenej časovo náročným spôsobom, je tak ideálnym priesečníkom medzi hľadaním toho správneho strihu a módneho štýlu.

 

SK Q19 46 zdroj GLAMI


Čas na zmenu v módnom priemysle


Telesná inkluzivita naberá na sile a módny priemysel sa nachádza v kritickom bode. Aby pri nakupovaní módy inšpiroval a mohol byť oporou aj pre ľudí rôznych veľkostí a tvarov, je potrebné predefinovať štandardy a postupy. Podľa účastníkov prieskumu by sa priemysel mohol v prvom rade snažiť o väčšiu veľkostnú a dĺžkovú diverzitu vo svojich kolekciách. Značky môžu a musia zahŕňať nízke, vysoké, plus-size a ďalšie špecializované kategórie, čím uspokoja širšiu zákaznícku základňu.


Prekvapivo najčastejšou odpoveďou u mužov aj žien je chýbajúca ponuka tipov, ako sa obliekať podľa tvaru tela. Nielen absencia odevov, ale aj nedostatok vedomostí môže byť dôvodom problémov. Poskytnutím inšpirácie, ako sú príručky materiálov a štýlov, môžu módne značky a maloobchodníci vzdelávať svojich zákazníkov v umení obliekania. Ponúknuť im pohľad na výber siluet, vzorov a látok, ktoré lichotia rôznym typom tela, a vedome tak nakupovať ideálnu variantu.


Treťou najdôležitejšou zmenou podľa zákazníkov GLAMI, je vidieť rôzne tvary tiel v komunikácii značiek. Stále chceme vidieť podobných ľudí ako my v reklame a na predvádzacom móle. Prijatím modelov rôznych veľkostí a tvarov môže toto odvetvie odstrániť predstavu idealizovaného tela a namiesto toho oslavovať reálnu krásu a jedinečnosť všetkých jednotlivcov. „Snažíme sa poukázať na to, že pokiaľ je telo zdravé, plní svoju funkciu a cítime sa v ňom fajn, nie je potrebné tráviť toľko času hodnotením toho, ako vyzerá. Chceme apelovať na ľudí, aby zbytočne netrávili čas sebakritikou a obavami, že ich telo nie je perfektné. Správnou voľbou kvalitného oblečenia s pár tipmi stylistu môžeme zvýrazniť prednosti a schovať drobné nedostatky, aby sme sa cítili skvelo a zdravo každý deň,“ doplnila k téme Eliška Hynková, brand manažérka GLAMI.


Zdroj a foto: GLAMI

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk