Vytvorili sladkosti pre ľudí s kombinovanými intoleranciami

Počet Slovákov s potravinovými intoleranciami v posledných rokoch rastie. Mnohí ľudia majú dokonca viaceré intolerancie. Nie je napríklad zriedkavé, ak sa niekto pasuje s neznášanlivosťou lepku a zároveň má problém aj s trávením laktózy. Aktuálna ponuka v predajniach však týmto spotrebiteľom príliš nelahodí. Sortiment bezlaktózových výrobkov sa síce rozširuje, nemožno to však tvrdiť o produktoch bez histamínu.

 

kekse 23 v1 

Príležitosť a voľný priestor na trhu v tejto oblasti využil mladý podnikateľ Milan Trenčan z Nemšovej a začal vyrábať plnené oblátky. Nazval ich Kekse. Jeho výrobok sa odlišuje tým, že je bez laktózy, lepku a cukru. Zakrátko od vzniku nápadu začal túto novinku dodávať aj do predajní prvých dvoch obchodných reťazcov a nedávno dokonca získal investora, vďaka ktorému môže svoju výrobu ďalej rozšíriť.


Kedy sa začal písať príbeh značky Kekse?


Začalo to mojimi zdravotnými problémami. V roku 2018 som dostal výsledky z alergológie a správu o potvrdení intolerancie na laktózu aj mliečnu bielkovinu, intoleranciu na lepok, problém s cukrom a tiež silnú histamínovú intoleranciu. Nákup bežných potravín sa od tohto momentu pre mňa skončil. Odrazu som musel začať dôkladnejšie plánovať. Keď som si ako tak zvykol na novú podobu raňajok, obedov a večerí, zistil som, že chuť na sladkosti sa len tak jednoducho prekonať nedá. Vyskúšal som najskôr koláče z alternatívnych múk, experimentovanie vyústilo do nápadu vyrobiť si oblátky, ktoré neobsahujú mlieko, lepok, droždie, sóju, vajcia, chemické látky a konzervanty. Asi rok a pol som neustále tento svoj nápad tvoril a vylepšoval, až som sa napokon odvážil ísť s ním na trh. Od začiatku som kládol dôraz na to, aby pozostával len zo základných surovín a predstavoval čo najmenšie riziko, pokiaľ ide o obsah histamínu.


Nenašli ste v maloobchodnej sieti nič, čo by ste mohli bez obáv konzumovať?


V regáloch dnes nájdete viacero výrobkov bez lepku a laktózy. Lenže výrobcovia napríklad kvôli tomu, aby docielili jemnú oblátku, pri ich výrobe volia sójový lecitín. Ak nepoužívajú sójovú múku alebo lecitín, zakomponujú vajcia. Na trhu síce sú zastúpené produkty, ktoré sa približujú zloženiu toho nášho, avšak ani jeden z nich nie je bezlepkový, bezmliečny, bez sóje, bez vajec a s nízkym obsahom cukru.

 

 

 

„Kekse obsahujú menej sladidla ako bežne dostupné oblátky, v nich nezriedka sacharidy tvoria až polovicu gramáže a samotný cukor dokonca tretinu. V našom výrobku je podiel sacharidov na úrovni 35-percent a cukru 18-percent.“

 

 

Od začiatku som sa snažil, aby naše výrobky neboli príliš sladké. Kupujú si ich aj diabetici, no nepoznám toto ochorenie natoľko, aby som týmto zákazníkom vedel náš produkt plnohodnotne odporučiť. Experimentoval som s ôsmimi druhmi sladidiel, skúšal som stéviu, agáve a napokon sa mi osvedčil med. Je neutrálny, známy a rozšírený. Najhoršie zo všetkých sladidiel dopadla u nás stévia. Všetky ostatné ingrediencie totiž posunula do pozadia.


Čo ste vyrobili ako prvé a z čoho ste vychádzali?

 

Prvé boli Kokosové Kekse, zo skúseností s intoleranciou som totiž vedel, že kokos je neutrálny a nikdy mi neubližoval. Problémy mi spôsobovalo skôr kakao a niektoré druhy orechov. Prišiel som tiež na to, že vhodné pre svoju neutralitu sú aj mandle a spoznal som tiež karob, ktorý používam ako náhradu kakaa. Kým som však všetko doladil, ubehol približne rok.

 

kekse 23 cl2

 

Čo ste vlastne vyštudovali? Nepôsobili ste v potravinárskej sfére?


Neplánoval som to robiť komerčne, ale pre vlastnú spotrebu. Nerobil som totiž nikdy v tomto sektore, som vyštudovaný ekonóm a uberal som sa manažérskym smerom.

 

Aký bol váš vstup na trh s prvými výrobkami?


Urobil som si najskôr prieskum. V rodine nemám veľa ľudí, ktorí trpia potravinovými intoleranciami, Kekse však prešli aj ich testom. V roku 2020 som si založil firmu a z Bratislavy som sa presťahoval na Považie, odkiaľ pochádzame. Nasledovalo hľadanie názvu, tvorba dizajnu, výroba webstránky a tiež manuálu, ako budeme výrobky baliť a kde ich začneme predávať. V tom čase som našiel dokonca priestor, ktorý čiastočne spĺňal nevyhnutné hygienické požiadavky, najskôr som ho však musel dať do stopercentného stavu, potom nasledovalo schvaľovanie prevádzky. Vyrábať som začal v septembri 2020 a popri tom som ešte pracoval v jednej firme ako nákupca. V októbri som však musel s podnikaním prestať, pretože pandémia zlikvidovala môjho dodávateľa oblátok. Kontaktoval som preto asi polovicu dodávateľov oblátok z Európy, kým som napokon natrafil na jednu firmu, ktorá mi receptúru urobila viacmenej presne podľa mojich predstáv, na zákazku.


Oslovovali ste len zahraničné firmy?


Áno, zahraničné, na Slovensku som totiž nepochodil. Firiem, ktoré by dokázali vyrobiť bezlepkové sójové oblátky som našiel veľa, no tá naša je ryžovo-kukuričná.


Vyrábate stále ručne? Z vašich výsledkov vyplýva, že v prvom roku ste vyprodukovali až 20-tisíc oblátok.


Predtým sme ich ručne vyrábali a aj balili. Pre zaujímavosť, balenie trvalo dvojnásobne dlhšie ako samotná výroba. Celé fungovanie nám zefektívnila balička, v súčasnosti vyprodukujeme až 40 kusov oblátok za minútu. Momentálne dokážeme vyrobiť viac ako tisíc kusov za jeden pracovný deň.

 

kekse 23 cl3


Aktuálne tento produkt dodávate do dvoch obchodných reťazcov. Zákazníci si ich môžu kúpiť konkrétne v predajniach Kaufland a Yeme. Ako k tomu prišlo?


V máji 2021 mi zvonil telefón a nákupca jedného z týchto reťazcov mi oznámil, že by mali záujem o môj produkt. Hneď sa so mnou aj dohodli, že sa zastavia na kontrolu výroby a prevádzky. Podobne to bolo aj s druhou sieťou. Najskôr prišli jej zástupcovia do našej výrobnej prevádzky na kontrolu a následne mi poslali stanovisko, že chcú zaradiť tento typ produktu do regálov.


Cena vašich výrobkov je však oproti iným oblátkam vyššia. Neodrádza to nakupujúcich?


Ľudí, ktorí trpia potravinovými intoleranciami a vedia oceniť ten typ produktu, cena neodrádza. Rozumiem, že človek v súčasnosti viac zvažuje, čo si vkladá do nákupného košíka, kde a koľko nakúpi, no pozorujeme, že vo všeobecnosti sú tieto typy výrobkov dobre akceptované, aj keď sú drahšie. Náklady však nepustia. Je iné vyrábať z bežných surovín, pri ktorých sú lacnejšie vstupy, než produkovať špecifický produkt z drahších surovín, pritom čo najviac poctivo a bez toho, aby ste nahrádzali chute niečím iným.


Aké máte ďalšie plány? Vlani do vašej firmy vstúpil investor. (Faba Ventures, česká investičná spoločnosť, ktorá investuje do perspektívnych spoločností s pozitívnym dopadom na okolité prostredie, pozn, red.)


Usilujem sa, aby sme boli zdravo fungujúca firma, ktorá vytvorí pracovné miesta pre desiatku ľudí a časom rozšíri portfólio aj o nové výrobky. Plánujeme sa zamerať nielen na ľudí s potravinovými intoleranciami, ale aj na tých, ktorí sú zástancami zdravšej alternatívy stravovania.


Martina Hilbertová
Foto: Kekse

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk