KOCKA prináša do regiónov moderný retail

Obchodné centrá KOCKA a KOCKA mini predstavujú pôvodný slovenský koncept lokálnych nákupných centier, ktorý patrí do retailového portfólia investičného holdingu M-MARKET a.s. V súčasnosti má sieť desať centier so stabilnými nájomcami a vysokou obsadenosťou. Aké má ďalšie plány?

 

kocka 2022 v

 

Prvá KOCKA bola otvorená v roku 2012 v Senci a zatiaľ posledným zrekonštruovaným obchodným centrom je objekt vo Vrútkach. Ďalšie KOCKY sa nachádzajú vo Zvolene, Turčianskych Tepliciach, Veľkom Krtíši, Martine, Modre, Rožňave, Bánovicach nad Bebravou, Starej Ľubovni. KOCKA mini sa nachádza v Prešove, Lučenci v časti Opatová, Ivánke pri Dunaji, Dobšinej a v Partizánskom.


Identifikátorom je aj fasáda


Koncept bol vytvorený v spolupráci so slovenskými odborníkmi na maloobchod a komerčné nehnuteľnosti. Výrazným a zároveň zjednocujúcim prvkom desiatky centier je fasáda, ktorá využíva kombináciu niekoľkých materiálov – kov, sklo, omietka a farebné obkladové dosky.


Cieľom investora bolo v tomto prípade modernizovať budovy, ktoré boli pred rekonštrukciou buď zdevastované, alebo morálne či technicky zastarané a najmä dlhodobo neslúžili obyvateľom prípadne pôvodnému účelu. Na rozdiel od tržníc, na ktorých obnovu mestá a obce dostávajú dotácie a regionálne príspevky, sieť centier KOCKA buduje slovenský investor zo stopercentne vlastných zdrojov. Napríklad OC KOCKA Stará Ľubovňa (1800 m2) vznikla rozsiahlou rekonštrukciou dlhodobo nefunkčného obchodného domu s názvom Vabec. Investícia sa tu vyšplhala na takmer milión €.

 

Po pilotnom projekte KOCKA mini v Prešove na Prostějovskej ulici, sa ďalším centrom s týmto prívlastkom stala KOCKA v Partizánskom. Otvorená bola v roku 2018 a ide o najmenší objekt s celkovou plochou nepresahujúcou 1000 m2. KOCKA mini Partizánske si však zachováva farebnosť, logotyp a vizuálne prvky typické pre celú sieť centier.


Typickým zástupcom siete je OC KOCKA Zvolen. Má prenajímateľnú plochu 1140 m2 (na prvom podlaží), 1156 m2 tvorí takmer 80 %, otvorili ju v roku 2017. OC KOCKA vo Vrútkach má podlahovú plochu 1 548 m2 a je zároveň jubilejnou, desiatou v poradí. Pre zákazníkov je otvorená od júna 2019. Jediným mestom, v ktorom budú dve OC KOCKA je Martin, pričom OC KOCKA mini je plánovaná v mestskej časti Jahodníky.


„Z našich skúseností vyplýva, že v prípade akvizície už etablovaného a stále fungujúceho nákupného centra je vhodné ponechať jeho pôvodný názov. Zákazníci sú totiž naň zvyknutí. V prípade OC KOCKA by nešlo iba o zmenu názvu, ale aj špecifický dizajn fasády a interiéru,“ vysvetľuje predseda predstavenstva a prezident spoločnosti M-MARKET, a.s. Marian Šufliarsky. Pôvodný názov tak zostal aj nedávno akvizovanému OC Urban Košice, ale aj Južanke v Trenčíne či OC Dubrawe v Bratislave.


Vrúcnejší vzťah k lokálnemu


Na Slovensko príde už piata automobilka. Pritom už dnes vyrobíme najviac áut na obyvateľa. Na druhej v mnohých regiónoch si nemajú ľudia kde nakúpiť mlieko, toaletný papier alebo nové rifle. Vznikajú doslova potravinové púšte, v ktorých nie sú široko-ďaleko ani len malé potraviny alebo večierky. Do podpory retailu sa štát nezapája, zato sektor automotive dostáva štedré úľavy a širokú podporu.


Napriek nulovej podpore je víziou M-MARKETU naďalej budovať sieť lokálnych, susedských a sídliskových obchodných centier. „Pandémia COVID-19 a opatrenia s ňou spojené ešte umocnili vzťah zákazníkov k lokalite a k nákupom v blízkosti svojho domova,“ konštatuje M. Šufliarsky. Jeho slová podčiarkuje aj Štúdia Shopping Centre Index, ktorú vydáva aj na Slovensku medzinárodná realitno-konzultačná spoločnosť CBRE. Práve menšie nákupné centrá s vyváženým a pestrým mixom nájomcov sú agilné a mimoriadne životaschopné retailové projekty.


Odchod CBA a dopady pandémie


Kľúčovým nájomcom siete nákupných centier KOCKA boli supermarkety CBA, po rebrandingu niesli názov Kačka. Avšak poľskí majitelia siete Enterprise Investors sa rozhodli ukončiť činnosť a tieto prevádzky boli určité obdobie nefunkčné. Bolo to v čase, keď sa ostatní maloobchodníci chystali na vianočnú sezónu. Manažment centier KOCKA musel teda pred Vianocami v roku 2019 riešiť výpadok kľúčového nájomníka. „Vďaka mimoriadnemu úsiliu manažmentu a kolegov zodpovedných za retail sa nám však v prípade Kačky podaril doslova husársky kúsok. Ešte pred vypuknutím pandémie sme obsadili alebo zazmluvnili takmer 90 % priestorov,“ spomína M. Šufliarsky.


Prezieravosť strategického rozhodnutia diverzifikovať nájomníkov a rýchle obsadenie priestorov sa prejavili práve počas pandémie v roku 2020. Protipandemické opatrenia a opakovaný lockdown umožnil prevádzkovateľom OC KOCKA otvoriť iba potraviny, drogérie a niekoľko ďalších predajní. Jednu značku kotevného nájomcu s prevahou predaja potravín tak postupne nahrádza viac operátorov, napríklad reťazec Terno (Zvolen), Kon-Rad Potraviny (Modra) alebo Milk Agro (Prešov).


Pandémia a už spomínané chaotické opatrenia boli pre sieť KOCKA náročné. „Dôvera a lojalita zákazníkov sú pre nás obrovským záväzkom. Striktne sme dodržiavali všetky protipandemické opatrenia a investovali množstvo vlastných zdrojov do zvýšenej ochrany zdravia zamestnancov nájomníkov a zákazníkov. Už počas pandémie sme upozorňovali, že prijímané opatrenia nezohľadnili regionálne špecifiká a neboli dostatočne včas avizované, aby sme mohli chrániť ľudí a zachovať komfort nakupovania,“ uviedol M. Šufliarsky.


Nesystémové opatrenia a neadresná pomoc zároveň zdeformovali vzťah nájomníkov a prenajímateľov. Vytváranie a rozvoj kultúrneho moderného nákupného prostredia však potrebujú aspoň férové podmienky. Kompenzácie na mzdy a nájomné boli zúfalo nedostatočné a prichádzali veľmi neskoro. Štát teda nielenže protežuje iné sektory, ale nepodporil retail ani v ťažkom období.


Retail je dlhodobá investícia


Pandémia sa podpísala aj pod ďalšie strategické rozhodnutia investora. Aktuálne neplánuje žiadnu väčšiu rekonštrukciu a racionalizoval aj marketingové aktivity. Zameral sa však na plynulý chod desiatky už etablovaných centier, ktoré majú stabilný mix nájomcov, ako sú potraviny, drogérie, lekárne, banky, pošty a podobné prevádzky, ktoré sú v daných lokalitách žiadané a žiaduce. Obsadenosť OC KOCKA je 100%, OC KOCKA mini prekročili v tomto ukazovateli 91 %.


Napriek nepredvídateľnému podnikateľskému prostrediu je retail zdravým odvetvím, ktoré si dokázalo poradiť aj počas pandémie. Sieť OC KOCKA je integrálnou súčasťou retailového portfólia M-MARKET a.s., ktoré sa zameriava na lokálne nákupné centrá. Ambíciou je dosiahnuť do konca roka 2023 až 200 000 m2 retailovej plochy. Bude sa tak diať organicky, teda výstavbou a prestavbou objektov na OC KOCKA, ale aj akvizične, teda kúpou už fungujúcich lokálnych nákupných centier. M-MARKET má v súčasnosti viac ako 160 000 m2 a atakuje prvú priečku v rebríčku vlastníkov modernej retailovej plochy, v ktorom figurujú napríklad NEPI + Rockcastle, Saller Group a Immofinanz.


Juraj Turzo
Ilustračné foto: archív OC KOCKA

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk