kaufland

kaufland veggie banner l

kaufland

Až 75% žien nakupuje vianočné darčeky

vianocePrebúdzajúca sa vianočná atmosféra dáva tušiť, že onedlho sú tu najkrajšie sviatky v roku. Medzinárodný prieskum spoločnosti Nielsen v 26 krajinách ukázal, väčšinu vianočných príprav majú na starosti ženy.


Bez ohľadu na krajinu sa všetci z 20 800 opýtaných ľudí z 26 krajín Európy a USA (vo veku 18 – 65 rokov) zhodli, že počas Vianoc sa tešia na stretnutie s blízkymi, dobré jedlo a darčeky. Prieskum potvrdil, že predovšetkým ženy sa starajú o to, aby boli vianočné sviatky pre všetkých nezabudnuteľným zážitkom. Až 60% z opýtaných žien uviedlo, že pripravujú stretnutia pri stromčeku, 75% žien nakupuje darčeky a 78% žien sa stará o vianočnú výzdobu. Preto až 46% všetkých žien odpovedalo na otázku, či im Vianoce prinášajú stres kladne.

 

Aj keď ženy pripravujú vianočné sviatky s radosťou a láskou, predsa ich povinnosti s nimi spojené zaťažujú. V Nemecku, Veľkej Británii, USA, Rakúsku a Írsku ich ako stresujúce vníma približne 55%, vo Švédsku Dánsku a Fínsku 53%. Predvianočné obdobie ako veľmi namáhavé vníma 70% žien v Česku a 66% na Slovensku. V juhovýchodnej Európe prežívajú vianočné prípravy trochu uvoľnenejšie, stres pociťuje len 28 % žien.

 

Vianoce sú pre väčšinu tie najkrajšie sviatky v roku a ženy si prípravy na ich oslavu berú dobrovoľne na svoje plecia. Privítali by však väčšiu pomoc pri varení, vianočných dekoráciách či zdobení stromčeka. Rozdelenie povinností funguje vo Švédsku, Nórsku a Fínsku, takmer polovica žien v USA a Veľkej Británii by ocenila pomocnú ruku. Francúzky (60%) zasa snívajú o tom, aby raz oslávili Vianoce inak ako zvyčajne. Ženy v Rumunsku, Grécku a Bulharsku síce radi držia celú organizáciu sviatkov vo svojich schopných rukách, ale v tretine domácností pomáhajú zdobiť stromček deti.

 

Vianoce po slovensky

 

Slováci Vianoce so všetkými tradíciami milujú. Tešia sa na stretnutie s blízkymi (97%), dobré jedlo (98%) darčeky (93%), ale aj na chvíle oddychu (85%). Napriek tomu, že tieto sviatky označujú za najkrajšie v roku, až 66% žien a 46% mužov vníma ich prípravu ako stresujúcu. Druhou stranou mince je skutočnosť, že keby sa ženy nezapojili do vianočných príprav, chýbal by im skutočný pocit Vianoc – potvrdilo to ž 60% z opýtaných. To však neznamená, že by pri svojich prípravách neprivítali väčšiu pomoc, ocenila by ju viac ako polovica (57%) zo 600 opýtaných respondentov.
Slovákov pri príprave na vianočné sviatky najviac stresuje príprava (plánovanie, varenie) 52%, práca navyše a málo času 45%. Výber a nákup darčekov považuje za stresujúce 24% opýtaných mužov i žien. Prieskum potvrdil, že na Vianoce sme veľkorysí a radi si doprajeme – finančné obmedzenia stresujú len 4%.

 

Najmä cez Vianoce si často pripomíname a dodržiavame rodinné tradície, jemne odlišné podľa regiónov. Napriek tomu až 42% Slovákov túži osláviť Vianoce inak ako zvyčajne a 21% opýtaných tvrdí, že ich oslava Vianoc nie je celkom tradičná.

 

Stromček a dekorácie

 

Vianoce bez stromčeka a dekorácií si len ťažko možno predstaviť. Podľa prieskumu spoločnosti Nielsen Slováci radi trávia Vianoce v širokom kruhu najbližších (72%), s vianočným stromčekom (99%), vianočnými dekoráciami (96%), tradičnými vianočnými jedlami (84%), s pár darčekmi (48%).

 

Pripravil: dk
Ilustračné foto: Shutterstock.com

Video

Prvé ohlasy spotrebiteľov na recykláciu plastov

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk