IPSOS: Najobľúbenejším e-shopom Slovákov je Alza

Koncom minulého roka, v období pred nákupnou udalosťou roka Black Friday, agentúra IPSOS uskutočnila prieskum názorov slovenskej on-line populácie na nakupovanie prostredníctvom internetu. Aké sú zistenia? 

 

ipsosprieskum v

 

Prieskum okrem rebríčka obľúbenosti e-shopov priniesol aj pohľad na trendy v internetových nákupoch z pohľadu doručovania tovaru, využívaných zariadení alebo spôsobov platby pri takýchto nákupoch.


Obľúbení obchodníci


Ako vyplýva z prieskumu, titul najobľúbenejšieho internetového obchodu Slovákov sa už tretí rok po sebe podarilo obhájiť Alze. Je obľúbeným e-shopom pre 38 % respondentov, v tesnom závese sa však nachádza Mall, ktorý za svoj obľúbený obchod označilo 36 % ľudí. Do trojice najobľúbenejších e-shopov sa tento rok po prvýkrát dostal aj Aliexpress (15 %), ktorého popularita kontinuálne rastie.


Lidl-Shop sa krátko po svojom spustení dostal do povedomia slovenskej populácie, ako jeden zo svojich obľúbených obchodov ho označili 3 % opýtaných. Vďaka tomu sa dostal na 11. miesto v rebríčku obľúbenosti. Slováci však často ako svoj obľúbený e-shop neuvádzajú ďalší nedávno spustený e-shop, About You. Spontánne túto stránku uviedlo iba 1 % respondentov.


Aktuálne výsledky potvrdzujú trend, že vysokej obľúbenosti sa tešia predovšetkým obchody zamerané na predaj elektroniky, ktoré zároveň disponujú širokou ponukou produktov z iných kategórií.


Rast záujmu o online nakupovanie


E-shopy sú stále medzi používateľmi internetu veľmi obľúbené a na objednávanie tovaru ich využíva až 99 % z nich. Prieskum rovnako potvrdil trend zvyšovania objemu obchodu prebiehajúceho cez e-commerce. V súčasnosti až 44 % respondentov tvrdí, že z e-shopov si objednáva tovar niekoľkokrát do mesiaca, čo predstavuje oproti roku 2017 nárast o viac ako 10 %.


Slováci zároveň pomaly menia aj svoje zvyky, pokiaľ ide o zariadenia využívané na internetové nákupy. Podľa tohto prieskumu medziročne rastie podiel tých, ktorí na svoje on-line objednávky najčastejšie využívajú smarfóny. Ich podiel sa v porovnaní s rokom 2018 zvýšil z 20 % na 26 %. Dominantným zariadením však ostáva osobný počítač, ktorý je najčastejšou voľbou pre 69 % ľudí.


Spôsoby doručenia


Doručenie tovaru na adresu kuriérskou službou preferujú takmer dve tretiny Slovákov. Ide tak o najčastejšie využívaný spôsob dodania tovarov z e-shopov. Doručenie tovaru na adresu Slovenskou poštou pri svojich nákupoch najčastejšie využíva 18 % opýtaných, čo je o 8 % menej ako tomu bolo v roku 2018.


Kuriéra, ako možnosť dopravy tovaru z e-shopov, najmenej využívajú, podľa tohto prieskumu, ľudia žijúci vo väčších mestách. To môže byť spôsobené práve dostupnosťou škály iných možností doručenia, ako napríklad kamenné predajne, výdajne tovaru, partnerské odberné miesta alebo rôznych typov automatov na balíky v týchto lokalitách.


Expresné doručenie


Z prieskumu ďalej vyplýva, že väčšina Slovákov (59 %) očakáva dodanie zakúpeného tovaru na tretí až štvrtý deň po objednaní. Rastie však skupina, ktorá očakáva svoj tovar už nasledujúci deň po nákupe. Aktuálne takéto expresné dodanie tovaru požaduje 30 % ľudí (v roku 2018 to bolo len 19 %). Medzi týmito spotrebiteľmi dominujú najmä mladší ľudia vo veku do 26 rokov, ale aj do 44 rokov, čiže skupina, ktorá v porovnaní s populáciou v staršom veku tradične disponuje väčšou digitálnou a technologickou gramotnosťou.


Kuriéra očakávame počas celého dňa


Respondenti prezradili v prieskume aj to, v akom čase by preferovali doručenie tovaru z internetových obchodov. Z tohto hľadiska sa Slováci rozdelili približne do tretín, z ktorých každá uprednostňuje inú časť dňa (dopoludnie, popoludnie, podvečer).


Najobľúbenejšími možnosťami platby za on-line objednávky sú platba kuriérovi pri prevzatí (36 %) a platba kartou (opísanie čísla karty, 31 %).

 

 

Prieskum bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 467 respondentov v dňoch 25. 10. až 27. 10. 2019 pomocou on-line zberu dát. Vzorka respondentov je reprezentatívna pre slovenskú populáciu podľa pohlavia, veku, regiónu a veľkosti miesta bydliska. Medzinárodný Ipsos prieskum bol zverejnený pod názvom: „Black Friday: Still the superhero of the shopper’s year?“

 

 

Zdroj: IPSOS
Ilustračné foto: Shutterstock.com

Video

Vitajte vo svete MINIT... robíme Váš deň krajším

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk