Slovensko zálohuje, a to vo veľkom!

Hoci zálohový systém na Slovensku funguje len rok a pol, zálohomaty sa rýchlo stali prirodzenou súčasťou životov Slovákov a Sloveniek. Svedčia o tom počty vrátených obalov, ako aj celková spokojnosť na všetkých stranách tohto reťazca.

 

tomra 723b v

 

Dokážete si predstaviť 400 miliónov plastových fliaš a plechoviek na jednej kope? Ušetríme vám tú námahu: predstavovať si to ani nemusíte, pretože hoci ide o reálny počet fliaš a plechoviek, takáto obrovská kopa plastového odpadu vďaka Slovákom nikdy nedostala šancu vzniknúť. Až 400 milión zálohovateľných obalov, ktoré Slováci v tomto roku (áno, stále hovoríme len o prvom polroku 2023!) odovzdali v zálohomatoch, sa vďaka tomu v kompletnom recyklačnom cykle vrátilo do obehu, aby z nich vznikli nové plastové fľaše a plechovky.

 

Pre vytvorenie lepšieho obrazu, aktuálne sa návratnosť zakúpených plastových fliaš a plechoviek pohybuje okolo 75 %. Hoci ide o pomerne vysoké číslo, cieľom pre rok 2023 je dosiahnuť návratnosť 80 % a do konca roka 2025 až 90 %. Nie je to vôbec nereálne, čísla jasne hovoria o tom, že Slováci majú už od spustenia zálohového systému na začiatku roku 2022 o zálohovanie veľký záujem.

 

Prvý úspešný rok ukázal, že môžeme byť vzorom pre iné krajiny

 

O tom, že zálohový systém bude na Slovensku patriť k úspešným projektom, svedčili už údaje v čase jeho zavedenia. Celý zálohový systém sa podarilo úspešne spustiť len za 10 mesiacov od toho, čo v parlamente prešiel zákon vychádzajúci zo smernice Európskej únie o jednorazových plastoch. Tento rekordne krátky čas znamenal intenzívnu spoluprácu medzi Správcom zálohového systému na Slovensku, výrobcami zariadení na zálohovanie, ako aj samotnými prevádzkami, ktoré zálohovanie umožňovali.

 

Úspešnosť tohto projektu, samozrejme, stála aj na koncových zákazníkoch, ktorí svoje zálohovateľné obaly začali vracať do predajní a ako sa ukázalo, obavy boli neopodstatnené a Slovákov zálohovanie naozaj chytilo.

 

 

 

„Len za prvý rok prišli spotrebitelia zálohovať viac ako 820 miliónov plastových fliaš a plechoviek, čo predstavuje približne 70 % návratnosť.“

 

 

Rýchlym a hladkým procesom spustenia zálohového systému, ako aj okamžitým úspechom u obyvateľov sa Slovensko oprávnene stalo vzorom pre iné krajiny, ktoré zálohový systém v najbližších rokoch plánujú spustiť. Aj teraz na nás upierajú zrak iné krajiny strednej Európy, ktoré sa celým procesom môžu inšpirovať.

 

tomra 733

 

Slováci sa zhodujú: Zálohovanie je pohodlné, ekologické i ekonomické

 

Počty fliaš, ktoré sa zálohovaním vracajú do výroby a neostávajú na skládkach alebo, ešte horšie, v prírode, presvedčili všetkých, ktorí boli ohľadom zavedenia zálohového systému skeptickí. Prieskum, ktorý realizovala TOMRA, ukázal, že motiváciou na zálohovanie je pre ľudí záloh vo výške 15 centov, ktorý dostanú za každý vrátený obal, ako aj environmentálne dôvody, ktoré sú dôležité najmä pre mladých ľudí.

 

Medzi ďalšie faktory, ktoré hovoria v prospech zálohovania, patrí aj jednoduchý spôsob zálohovania a rýchly a jednoduchý servis. Práve to sa TOMRA snaží zabezpečiť kvalitným servisom, ktorý poskytuje všetkým prevádzkovateľom zálohomatov. V prípade, že dôjde k prevádzkovým problémom, servisní technici sú pripravení okamžite vyraziť a vyriešiť ho. Samozrejme, ideálny stav je vtedy, ak k tomu nemusí dochádzať vôbec – o to sa TOMRA stará jednak pravidelnou aktualizáciou zálohomatov, ako aj inštruktážou pre zamestnancov prevádzok, ktorí tak dokážu vzniknuté situácie riešiť priamo na mieste s našou online podporou a zákaznícky komfort pri zálohovaní tým nie je nijako ohrozený.

 

Naozaj celé Slovensko zálohuje

 

K úspechu zálohovania, samozrejme, prispieva aj fakt, že počet zálohomatov stále rastie a túto službu čoraz častejšie poskytujú aj prevádzky, ktoré nemajú zákonnú povinnosť. Ku koncu júna 2023 tak bolo možné zálohovateľné plastové fľaše a plechovky vrátiť v 3149 odberných miestach po celom Slovensku. Zoznam aktuálnych odberných miest nájdete tu: Slovensko zálohuje - slovenskozalohuje.sk.

 

Zdroj a foto: TOMRA

 

PR

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk