Heureka eCommerce Insider: Návrat k rastu zabrzdil september

Z pohľadu e-commerce schladil sľubne sa vyvíjajúce letné mesiace september. Skokanom kvartálu sa stali s rastom 215 % záhradné traktory, ktoré v susednom Česku výrazne rástli už v minulom roku. Naopak prepadákom je záhradný nábytok s poklesom o 56 %.

 

heureka ecommerce insider q32022 v

 

Priemerná hodnota objednávky v e‑shopoch dosiahla v druhom štvrťroku 71 € a miera spokojnosti zákazníkov s e‑shopmi (tzv. customer satisfaction) bola 94,2 %.


V medziročnom porovnaní sa obrat e-commerce zastavil na konečných 4 % pod úrovňou minulého roka, aj keď priebežné odhady predznamenávali vývoj porovnateľný s minuloročným 3. štvrťrokom. V porovnaní s predchádzajúcim 2. kvartálom tohto roka však ide o zlepšenie až o 7 percentuálnych bodov.


„Ešte koncom augusta to vyzeralo tak, že sa v medziročnom porovnaní dotkneme čiernej nuly, ktorá by vrátila e-commerce na minuloročnú úroveň. V septembri ale mnohí ľudia v neistote z budúcich cien energií začali odkladať svoje nákupy,“ hovorí Tomáš Braverman, CEO Heureka Group a dodáva: “Je to porovnateľný výsledok v porovnaní s Českom, kde sme zaznamenali 5 % pokles, pričom na rozdiel od Slovenska už mnohí Česi platia za energie od leta vyššie čiastky.”


Negatívny trend sa najviac odrazil na kategórii bieleho elektra, ako sú napríklad robotické vysávače, kuchynské roboty, umývačky, sušičky bielizne či kávovary. Naopak sa však darí iným kategóriám, medzi ktoré patrí kúrenie a v ňom sporákom na tuhé palivá, kachliam, bojlerom, ale aj mrazničkám či notebookom.


Priemerná hodnota objednávky


V porovnaní s predchádzajúcim 2. kvartálom, kde bola priemerná hodnota objednávky 70 €, ide o zanedbateľný nárast. „V Česku je aktuálne priemerná výška objednávky necelých 62 €. Čím je e-commerce v krajine populárnejší, tým viac ho využívame aj na drobnejšie nákupy. Rovnako nárast možností doručenia cez výdajné miesta či automaty, spolu s rozvojom kuriérskych služieb počas pandémie, majú tendencie priemernú cenu objednávky znižovať. Preto za klesajúcou priemernou cenou objednávky netreba hľadať žiadne negatíva,” hovorí T. Braverman.


E‑shopy si držia vysokú kvalitu


V porovnaní s 2. kvartálom tohto roka nenastala žiadna výraznejšia zmena, keďže spokojnosť zákazníkov s kvalitou so službami e-shopov bola v minulom kvartáli 95,2 %. ”Miera spokojnosti s e‑shopmi ukazuje dlhodobú spokojnosť zákazníkov so službami e‑shopov. Výraznejšie poklesy nastávajú len vo vianočnom období, keďže vtedy dopyt predbieha ponuku a kapacita e-shopov či kuriérskych spoločností sa dostáva na hranu,“ vysvetľuje T. Braverman a dodáva: “Slovenské aj české e‑shopy poskytujú skutočne špičkový servis a služby. Služby ako same day delivery, vynesenie tovaru na poschodie alebo možnosť vybrať si zo siete tisícov výdajných miest nie sú vo svete štandardom. Vďaka nim e-commerce v našom regióne určite porastie ešte rýchlejšie.“


Ako sa mení priemerná cena v kľúčových kategóriách?


Kategórie pneumatík na osobné autá a mobilných telefónov sú z pohľadu objemu nákupov na internete jedným z kľúčových a obe zaznamenávajú zaujímavé trendy. V porovnaní s 3. kvartálom minulého roka vzrástla priemerná cena pri pneumatikách o 21 % a mobilných telefónoch o 17 %. “Zaujímavý vývoj sledujeme najmä pri mobilných telefónoch. Kým v posledných rokoch priemerná cena kúpeného telefónu mierne klesala, posledné dva roky naopak rastie. Oproti dlhodobej priemernej cene je za posledný 3. kvartál tohto roka až o 27 % vyššia. Znamená to, že spotrebitelia si doprajú telefóny vo vyššej triede a nešetria na nich,” uvádza T. Braverman.


Jeden z najvyšších rastov priemernej ceny zaznamenal aj skokan kvartálu, ktorým sú záhradné traktory. Ich priemerná cena je až 2,7-násobná v porovnaní s minuloročným 3. kvartálom. Popularita drahších modelov v posledných 3 mesiacoch je teda hlavným ťahúňom tejto kategórie. Signifikantný rast priemernej ceny zaznamenali v porovnaní s minuloročným 3. kvartálom aj chladničky (+13 %) a práčky (+12 %).


Opačný trend vidíme v kategórii notebookov, kde oproti minuloročnému 3. kvartálu klesla priemerná cena o 6 %. Aj z dlhodobého hľadiska je priemerná cena za posledný kvartál len o 5 % vyššia ako je ich dlhodobá priemerná cena.


Čo nás v tomto roku ešte čaká?


“Vieme, že nákupy cez internet odteraz budú len rásť s blížiacimi sa Vianocami. Aj keď výsledok vianočnej sezóny bude závisieť predovšetkým od cien energií na rok 2023, ktoré sa Slováci dozvedia v najbližšom čase, nakupovať na Vianoce sa určite neprestane. Práve internet je totiž ideálnym miestom, kde sa dá nad nákupmi dobre popremýšľať aj preveriť najlepšiu cenu, vďaka čomu sa dá výrazne ušetriť,” dodáva T. Braverman.


Zdroj: Heureka eCommerce Insider

 

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk