Výmenou pneumatík sa údržba po zime nekončí

skodaJar prichádza a preto je najvyšší čas rozmýšľať o príprave auta na jarnú prevádzku. Tá zďaleka nekončí výmenou zimných pneumatík za letné. Pre motoristov, ktorí ešte s prípravou nezačali, ponúkajú odborníci zo ŠKODA AUTO Slovensko odporúčania, na čo sa sústrediť a na čo nezabudnúť.


Údržba auta po zime je nemenej dôležitá ako jeho príprava na zimu. Zimné mesiace dajú autu naozaj zabrať, prípravu na mesiace bez snehu a mrazu preto rozhodne netreba zanedbať. „Kvalitný servis po zime je určite dobre investovaný čas aj peniaze. Jeho zanedbanie môže v konečnom dôsledku stáť motoristov oveľa viac peňazí aj starostí. Nehovoriac o rizikách, ktoré so sebou prináša zlý technický stav automobilu,“ hovorí Róbert Hukel, vedúci popredajných služieb spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

 

Nielen „prezutie“

 

Motoristi by sa nemali obmedziť iba na prezutie automobilu a štandardné vyčistenie. „Servis auta po zime zahŕňa ďalšie potrebné úkony, ktoré nie vždy je možné zrealizovať napríklad vo firemnej garáži. Dnešné automobily sú navyše vybavené celým radom moderných asistenčných systémov, ktoré si môžu vyžadovať odbornú kontrolu. Aj preto odporúčame motoristom, aby prípravu auta na jarnú prevádzku zverili odborníkom v autorizovanom servise. Máte záruku, že na nič nezabudnete, vaše auto dostane prvotriednu starostlivosť podľa predpisov výrobcu a vyhnete sa problémom v budúcnosti. Bezpečnosť musí byť na prvom mieste,“ odporúča R. Hukel.

 

Pneumatiky sú základ

 

Štandardným úkonom je výmena zimnej sady pneumatík za letnú. Prezuť na letné pneumatiky sa odporúča vtedy, keď priemerné denné teploty prekročia 7°C. Podľa cestného zákona sú zimné pneumatiky povinné, ak je na ceste súvislý ľad, sneh alebo poľadovica. „Určite si pred prezutím treba skontrolovať, v akom stave sa letná sada nachádza. Minimálna hĺbka dezénu je podľa zákona 1,6 milimetrov. Ten, kto nechce riskovať, nemal by jazdiť s pneumatikami, ktorých dezén má výšku menej ako 4 milimetre,“ radí R. Hukel. Kompletné sady kolies alebo pneumatiky, ktoré sa práve nevyužívajú, možno podľa predpisov výrobcu uskladniť napríklad aj v autorizovaných servisoch. Pokiaľ však zostanú v garáži, treba venovať pozornosť spôsobu uskladnenia. Ak sa skladujú pneumatiky na diskoch, naukladať ich treba bokom na seba, uložiť do stojanu alebo zavesiť na stenu. Odporúčaný tlak vo vnútri uskladnených pneumatík je 100 kPa. Pneumatiky bez diskov nie je vhodné uskladňovať naukladané na seba, ale vedľa seba vo zvislej polohe. Netreba ich zabúdať minimálne raz za mesiac pootočiť.

 

Svojpomocné úkony

 

Niektoré servisné úkony je možné zvládnuť svojpomocne, iné treba zveriť do rúk odborníkov v autorizovaných servisoch. V novoročnom zhone sa môže stať, že sa zabudne na termíny pravidelnej technickej a emisnej kontroly. Rozhodne sa vyplatí skontrolovať platnosť oboch zákonných kontrol. Pokiaľ sa blíži expirácia alebo práve ich platnosť vypršala, urýchlene si treba naplánovať návštevu stanice technickej a emisnej kontroly. Vyhnúť sa tak dá nielen finančnej sankcii, ale aj zabaveniu dokladov a nemožnosti využívať auto.

 

Precízne čistenie

 

Po zime tiež bývajú automobily zanesené nečistotami a nánosmi soli nielen na viditeľných miestach karosérie. Okrem bežného umytia a ošetrenia laku karosérie treba odstrániť aj nečistoty na miestach, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Rovnakú pozornosť treba venovať aj interiéru, batožinového priestoru a netreba zabudnúť ani na priestory pod kobercami a sedadlami. Potrebné bude skontrolovať aj funkčnosť osvetľovacej sústavy. Ak boli počas zimy vymieňané žiarovky vo svetlometoch, odporúča sa aj kontrola ostatných žiaroviek, náhradných žiaroviek aj poistiek. Nastavenie stretávacích, diaľkových a prípadne aj hmlových svetiel však už treba prenechať odborníkom. Pohybom po tvrdom snehu a ľade a tuhými mrazmi trpia aj gumičky stieračov, ktoré sa opotrebovávajú, strácajú pružnosť a stávajú sa prakticky nefunkčnými. Ich výmena je rýchla a finančne nenáročná. Nemrznúcu zmes v ostrekovačoch treba vymeniť za kvapalinu určenú na letné obdobie, ktorá ľahšie odstraňuje organické nečistoty. Rovnako tak treba ošetriť trysky ostrekovačov od prípadných nečistôt. Skontrolovať a namazať všetky pánty na dverách, kapote a veku batožinového priestoru, aby sa vyhlo nepríjemným zvukom pri ich používaní. V rámci jarnej údržby a príprav na sezónu treba skontrolovať aj stav lekárničky a podľa predpisov ju doplniť.

 

Náročnejšie úkony

 

Vždy si treba nechať skontrolovať funkčnosť brzdovej sústavy. Brzdová skúšobňa v autorizovanom servise zmeria účinnosť bŕzd na zodpovedajúcom zariadení. Dôležitým úkonom je aj kontrola tesnosti olejovej vane motora a prevodovky. Zanedbaná kontrola stavu ochranných manžiet podvozkových častí, ako napríklad kĺbových hriadeľov a čapov, môže mať za následok poškodenie a netesnosť ochranných manžiet a následné poškodenie krytých častí. Pri kontrole podvozku sa odporúča skontrolovať aj ochrannú vrstvu spodnej časti karosérie proti chemickým a mechanickým vplyvom. Skontrolovať treba aj stav akumulátora. V zime je tiež na cestách oveľa viac nečistôt a kamienkov, ktoré môžu poškodiť lak. Poškodenie antikoróznej ochrany karosérie ošetria v autorizovanom servise vhodnou opravárenskou technológiou. Počas zimných mesiacov trpí náprava zvýšenou záťažou. Často dochádza k zmene geometrie náprav, ktorá má vplyv na jazdné vlastnosti, ako aj na životnosť podvozkových častí vrátane pneumatík.

 

Asistenčné systémy

 

Pokiaľ je auto vybavené asistenčnými systémami, napríklad front assistantom alebo adaptívnym tempomatom, odporúča sa okrem nastavenia geometrie aj kontrolu nastavenia asistenčných systémov, najmä ak sa podarilo vojsť do záveja alebo kopy snehu. Už o pár týždňov bude v plnom zaťažení aj klimatizácia. Znečistený systém klimatizácie môže mať neblahé účinky na zdravie, preto je dôležité venovať aj klimatizácii patričnú pozornosť. V prípade poruchy, nehody alebo akejkoľvek nepredvídateľnej situácie sa motoristi môžu obrátiť na asistenčné služby daného výrobcu. Odporúča sa preveriť si, čo všetko pokrýva poistenie a aké sú podmienky pri využití asistenčných služieb.

 

Pripravil: dk
Zdroj a ilustračné foto: ŠKODA AUTO Slovensko, redakcia

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk