Odchodom Británie z únie sa zatiaľ nič nemení

Veľká Británia vystupuje posledným januárovým dňom z EÚ. Finančná správa pripravila pre podnikateľskú verejnosť a aj bežných občasnov informácie, akým spôsobom ovplyvní BREXIT dovoz či objednávky tovarov.

 

odchodEU v


Bez kontrol na hraničných priechodoch bude možné dovážať a vyvážať tovar zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska do krajín Európskej únie (EÚ) aj od 1. februára 2020. Zatiaľ sa nič nemení ani pre občanov, ktorí si objednajú alebo dovezú tovar zo Spojeného kráľovstva. Prechodné obdobie bude trvať do konca roku 2020.


Na základe dohody o vystúpení sa Spojené kráľovstvo stáva od 1. februára 2020 tretím štátom. Zároveň však bude do 31.decembra 2020 platiť prechodné obdobie, počas ktorého sa Spojené kráľovstvo a EÚ budú snažiť prijať dohodu o budúcich vzťahoch. Z toho vyplýva, že počas celého tohto obdobia zostávajú podmienky vzájomných pomerov pre občanov a hospodárske subjekty nezmenené.


Ako to bude vyzerať s prepravou tovaru?


Preprava tovaru medzi Spojeným kráľovstvom a colným územím Únie bude považovaná za intrakomunitárny pohyb, na ktorý sa neuplatňujú colné formality. Takýto pohyb tovaru teda nebude až do konca prechodného obdobia podliehať colnému dohľadu.


Aké budú povinnosti obchodníkov pri dovoze tovaru?


Obchodníci môžu počas prechodného obdobia dovážať zo Spojeného kráľovstva a vyvážať do Spojeného kráľovstva tovar tak ako doteraz, bez akýchkoľvek kontrol na hraničných priechodoch a iných colných formalít.


Aké povinnosti bude mať spotrebiteľ pri dovoze či objednávaní tovaru?


Rovnaký postup platí aj pre bežných občanov, ktorí si tovar dovezú so sebou ako cestujúci alebo si ho objednajú prostredníctvom internetu zo Spojeného kráľovstva. Nebudú platiť clo ani dane. Ani v tomto smere sa teda nič nemení oproti súčasnému stavu.

 

Zdroj: Finančná správa SR
Ilustračné foto: Shutterstock.com

Video

New Retail Summit 2020 v 1 minúte

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW