Úvod školského roka sa rodičom predraží

Začiatok nového školského býva pre rodiny školopovinných detí finančne náročný. Tento rok to navyše podčiarkuje aj inflácia v dvojciferných číslach. Tá sa premietla do plošného zdražovania, vrátane zošitov aj učebníc a mnohí rodičia tak na výbave pre školákov budú musieť šetriť.

 

uvodskr v

 

 

Takmer 60 % rodín využije to, čo z predchádzajúcich rokov deťom zvýšilo, a dokúpi len nevyhnutné veci. Len menej ako tretina slovenských rodičov bude nakupovať úplne všetko nové – od aktovky, cez boxy na jedlo až po teplákovú súpravu na telesnú výchovu. Tri štvrtiny pritom predpokladajú, že ich náklady na školskú výbavu sa oproti minulému roku zvýšia o desiatky až stovky eur. 


Inflácia zamiešala kartami aj pri školských potrebách


S novým školským rokom nová taška, peračník, pravítka, tepláky či obuv? Kým v minulosti novú výbavu do školy doprialo svojim ratolestiam množstvo rodičov, dnes to už nie je samozrejmosťou. Len samotná príprava žiakov do školských lavíc stála rodičov minulý rok v priemere 200 až 300 € a tento rok to bude ešte drahšie. Ak k tomu prirátame aj nevyhnutné veci ako zošity či niektoré učebnice, suma za kompletnú výbavu pre školáka sa môže vyšplhať dokonca ešte vyššie.


Opodstatnené obavy rodičov z nákladnejšieho úvodu roka naznačujú aj informácie zo štatistického úradu. Podľa dostupných informácií vzrástli medziročne ceny napríklad farbičiek, pier či papúč o takmer 12 %, školských zošitov v priemere o 15 %, obyčajných ceruziek dokonca o viac ako 21 %. „Výbava pre školáka tak môže predstavovať pre rodinný rozpočet podstatne vyššiu záťaž než v minulosti,“ upozorňuje Lenka Kalafut Lendacká, hovorkyňa Poštovej banky.


O stovku viac


Podľa prieskumu,*ktorý si dala vypracovať Poštová banka, až 44 % rodičov predpokladá, že s nadchádzajúcim školským rokom minie na zabezpečenie potrieb pre školáka v priemere o 50 až 100 € viac než vlani. Približne 20 % opýtaných odhaduje, že do svojich školopovinných detí v septembri zainvestuje viac až o dve stovky. Naopak, štvrtina rodičov si myslí, že ich náklady nebudú v porovnaní s minulým rokom vyššie ako 50 €. K tým najoptimistickejším scenárom sa prikláňajú predovšetkým ľudia z Trnavského kraja, kde s pár desiatkami eur navyše ráta až 29 % opýtaných. Najhoršie to vidia rodičia v žilinskom regióne. Tam vyše 23 % respondentov odhaduje navýšenie sumy na školskú výbavu o viac ako dve stovky.


Aj aktovka z minulého roka sa ráta


Výrazné zdražovanie núti Slovákov rozmýšľať viac ekonomicky aj udržateľne a veľa rodín chce šetriť, na čom sa dá. Takmer 60 % opýtaných plánuje dokupovať len to, čo je nevyhnutné. Inak chcú, aby ich deti využili všetko z minulého roka, prípadne po starších súrodencoch. Len 28 % slovenských rodičov bude nakupovať úplne všetko nové a necelých 12 % opýtaných uviedlo, že tento rok pred začiatkom školského roka nebudú deťom nakupovať nič.


Najšetrnejší sú ľudia v Prešovskom a Trenčianskom kraji


Nákup nových vecí pre školákov preferujú rodičia najmä v Banskobystrickom, Nitrianskom a Košickom kraji, kde sa k tejto možnosti prikláňa viac ako 35 % opýtaných. Najšetrnejší sú, naopak, ľudia z Prešovského kraja. Tam plánuje „recyklovať“ veci z predchádzajúceho roka vyše 66 % respondentov a v Trenčianskom kraji túto možnosť preferuje dokonca viac ako 73 % opýtaných. V tomto regióne sa zároveň len 14 % rodičov vyjadrilo v prospech nákupu novej školskej výbavy.


Spomedzi tých, ktorí neplánujú robiť na začiatku školského roka žiadny nákup, je najviac ľudí z Bratislavského kraja – až 17 %. Nie každá rodina sa však zaobíde pred začiatkom školského roka bez nákupov, čo potvrdia najmä rodiča budúcich prvákov.


Zdroj: Poštová banka
Ilustračné foto: Shutterstock.com

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk