Obchodníkov čaká historická udalosť. Čo bude dôležité pri systéme zálohovania?

Obchodníci sa musia pripraviť na spustenie zálohovania. Ako si majú zvoliť ten správny systém a na čo si majú dať pozor?

 

recycling

 

Podľa nariadení Európskej únie sa musia všetky členské štáty dostať postupne na úroveň 90 % recyklovaných jednorazových plastových obalov. K naplneniu tohoto cieľa prispievajú aj meniace sa trendy. Spotrebitelia volajú po možnostiach zodpovedného využitia plastov a rastie aj legislatívny tlak na nové stratégie pre plastový odpad.

 

Slovenská republika prijala zákon, podľa ktorého budeme už od 1. januára 2022 zálohovať PET fľaše a plechovky. Na ťahu sú teraz obchodníci, ktorí si vyberú systém zálohovania nápojových obalov a do svojich prevádzok nainštalujú recyklačné automaty. Aby systém fungoval správne, musí byť celý proces efektívny a spoľahlivý. Na slovenský trh preto prichádza TOMRA, svetový líder v oblasti zálohovania a recyklácie.

 

Slováci vnímajú zálohovanie pozitívne

 

Ako príklad, kde je proces zálohovania zabehnutý a funkčný, poslúži niektorá z krajín s najlepšími zálohovacími systémami na sveta. Sú nimi Nemecko, Holandsko, Fínsko, Dánsko a Litva, ktoré spoločne dosahujú priemernú návratnosť až 94 %. Rovnako naklonení efektívnemu zálohovaniu sú podľa prieskumu Slovenskej agentúry životného prostredia aj Slováci. Až 86 % opýtaných uviedlo, že zavedenie právnych predpisov týkajúcich sa zálohovacieho systému vníma pozitívne.

 

Na základe dlhoročných skúseností vypracovali experti TOMRA analýzu, v ktorej pomenovali základné body vedúce k zavedeniu a efektívnemu fungovaniu systému zálohovania jednorazových obalov. Aby sme dosiahli najvyššiu mieru efektivity zberu, je podstatné dodržiavať štyri princípy:

 

- Výkon: Pre dosiahnutie žiaducich výsledkov je potrebné skombinovať dostatočné množstvo vyzbieraných obalov so zmysluplnou výškou zálohy.


- Pohodlie: Systém musí byť praktický, ľahko dostupný a férový pre spotrebiteľov aj pre obchody, ktoré budú obaly zbierať.


- Zodpovednosť výrobcov: Zálohový systém financujú výrobcovia. Investície sa im vrátia vďaka nevyzdvihnutým zálohám, komoditným výnosom a eko-modulovaným poplatkom rozšírenej zodpovednosti výrobcov.


- Integrita systému: Dôveru v systém buduje transparentný manažment, dátové zúčtovacie strediská a spoľahlivé výkupné technológie

 

4 dôležité kroky pre obchodníkov

 

TOMRA je preferovaným partnerom pre maloobchodníkov po celom svete, keď až 7 z 10 recyklomatov je vyrobených práve touto spoločnosťou. A práve maloobchodníci, ktorí pôsobia na slovenskom trhu, budú zohrávať v systéme zálohovania kľúčovú rolu. Ako bude teda z ich pohľadu celý proces zálohovania prebiehať?

 

zaloha maloobchodnik

 

Krok 1 – Maloobchodník kúpi fľaše a zaplatí sumu za produkt a zálohu
Krok 2 – Maloobchodník predá produkt spotrebiteľovi a účtuje maloobchodnú cenu a zálohu
Krok 3 – Spotrebiteľ vráti fľaše, ideálne do recyklačného automatu, a dostane zálohu späť
Krok 4 – Maloobchodník si nárokuje hodnotu vrátených záloh a od administrátora systému dostáva späť manipulačný poplatok

 

Šetrenie nákladov aj služby pre zákazníkov

 

Pre maloobchodníkov je zároveň výhodné zber nápojových obalov zautomatizovať. Predajcovia v tomto prípade nebudú od zákazníkov prijímať prázdne obaly ručne, ale prostredníctvom automatov. Obchodník vďaka zhutneniu prázdnych obalov na jednom mieste ušetrí predajný priestor, zníži výdavky na pracovnú silu a zároveň svojim zákazníkom poskytne rýchly a pohodlný servis.

 

Každý efektívne fungujúci systém zálohovania zachytáva až 90 % všetkých jednorazových obalov. A práve toto číslo je aj podľa nariadení Európskej únie stav, ktorý by malo Slovensko postupne dosiahnuť. Zaviazalo sa dosiahnuť ho už v roku 2025.

 

„Zálohový systém nie je len riešením problému so znečistením. Je to tiež príležitosť ukázať zákazníkom, že vám záleží na rovnakých veciach, ktoré robia aj oni. A v neposlednom rade znamená zálohovanie šancu zvýšiť ziskovosť pomocou väčšieho počtu spokojných zákazníkov, ktorí recyklujú,“ vraví vraví Roman Postl, konateľ spoločnosti TOMRA Collection Slovakia.

 

Zdroj a foto: TOMRA

 

PR

 

 

 

Video

Vitajte vo svete MINIT... robíme Váš deň krajším

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk