Ekologickým prístupom sa odlíšite od konkurencie

Časy, keď ľudia chodili po obchodoch a stáli dlhé hodiny v radoch, aby si kúpili vybraný darček, sú už dávno preč. V súčasnosti stačí jedno kliknutie myšou a za pár dní je zásielka doma. Ušetrený čas a mnohokrát aj peniaze nahrávajú online nákupom. No aj v tejto sfére je dôležité, aby všetko fungovalo tak, ako má, aktuálne aj udržateľnejšie. Aké sú trendy v e-commerce v predvianočnom čase.

 

raja dec22 v
 

Čoraz viac ľudí nakupuje aj na Slovensku vianočné darčeky prostredníctvom internetu. Všetok odoslaný tovar sa však musí zabaliť tak, aby sa cestou nič nepoškodilo. Zákazníci si však zároveň všímajú aj také detaily, ako je kvalita a originalita zabalenia doručovaného tovaru. Vďaka pestrej ponuke obalových materiálov majú firmy a konečný zákazník už podstatne viac možností a sú to aj tie, ktoré sa týkajú efektívnejšieho a predovšetkým originálneho balenia.


Netreba zabúdať, že nezabalený darček stráca svoje kúzlo. Krása darčekov predsa spočíva v samotnom nadšení, no a to sa pekným obalom umocňuje aj keď obdarovaný tuší, čo sa v ňom ukrýva. Psychológia obalov je veľmi dôležitá, na prvý pohľad nepekný obal totiž dokáže zážitok z darovanej veci pokaziť.


Rozumné balenie


Obalom sa v oblasti e-commerce nedá vyhnúť, no vďaka efektivite a dobrému nápadu nemusí pre firmy znamenať vysoké náklady a zároveň zaujme, či dokonca koncového zákazníka. Efektívne balenie dokáže prispieť k zníženiu nákladov na skladovanie a dopravu tovaru.


Štúdie ukázali, že mnoho balíkov dnes obsahuje až 40 % prázdneho priestoru v škatuliach. Kvôli nesprávnej veľkosti krabíc je potom dodávateľ nútený využiť viac výplňového materiálu a tiež fixáciu, aby sa tovar počas prepravy neznehodnotil. Obaly na mieru tak môžu ušetriť náklady nielen za prebytočné množstvo použitej výplne, ale šetria aj miesto v sklade, životné prostredie a znižujú cenu poštovného.


Zaujať obalom


Balenia nemajú plniť len praktickú funkciu, ideálne je ak aj reprezentujú samotnú firmu a odlíšia ju tak od konkurencie. Aj kvalitný a originálny obal je tým, čo zaistí spokojnosť zákazníka. Možností je veľa. Čo tak urobiť z balenia súčasť darčeka? Originálnu krabičku, ktorú zákazník ďalej využije? Vhodne zvolený obalový materiál môže výrazne podporiť predaj a celkové vnímanie e-shopu či predávaného tovaru. Aj ten najbežnejší každodenný tovar môže byť vďaka kreatívnemu obalu premenený na unikátny darček.

 

raja eko pristup v

 

 

Zvýšenie efektivity skladu s využitím nových technológií


E-shopy sa dnes väčšinou zaväzujú ku krátkej lehote dodania tovaru, čím lákajú zákazníkov na nákup pred Vianocami práve u nich. Preto sa v oblasti logistiky stále viac presadzujú procesy automatizácie systému evidencie tovaru alebo baliacich procesov, ktoré umožnia tovar rýchlo pripraviť na odoslanie. Firmám sa tak vyplácajú aj investície do obalových strojov, ktoré umožňujú výrobu obalov na mieru. Znižujú tak spotrebu obalového materiálu a kompaktné stroje na výrobu výplne potom uľahčujú a urýchľujú proces balenia bez plytvania použitým materiálom. Proces skladovania uľahčujú aj tepelné a termotransferové tlačiarne na jednoduchú a rýchlu výrobu štítkov, etikiet a čiarových kódov s rôzne dlhou životnosťou.


Baliť s predstihom sa oplatí


Väčšina firiem rieši darčeky aj pre svojich stálych klientov. Už samotný obal môže plniť reprezentatívnu funkciu a vyjadriť úctu k danému človeku. Staviť na istotu sa dá najmä vďaka darčekovým taškám. Na trhu je k dispozícii niekoľko druhov, záleží len na vkuse či preferenciách zákazníka, ktorý si zvolí.


Dobrou voľbou sú napríklad lesklé tašky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú veľmi luxusne. Môžu to byť tiež 100 % ekologické tašky vyrobené zo zvyškov bavlny - tašky ZEROTREE. Tašky sa dajú okrem iného aj potlačiť vlastným logom alebo mottom firmy. Tieto tašky sa často využívajú vo firmách ako prezentácia spoločnosti.


Nestarnúcim trendom je baliaci papier, ktorý je na trhu dostupný v mnohých variantoch potlače a dĺžky. Balenie do papiera vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti, zručnosti a času, ktorého firmy obzvlášť pred Vianocami nemajú nazvyš. Preto sa oplatí darčeky vložiť do pekne vyzerajúcej krabičky, vyplniť hodvábnym papierom, ktorý chráni pred poškriabaním a dozdobiť ju stuhou a logom spoločnosti.


Ďalšou možnosťou sú elegantné krabičky s priehľadným okienkom s magnetickým zatváraním alebo samostatným vrchnákom. Na výplň a zafixovanie je možné použiť farebné harmonikovo skladané papierové prúžky, ktoré zároveň perfektne chránia tovar pred poškodením a nárazom.


Ďalším variantom môžu byť priehľadné vrecká s kartónovým dnom, ktoré je možné použiť napríklad na cukrovinky, čokoládu alebo na čokoľvek iné. V čase, keď zákazníci hľadajú ekologicky zodpovedné obalové riešenia je priehľadná plastová fólia vyrobená z 30 % z recyklovaného plastu dobrou alternatívou ku klasickým plastovým fóliám, ktoré nie sú príliš šetrné k životnému prostrediu.


Pokiaľ predávate svojim zákazníkom gurmánske koše alebo darčekové kazety, sú pre tento druh tovaru skvelou voľbou kartónové koše alebo košíky, ktoré sú vďaka zosilnenej kartónovej mikrodrážke veľmi odolné. Ďalšou alternatívou môže byť kartónový kufor s pevnou kartónovou rukoväťou, vďaka ktorej sa ľahko prenáša a je zároveň ekologický.


V súčasnej dobe väčšina ľudí oceňuje, keď spoločnosti myslia aj na životné prostredie. To by sa malo premietnuť aj do darčekového balenia. Nikto neurobí chybu, ak siahne po ekologickom variante baliaceho papiera, tašky alebo krabičky. Práve naopak, je niečo, čo si čoraz viac ľudí okamžite všimne a ocení.


Gabriela Fabianová

autorka článku pôsobí ako generálna riaditeľka spoločnosti RAJA

 

Ilustračné foto: RAJA

 

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk