4 témy, ktoré budú hýbať retailom

Počas tlačovej konferencie k veľtrhu EuroShop 2023 predstavil Ulrich Spaan, Senior Vice President, EHI Retail Institute témy, ktoré hýbu a budú hýbať svetom maloobchodu v nasledujúcich rokoch. Pozitívne je, že mnohé z nich už prenikajú aj do Česka a na Slovensko.

 

freitag store seoul nilsclauss

Nils Clauss


Zrejme nebude prekvapením, že EuroShop 2023 sa ponesie aj v duchu takých tém a trendov, ako prepojený retail (omnichannel, smart retail), energetický manažment či udržateľnosť. Zaoberá sa nimi viac či menej každý obchodník. Novinkou nie sú ani ďalšie témy - dôraz na potreby zákazníka alebo zážitkové nakupovanie. Menej známy je však trend vytvárania tzv. tretieho miesta. S týmto konceptom ste sa mohli stretnúť pri značke Starbucks. Práve jej zakladateľ Howard Schultz hovoril o kaviarňach ako o treťom mieste, teda mieste medzi prácou a domovom, mieste, kam smerujú prvé kroky z práce a často prvé kroky smerom do práce. S rozvojom tretích miest súvisí aj trend „Vital City Centers“ oživovania centier miest. Po tom, ako sa viaceré nákupné ulice vyprázdnili vďaka nákupným centrám a posledné roky aj vďaka pandémii, mestá chcú vrátiť turistický a nákupný ruch do centier a pasáží. Obchody, večierky, kaviarne, ktoré lemujú ulice – to všetko sú „oči“ smerom na ulicu, ktoré zvyšujú bezpečnosť a zároveň robia ulice príťažlivejšími a živšími.


Pozrime sa však na štyri témy a príklady, ktoré predstavil Ulrich Spaan. Zároveň sme ich doplnili aj o príklady z Česka a Slovenska.

 

 

1.Lokálne. Malé. Zamerané na zákazníka


Predajne IKEA sa zvyčajne spájajú s neraz poldenným nakupovaním v obrovských priestoroch. Však trendom je ísť v ústrety zákazníkovi a preto má značka aj tzv. IKEA Shop. Ten zvyčajne ponúka len niektorý segment zo širokej ponuky, napríklad len obývačky alebo spálne. Dizajn predajne je kontextový, flexibilný a škálovateľný. Môžete sa však stretnúť aj s označením „Urban store“. Konkrétne v Madride má táto značka dva obchody mestského formátu: jeden je už vyše roka na ulici Serrano (zameriava sa na spálne) a druhý s plochou takmer 2000 m2, sa zameriava na obývačky a situovaný je na madridskej ulici Goya. Ulrich Spaan ako príklad uviedol IKEA Décoration v Paríži. Ako už názov napovedá, tento mestský formát ponúka najmä dekorácie, doplnky, ale aj poháre a rôzne ďalšie drobné a dôležité vybavenie pre domácnosti. Predjňa má aj vlastné bistro.


Ešte cielenejšie zákazníkov oslovuje NIKE Unite. Koncept bol uvedený v novembri 2020 a zameriava sa na budovanie užšieho vzťahu ku komunite v okolí predajne. Zároveň sa snaží motivovať miestnych, aby viac športovali. 

 

laESSE je supermarket zo skupiny Esselunga Group umiestnený na strategických miestach v talianskych mestách. V podstate ide o convenience store, ktorý je určený pre každodenné nákupy a poskytuje i ďalšie služby, napríklad doručenie domov. Má tiež kaviareň, maličkú reštauráciu a priestor pre úložné boxy, do ktorých si môžu zákazníci nechať uložiť online nákupy z e-shopu esselunga.it. Samozrejmosťou sú digitálny kiosk a digitálne platby v celom obchodíku.

 

V Čechách sa udomácňuje podobné doručovanie nákupov potravín do chladených boxov, boxy Rohlik Point sú na rôznych partnerských miestach (napríklad čerpacie stanice, administratívne budovy...), keďže tento online supermarket nemá kamenné predajne.


Nemecký reťazec s potravinami tegut... má v portfóliu aj plnoautomatizovaný koncept mini-supermarketu s názvom „tegut... teo“. Ide o „hyperlokálny“ formát, ktorý vďaka modulárnemu dizajnu s drevenými prvkami zapadne do rôznych lokalít. Cieľom je ponúknuť pohodlnejší prístup k potravinám pre ľudí v mestských oblastiach a menších komunitách napríklad na dedinách, v areáloch nemocníc alebo v univerzitných kampusoch atď. Zákazníci môžu získať prístup do minisupermarketu bez personálu nepretržite prostredníctvom aplikácie „tegut... teo“ a pomocou svojich zákazníckych kariet. V sortimente je 950 tovarov každodennej potreby.

 

tegut teo 1


U nás zatiaľ úplne autonómne predajne nie sú, avšak Potraviny Od Našich v Devíne ponúkajú pre registrovaných zákazníkov možnosť samoobslužného nákupu aj po oficiálnej zatváracej dobe, teda v noci, keď v obchode nie je personál. Podobný mechanizmus má na viacerých miestach v Čechách Skupina COOP. Len nedávno otvorili najväčší obchod tohto typu v Lipně nad Vltavou.

 

 

2.Udržateľnosť. Prírodné a „zelené“ riešenia


Udržateľnosť nepreniká len do ponúkaného sortimentu alebo manažmentu predajne. Trendom je budovanie a remodeling predajní v súlade so životným prostredím. Opakovane sa na retailových fórach objavuje koncept Rewe Green Farming v nemeckom meste Wiesbaden Erbenheim. Bol vyhlásený za Obchod roku 2022 (Store of the Year 2022) ako najinovatívnejšia a najzaujímavejšia maloobchodná prevádzka v Nemecku. Cenu udeľuje Nemecká asociácia maloobchodných predajcov (HDE). Rewe Green Farming spája modulárnu architektúru supermarketov s trvalo udržateľnou výstavbou a prevádzkou, zároveň má na streche akvaponické pestovanie bylín. Nový, adaptabilný a udržateľný koncept je možné prispôsobiť rôznym typológiám lokalít vo forme modulárneho systému – koncepčne a konštrukčne.

 

REWE Green Farming


Francúzska značka udržateľných tenisiek Veja otvorila svoje prvé testovacie centrum venované čisteniu, recyklácii a renovácii starých párov topánok Veja. Zákazníkom ponúkne aj prototypy tenisiek značky, ktoré sa nedostali na trh a ktoré sa budú predávať za znížené ceny, ako aj páry zo starých kolekcií. Nový obchod s názvom Veja x Darwin sa nachádza v známej vinárskej oblasti Bordeaux vo Francúzsku. Komplex Darwin sú bývalé vojenské kasárne, čiže zároveň ide o využitie tzv. brown fieldu, budovy, ktorá by inak bola nevyužitá a chátrala.


Natíska sa prirovnanie k obchodíkom v Novej Cvernovke, napríklad BARTINKI & FASHION REVOLUTION SLOVAKIA alebo PEOPLE ON EARTH sa zameriavajú na slow fashion a recyklované materiály.


Ace & Tate, predajca módnych okuliarov, má v Antverpách v Belgicku obchod, ktorý je kompletne zariadený vybavením z recyklovaných plastov. Marten & Joost – dizajnéri a zakladatelia firmy Plasticiet – čerpali inšpiráciu zo štruktúry prírodného kameňa a snažili napodobniť prirodzený mramorovaný a terazzový vzhľad. Opakovanie vzoru a červených prvkov v kombinácii so zrkadlami a bielymi stenami umožňuje zákazníkom úplne sa „oddať“ tomuto recyklovanému svetu.


Perspektívnym konceptom je EDEKA Ueltzhoefer v Nemecku, ktorá spája bežný supermarket a supermarket so zameraním na organické a biopotraviny pod jednou strechou.

 


3. Zážitkový retail: Od obchodu k priestoru


Douglas House of Beauty v centre Düsseldorfu nie je len obchod s vôňami a dekoratívnou kozmetikou, je to doslova „domov krásy“. Už tu chýbajú azda len sauny, ale inak prevádzka predstavuje raj pre unavených zákazníkov a najmä zákazníčky. Na ploche 900 m2 tu poskytujú okrem predaja aj masáže, kozmetické kúry a ďalšie procedúry spojené so starostlivosťou o pleť, dokonca aj aplikáciu botoxu. Je tu tiež kaviarenský kútik „The Beauty Suite“. Špecialitou je „kozmetické zrkadlo“, ktoré s využitím rozšírenej reality ukazuje zákazníkom produkty bez toho, aby si ich naniesli na tvár. Práve takéto prevádzky sú trendom. Spájanie maloobchodného predaja so službami pre zákazníka na takej úrovni, že sa obchod stáva vyhľadávaným priestorom nielen za účelom nákupu.


MediaMarktSaturn „Tech Village Berlin“ otvorili v Berlíne, avšak predajca elektroniky už má dnes šesť týchto prevádzok. Ďalšie sú v Miláne, Rotterdame, Ríme, Madride a vo Viedni. Nový koncept navrhol renomovaný taliansky architekt Fabio Novembre. V koncepte sú predstavené najdôležitejšie inovácie a elektronika zo širokej škály segmentov na štyroch poschodiach a celkovej ploche 8000 m2. Inšpiráciou bola talianska piazza, trhovisko, ktoré je dominantnou časťou každého z poschodí. Sú tu ako stánky trhovníkov rozmiestnené „shop-in-shop“ značiek ako Apple, Samsung, Microsoft, Sonos, Sony, Philips, Logitech, Xiaomi, Miele a Dyson. Na všetkých poschodiach je rozmiestnených aj šesť takzvaných zážitkových zón – priestorov, kde si zákazníci môžu priamo vyskúšať a zažiť inovácie a najnovšie produkty. Okrem toho sa tu pravidelne konajú podujatia a v objekte je i vlastná kaviareň.

 

tech village berlin1


Mesto Kaprun je žiaľ známe najmä pre tragickú nehodu lanovky, ktorá sa odohrala v roku 2000. Ale stojí tu tiež unikátna predajňa športových potrieb značky Bründl Sports. Drevená stavba je v dokonalej harmónii s okolím. Vlajková predajňa s plochou 2 500 m² bola otvorená v roku 2021 a ponúka nevšedný zážitok, či už pre športovcov, dobrodruhov alebo dovolenkárov. V podzemnom parkovisku sú nabíjačky pre elektromobily. Čerešničkou na torte je reštaurácia na streche vlajkovej predajne. Tu sa môžu zákazníci nechať obslúžiť a zároveň sa pokochať pohľadom na Kitzsteinhorn.

 

Gastronomický koncept je 100%-ne udržateľný, ponúka BIO, sezónne a regionálne pochúťky. Vďaka reštaurácii, vyhliadke zo skleného balkónu alebo suchému toboganu či lezeckej stene návštevníci aj zabudnú, že sú vlastne v obchode so športovými potrebami.


Podobný koncept, ktorý viac ako dobre zapadá do okolia, je Záhradné centrum a Farmárska predajňa ovocia Plantex vo Veselom pri Piešťanoch. Súzvučí s okolím nielen architektúrou, ale aj sortimentom a spôsobom predaja. Aktuálne je Plantex nositeľom Ceny za architektúru 2022 v kategórii Občianska stavba.


Minimalistický dizajnový koncept FREITAG-Store Seoul Apgujeong v Južnej Kórei je lahôdkou pre fajnšmekrov. Obchod predáva 100% recyklované produkty, prevažne tašky. Vyzerá skôr ako showroom, než ako bežný maloobchod. Mnohé ďalšie značky už nasledujú tento trend. Nesnažia sa mať maximum výrobkov na ploche, ale naopak každému vystavenému kúsku doprajú priestor a zároveň poskytujú voľnosť pohybu aj pre zákazníkov.

 

freitag store seoul

Nils Clauss

 

 

4.Prepojený, digitalizovaný a smart retail


Podľa štúdie EHI „Technologické trendy v retaile 2021“ s doplnením o výhľad pre nasledujúce roky, ktoré prezentoval Ulrich Spaan, zostáva umelá inteligencia (AI) najdôležitejším trendom. Aplikácie založené na AI sa budú naďalej presadzovať, a to vrátane personalizácie pre zákazníkov. Ohromný nárast digitalizácie vyvolaný pandémiou a lockdownom kamenného retailu urýchľuje spojenie online a offline kanálov a rozmach omnichannel retailingu. Cloudová architektúra bude naďalej tvoriť základ pre digitálnu budúcnosť maloobchodu. Ešte vzrastie význam self-scanningu a samoobslužných pokladníc, a to aj v súvislosti s rozvojom úplne autonómnych obchodov.


Autonómne obchody nerozvíja len Amazon, ktorý bol so svojím Amazon Go priekopníkom. V súčasnosti už majú podobné prevádzky Tesco, Sainsbury’s, no aj diskontéri. Napríklad ALDI SHOP & GO na Greenwich High Street v Spojenom Kráľovstve. Celý koncept beží na technológii od spoločnosti Aifi, ktorá realizovala napríklad autonómny supermarket Albert Heijn v Holandsku, Žabka v Poľsku či Carrefour v Dubaji.


Nákup alkoholických nápojov v ALDI SHOP & GO je riešený cez rozpoznanie veku naskenovaním tváre zákazníka. Podobný princíp používa prevádzkovateľ samoobslužných pekární Back-Factory v Brémach, ktorá však testuje rozpoznávanie nákupu. Ten stačí položiť na tácke pred kameru a umelá inteligencia nielen rozpozná položky, ale rovno ich aj nablokuje.

 

ALDI ShopandGo 1


Burberry v meste Shenzhen má zasa prívlastok prvá prevádzka „social retail“. Má tri miestnosti, z ktorých každá má knižnicu skladieb a svoj vlastný charakteristický dizajn s podpisom Riccarda Tisciho – od nekonečného zrkadlového sveta, cez živú interpretáciu značky Thomas Burberry až po miestnosť kompletne v plavej farbe. Bonusom je štvrtá miestnosť, ktorá sa odomyká interakciou s obchodom a programom WeChat Mini.


Digitalizácia nemusí však byť okázalá ako Burberry alebo tak nákladná, ako autonómne predajne ALDI. Dôkazom je spolupráca značiek kurts a OBI v Kolíne nad Rýnom. Pred štandardným obchodom OBI je stanica Cube / toolbox, ktorá pripomína lodný kontajner. Ide o samoobslužnú požičovňu náradia. Stačí mať aplikáciu a jednoducho si zákazník požičia viac ako 150 profesionálnych nástrojov na parkovisku predajne. Ponuka vychádza z potrieb cieľovej skupiny a prispôsobuje sa sezóne.


Ďalšie technológie prechádzajú aktualizáciou a vzhľadom k tomu, že komponenty sú lacnejšie, tak budú stále dostupnejšie. Napríklad elektronické cenovky už môžu interagovať s aplikáciou nakupujúceho, ponúknuť mu rôzne zľavy, kupóny a doplňujúce informácie. Elektronické cenovky do celej siete u nás implementuje napríklad Tchibo, Yeme a do vybraných supermarketov aj COOP Jednota Slovensko. Znovuzrodenie zažívajú smart nákupné vozíky, ktoré pred rokmi predstavil v našich končinách napríklad Wanzl. Tie od firmy Shopic začína v celej sieti používať najväčšia sieť supermarketov v Izraeli Shufersal. Vozíky dokážu skenovať do nich vkladaný tovar a urýchľujú tak self-scanning.


Kamenný retail sa vyvíja


Ako vyplýva z vyššie uvedeného, žiadne scenáre postpandemickej dominancie e-commerce a masového zániku kamenných obchodov odborníci na retail z EHI neočakávajú. Naopak, bude to fúzia a zaujímavé prelínanie digitálnych technológií a prozákazníckeho prístupu tvárou v tvár.

 

retail newsletter banner F2


Juraj Turzo
Zdroj: EuroShop 2023

Foto: archív firiem

 

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk