Hornbach otvoril svoju štvrtú projektovú predajňu na Slovensku

Pribudla v Prešove a stala sa prvým operátorom novovybudovaného Hobby Parku Sekčov. Najbližšie k tejto predajni je prevádzka v Košiciach, ktorá by ale nemala mať na návštevnosť novej prešovskej predajne zásadný vplyv.

 

Hornbach Presov v

 

Na ploche 17 tisíc m2 ponúka prešovský Hornbach domácim majstrom aj profesionálom nielen potrebný materiál pre ich projekty, ale aj odborné poradenstvo. Do regiónu priniesol tento obchodník viac ako 100 nových pracovných miest, pričom ide o rôzne pozície s dôrazom na vysokú odbornosť.


V kamennej predajni aj online


Novú predajňu v Prešove na Rusínskej ceste slávnostne otvorili Jaroslav Paděra, konateľ spoločnosti HORNBACH pre Slovenskú a Českú republiku, Ralf Kunz, člen predstavenstva Hornbach Immobilien AG z Nemecka a Gabriel Süč, riaditeľ novootvorenej predajne.


Okrem mnohých odborných oddelení a digitálnych výhod nákupu ponúka predajňa stavebné a záhradné centrum, železiarstvo, moderné centrum na miešanie farieb, sortiment pre vybavenie kúpeľní a kuchýň s 3D plánovaním, či drive-in výdajňu stavebného materiálu a služby ako napríklad prírez dreva a dovoz tovaru. Samozrejmosťou je aj odborné poradenstvo vyškoleného personálu.


V súčasnosti predstavuje sortiment Hornbachu 120 000 výrobkov. Vďaka zavedeniu e-shopu pred tromi rokmi si môžu zákazníci tovar objednať aj z pohodlia domova a následne si ho vyzdvihnúť v predajni, alebo si ho nechať priamo doviezť domov či na stavbu. V ponuke e-shopu je aktuálne viac než 45 000 položiek.


Bezplatná wi-fi, online terminály v predajni a nové samoobslužné nakupovanie s platbou pomocou QR kódu  uľahčujú nakupovanie aj v tomto hobbymarkete.


Bližšie k domácim majstrom aj profesionálom


Hornbach si pri tejto príležitosti zároveň pripomenul 15 rokov od otvorenia svojho prvého marketu na Slovensku. Chceme byť bližšie zákazníkom na východnom Slovensku. Veríme, že nová predajňa v Prešove posilní pozíciu našej značky na trhu. Plánujeme osloviť aj tých najnáročnejších zákazníkov, a to najmä najširšou ponukou tovaru, príjemným prostredím a ústretovou obsluhou. Vyškolený personál našich predajní dokáže zákazníkom v ich projektoch odborne poradiť, či už v segmente stavby, rekonštrukcie alebo záhrady,“ hovorí Jaroslav Paděra.


„Na slovenskom trhu vnímame potenciál rozvoja, a preto plánujeme v budúcnosti investovať do výstavby ďalších marketov. Ďalšia predajňa by mala na Slovensku pribudnúť do dvoch rokov,“ uviedol J. Paděra, konkrétnu lokalitu však zatiaľ nepotvrdil. Spomenul, že aktuálne je napríklad v procese plánovania nová predajňa v Nitre. Stále ale hľadajú vhodné pozemky aj v ďalších slovenských mestách. Zároveň zástupcovia Hornbachu potvrdili, že dobre funguje aj stratégia, kedy sú napríklad viaceré predajne situované vo väčšom meste, ako je to aj v Bratislave alebo Prahe.


„Na každú našu lokalitu sme hrdí a sme si istí, že to tak bude aj v budúcnosti. Trvalý úspech nemožno dosiahnuť cez noc. Ako pri stavbe vlastného domu, aj tu sa v každej lokalite dôkladne overuje kvalita a potenciál rozvoja,“ dodáva J. Paděra.


Pred predajňou v Prešove majú zákazníci k dispozícii 200 parkovacích miest, ku ktorým v krátkom čase pribudnú dve nabíjacie stanice pre elektromobily. Podobné už pred predajňami tejto značky fungujú tieto vymoženosti aj v niektorých iných krajinách.


Cieľom sú moderné technológie


Hornbach je priekopníkom v DIY segmente, pozorne sleduje trendy a využíva v predajniach pokrokové technológie. Dôkazom tohto smerovania je aj prešovská predajňa, ktorá prispieva k úspore energí a k trvalej udržateľnosti.


„Prešov je prvou predajňou Hornbachu, ktorú sme kompletne vybavili LED osvetlením, ktoré šetrí energiu a zároveň má dlhšiu životnosť ako bežné osvetlenie. LED osvetlenie nájdete pri regáloch vnútri predajne, ale je použité aj na osvetlenie vonkajších reklamných plôch,“ hovorí Ralf Kunz, člen predstavenstva Hornbach Immobilien AG.


„Spojením systému inteligentného riadenia budovy, ktoré využíva denné svetlo prichádzajúce do budovy cez sklenené kupoly zo strechy, v kombinácii s umelým osvetlením, sa vytvára nielen pre našich zákazníkov, ale aj zamestnancov, príjemná atmosféra. Zároveň tým znižujeme spotrebu elektrickej energie,“ dodáva. Ďalší zdroj úspor energie predstavujú vzduchotesné steny budovy, systém tepelnej rekuperácie a vzduchotechnika. Novinkou v prípade tejto prevádzky je aj to, že ide o prvú plne klimatizovanú predajňu Hornbach na Slovensku.


Návštevníci novej predajne v Prešove tiež môžu využiť ďalšiu novinku - moderný spôsob samoobslužného nakupovania, tzv. SELF SCAN, prostredníctvom mobilnej aplikácie. Zákazníci si svoj tovar môžu priebežne skenovať a pri pokladni ho už nemusia vykladať na pult, iba ho zaplatia. SELF SCAN bol po úspešnom testovaní v Košiciach nasadený aj do novej predajne v Prešove. Postupne by počas jesene mal pribudnúť aj do ostatných predajní Hornbach na Slovensku.


Nákupná zóna v zelenej lokalite


Na pozemku, kde sa nachádza táto predajňa, s rozlohou 50 000 m2, vznikla zelená plocha, ktorú v budúcnosti plánuje mesto v spolupráci s organizáciou Cyklistika pre všetkých využiť na výstavbu cyklo bmx dráhy, ktorú budú môcť využiť všetci nadšenci cyklistiky.


„Vznik novej oddychovej zóny pri našej predajni má pre nás hlboký význam. Uvedomujeme si zodpovednosť nášho pôsobenia na okolie, a preto kladieme dôraz na spoluprácu s dodávateľmi, ktorí dodržiavajú smernice týkajúce sa ochrany životného prostredia a trvalej udržateľnosti,“ objasňuje J. Paděra.


Smerom k trvale udržateľnému rozvoju


Hornbach potvrdzuje aj svoj zodpovedný prístup k ochrane životného prostredia. Už v roku 1996 sa dobrovoľne zaviazal dovážať iba FSC® – certifikované tropické dreviny, v roku 2007 získal ako prvý DIY reťazec FSC – certifikát.

 

Najnovším krokom v tejto oblasti je výhradný predaj grilovacieho uhlia a brikiet práve s certifikátom FSC. V marci 2016 vyradil Hornbach zo svojej ponuky celý rad prípravkov na likvidáciu buriny obsahujúci glyfosát, akými sú napríklad Roundup (v pôvodnom zložení), Dominator alebo Kaput, teda najpoužívanejšie herbicídne prípravky. Následne prišlo k úplnému vyradeniu prípravku s obsahom Neonikotinoidu, ktorý má devastujúce účinky na včelstvo. Tento krok je logickým vyústením snahy tohto obchodníka, ktorý chce fungovať v súlade so životným prostredím a nechce prispievať k poškodzovaniu zdravia svojich zákazníkov a bežných ľudí. 


Reťazec aktívne pôsobí aj na lokálnej úrovni, napríklad v Prešove rozmiestni v spolupráci s mestom v rámci jesenného upratovania veľkoobjemové kontajnery. Obyvatelia sa tak môžu zbaviť rozmerného odpadu, či už z domácnosti alebo svojho okolia. Počas štyroch týždňov budú kontajnery striedavo pristavované v jednotlivých mestských častiach. Prešovčania môžu navyše využiť priamo na predajni zberné miesto pre elektroodpad, ktoré je dostupné počas otváracích hodín marketu. Ponúka sa tiež možnosť použiť koše na separovaný odpad za pokladnicami na vyhodenie obalu zo zakúpeného tovaru.


„Zákazník môže tovar rozbaliť priamo na predajni a obal zahodiť do naňho určeného koša. Domov si tak neprinesie žiaden odpad, iba samotný tovar. K prípadnej reklamácii sa obal výrobku nevyžaduje,“ uvádza Gabriel Süč, riaditeľ novootvorenej predajne.

 


Rozvoj infraštruktúry


Aktivita developera v lokalite priniesla so sebou aj zlepšenie mestskej infraštruktúry. Prešovská Rusínska cesta je známa najmä svojou zaťaženosťou tranzitnou dopravou, kvôli čomu sa dlhodobo vytvárajú zápchy. Problém si uvedomovali aj zástupcovia spoločnosti Atrios.


„Kľúčovým momentom developmentu obchodnej zóny Hobby Parku Sekčov a jeho budúceho úspešného fungovania bolo a je kvalitné dopravné napojenie zo silno frekventovanej Rusínskej ulice, ktorá tvorí hlavnú spojnicu medzi centrom mesta a sídliskom Sekčov. Naša spoločnosť v koordinácii s mestom Prešov a SSC investovala do vybudovania novej svetelnej križovatky a rozšírenie Rusínskej ulice na 4 pruhy,“ dodáva Vladimír Jakša.


Toto opatrenie by malo zlepšiť dopravnú situáciu v danej lokalite. Hobby Park Sekčov sa postupne rozrastie aj o ďalšie dva obchodné domy – predajňu nábytku a bytových doplnkov. Prešov tak získa ďalších 12 000 m2 maloobchodnej plochy.

 

Pripravil: dk
Foto: Hornbach Prešov

Video

Vitajte vo svete MINIT... robíme Váš deň krajším

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk