Prichádzame na saturovaný trh, ale s jasnou víziou

Hovorí v súvislosti s návratom predajní COOP Jednota do Bratislavy Štefan Mácsadi, predseda COOP Jednoty Nové Zámky. V rozhovore sme rozobrali expanzné plány tejto najväčšej slovenskej maloobchodnej siete v rámci hlavného mesta, špecifiká otváraných predajní, tovarovú ponuku, dôraz na lokálnosť, nové služby a perspektívne partnerstvá s bratislavskými dodávateľmi.

 

 

COOP Nové Zámky ŠMácsadi 2 

 

Po dvanástich rokoch COOP Jednota opäť posilňuje svoju dlhoročnú tradíciu v Bratislave. Prvá predajňa na  Mierovej ulici je už v plnej prevádzke, krátko po jej rozbehnutí ste otvárali predajňu na Dulovom námestí. Aké máte v Bratislave ďalšie plány?

 

Našu prvú predajňu v Bratislave sme otvorili 26. mája a presne o dva týždne neskôr podľa plánu prebehlo otvorenie predajne na Dulovom námestí. Najbližšie sa zákazníci môžu tešiť na Supermarket typu TEMPO s predajnou plochou až 1800 m², ktorý sa bude nachádzať v priestoroch novej nákupnej zóny Národného futbalového štadióna. Termín otvorenia je naplánovaný na prvý septembrový týždeň.

 

Zameriate sa v rámci ďalšej expanzie na rekonštrukcie objektov, kde kedysi pôsobili predajne COOP Jednoty alebo pôjdete aj do úplne nových priestorov?

 

Zatiaľ čo prvé dva obchodné priestory sme odkúpili od COOP Jednoty Dunajská Streda a následne sme ich zrekonštruovali, Supermarket TEMPO je úplne novým projektom v nákupnej zóne. Pokiaľ ide o naše ďalšie rozhodovanie, sme pritom otvorení rôznym možnostiam. Dôležitá je lokalita, kde sa má predajňa nachádzať, prípadne bezproblémové parkovanie. 

 

Každú zaujímavú ponuku a možnosti na expanziu najskôr dôkladne preskúmame a následne vyhodnocujeme.

 

Od otvorenia prvej bratislavskej predajne už ubehol mesiac. Aká je odozva na túto novú prevádzku?


Zákazníci si pochvaľujú možnosť nákupu širšieho a pestrejšieho sortimentu, najmä slovenskej pôvodu. Príjemne nás prekvapili aj pozitívne ohlasy týkajúce sa vybavenia predajne a dostupných doplnkových služieb. Rád by som zdôraznil, že našich zákazníkov budeme vždy pozorne počúvať a reagovať na ich požiadavky, pretože je našim cieľom, aby boli s ponúkanými službami spokojní.

 

Čo bolo dôvodom rozhodnutia začať pôsobiť aj v rámci hlavného mesta? Neodradilo vás silné konkurenčné prostredie?


Prehodnocovali sme dlhodobo stratégiu, ktorou cestou sa vydať a kam sa ešte posunúť, nakoľko možnosti v rámci našej pôsobnosti sú v súčasnosti limitované. Sme si vedomí toho, že v Bratislave je saturovaný trh. Na druhej strane nás lákala myšlienka prinavrátenia slovenského maloobchodného reťazca do hlavného mesta. Realizovali sme si aj prieskum, bolo to náročné rozhodovanie až sme napokon túto výzvu s veľkým rešpektom prijali.

 

Hlavné mesto má výrazne väčšiu kúpnu silu a zákazníci majú k dispozícii široké spektrum nielen rôznych obchodníkov, ale aj maloobchodných formátov. S akou víziou vstupujete do Bratislavy?


Uspieť v silnej konkurencii reťazcov, hoci to bude náročná úloha. Prinášame tradíciu a na pultoch predajní chceme ponúkať  viac slovenskej kvality. Rovnako ako pri ostatných našich predajniach je aj v Bratislave pre nás prvoradý zákazník, jeho spokojnosť a pozitívna spätná väzba, aby sa k nám vždy rád vrátil.

 

Pre predajne COOP Jednota Nové Zámky je typické intenzívnejšie využitie moderných technológií a trendov. Predpokladám, že inak to nebude ani v bratislavských predajniach. Čím je napríklad špecifický prvý otvorený obchod?

 

Predajňa na bratislavskej Mierovej ulici disponuje predajnou plochou takmer 430 m². Použitá chladiarenská a mraziarenská technika, či moderné osvetlenie spĺňajú najvyššie kritériá z pohľadu ekologickej náročnosti. Významným prvkom sú inštalované elektronické cenovky. V predajni máme k dispozícii aj tzv. teplý pult a automat na zálohovanie vratných obalov.

 

coop mierova

 

V rámci otvorenia prvej predajne ste upriamili pozornosť prvých zákazníkov hneď aj na jednu špecialitu, ktorá bola vyvinutá pre bratislavského zákazníka. O čo išlo?

 

Pre bratislavský trh sme si v rámci vlastnej lahôdkárskej výrobne pripravili špecialitu v podobe nového šalátu a teší ma, že medzi zákazníkmi zožal počas otvorenia veľký úspech.

 

Budete mať predajne v Bratislave otvorené aj počas celých víkendov?

 

Predajne v Bratislave budú otvorené sedem dní v týždni, čo znamená, že zákazník bude mať priestor na nákup i počas víkendových dní.

 

Aké spôsoby zviditeľnenia, či už predajní alebo sortimentnej ponuky, plánujete v rámci Bratislavy využívať?


Od začiatku využívame aj papierové letáky, ktoré vo veľkej miere oslovujú zákazníka. Samozrejme plánujeme využiť aj ďalšie formy zviditeľnenia ako je napríklad digitálny marketing, sociálne siete, masmediálna komunikácia, billboardy a bigboardy.

 

Ulahodiť náročnejšiemu bratislavskému zákazníkovi výberom tovarov nebýva vždy jednoduché, napokon vedeli by o tom rozprávať aj iní obchodníci pôsobiaci v rámci hlavného mesta. Akú stratégiu volíte, pokiaľ ide o skladbu sortimentu v bratislavských predajniach?

 

Je zrejmé, že bratislavský zákazník je náročnejší a má trošku iné požiadavky ako zákazníci v ostatných častiach Slovenska. Tejto skutočnosti budeme maximálne prispôsobovať aj našu ponuku. 

 

Predovšetkým vo väčších predajniach okrem štandardného sortimentu zaradíme aj exkluzívnejší tovar. Zákazníci sa v našich predajniach môžu tešiť aj na šaláty a nátierky z našej vlastnej produkcie.

 

COOP Jednota aktuálne intenzívne pracuje na spustení e-shopu a to prostredníctvom niektorých svojich družstiev. Týka sa to aj vás? V rámci Bratislavy by ste potom kamenné predajne mohli prepojiť s e-shopom.

 

Naše družstvo zatiaľ spustenie e-shopu neplánuje. Plnohodnotnou náhradou však môže byť u nás nákup prostredníctvom aplikácie Wolt. Zákazníci v Nových Zámkoch majú k dispozícii možnosť nákupu našich potravín a ostatného tovaru aj cez spomínanú aplikáciu a túto službu plánujeme samozrejme poskytnúť aj pre bratislavský trh.

 

Spomenuli ste odhodlanie urobiť všetko preto, aby zákazníci boli spokojní nielen s výberom tovarov, ale aj so službami. Máte ich však v ponuke viacero. Aké služby ponúknete bratislavskému zákazníkovi?


V Bratislave ponúkneme služby ako COOPKASA, COOP CASHBACK, dobíjanie kreditu a e-doklad. V existujúcich predajniach máme aj automaty na zálohovanie všetkých vratných obalov – PET fliaš, plechoviek a skla. Aj toto je v súčasnosti veľmi dôležitá a želaná služba.

 

Podľa aktuálnych výsledkov prieskumu zastúpenia slovenských výrobkov v regáloch predajní na Slovensku vám patrí prvenstvo. V rámci Bratislavy je však zastúpenie slovenských výrobkov o niečo nižšie ak to porovnávame s inými mestami či regiónmi Slovenska. Nevyužijete príležitosť a nepokúsite sa bratislavské výsledky vylepšiť?

 

COOP Jednota Nové Zámky dosahuje podiel predaja slovenskej produkcie viac ako 70 % a v tomto trende budeme viesť aj predajne v Bratislave. Podpora domácich pestovateľov i producentov je jednou z našich priorít, pretože v konečnom dôsledku pomáhame aj slovenskej ekonomike.

 

Jednou z možností ako to docieliť, je aj dohodnutie spoluprác s ďalšími lokálnymi výrobcami. Uzavreli ste v súvislosti s otváraním predajní v Bratislave aj nové partnerstvá s tunajšími dodávateľmi? 

 

Pokračujeme v spolupráci s overenými dodávateľmi čerstvých potravín a pečiva, avšak vzhľadom k špecifickému trhu a potrebe zaradenia rôznorodého sortimentu sme pristúpili aj k naštartovaniu spoluprác s úplne novými dodávateľmi.

 

Pripravil: Daniel Košťál
Foto: archív COOP Jednoty Nové Zámky

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk