Tovar z Číny príde do Európy rýchlejšie

Dachser železnice Čína 2Medzinárodný poskytovateľ logistických služieb Dachser Slovakia využíva železničné spojenie medzi Áziou a Európou. Kontajnery prekonajú vzdialenosť 11 000 km medzi Európou a Áziou už za 14 dní.


Ide o alternatívu k rýchlej, ale nákladnej leteckej preprave a ekonomickej, no pomalej námornej ceste. Slovenské firmy tak môžu profitovať z výrazne rýchlejšej, ale pritom stále cenovo výhodnej prepravy.

 

Najdôležitejšie dovozné artikle

 

Čína je piatym najväčším obchodným partnerom Slovenska v importe a za posledných päť rokov sa hodnota dovozu z Číny takmer zdvojnásobila. Medzi najčastejšie dovážané výrobky patria telekomunikačné zariadenia, detské kočíky a športové potreby, zariadenia na automatické spracovanie údajov, elektrické prístroje a odevy. „Práve pre tieto segmenty ako je napríklad elektronika alebo značkový textil je vhodná železničná preprava z Ázie do Európy a späť ako alternatíva k tradične využívaným prepravám," hovorí Roman Stoličný, managing director a člen predstavenstva spoločnosti Dachser Slovakia.

 

Finančná úspora

 

Železničná preprava je spoľahlivou a bezpečnou formou prepravy medzi týmito kontinentmi. „Je o polovicu rýchlejšia než doprava po mori a prináša tak zákazníkom väčšiu flexibilitu a možnosť pružne reagovať na potreby trhu," dodáva Marián Miček, Country Manager Air & Sea Logistics Dachser Slovakia. Samozrejmosťou je sledovanie zásielky počas celej prepravy a neustály prehľad o pohybe tovaru.

 

Tranzitný čas z Číny do Európy podľa zvoleného druhu prepravy
Druh prepravy            Tranzitný čas
Letecká preprava              3–7 dní
Námorná preprava           28–45 dní
Železničná preprava        14–22 dní

 

Dachser využíva pri preprave tovaru z Ázie do Európy po železnici v súčasnosti dve trasy: severný koridor, ktorý vedie z Číny cez Rusko, Bielorusko a Poľsko, a južný koridor, ktorým tovar putuje z Číny cez Rusko a Ukrajinu na Slovensko. V poľských Malaszewicziach a v slovenskej obci Dobrá sú potom kontajnery preložené na kamióny, ktoré ich dopravia do miesta určenia. Dachser pôsobí v Číne od roku 2003 a má tu 16 pobočiek v hlavných dopravných uzloch a centrách čínskeho priemyslu a výroby.

 

Pripravila: jk
Zdroj a ilustračné foto: Dachser Slovakia

 

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk