Jarnú údržbu potrebuje aj vysokozdvižný vozík

Vozidlá dostávajú v zime zabrať a aj preto si na jar zaslúžia dôkladnú kontrolu a servis. Neplatí to len pre osobné automobily, ale aj pre vysokozdvižné vozíky, ktoré sú častokrát každodenne maximálne vyťažované.

 

STILL 423 v 

„Odporúčame dôkladné vyčistenie a kontrolu viacerých funkcionalít,“ hovorí odborník spoločnosti STILL, ktorá je výrobcom manipulačnej techniky a dodávateľom intralogistických riešení. Čo je dôležité v rámci jarnej údržby a čo sa neoplatí zanedbať?


Servis po zime je nevyhnutnosť


Prevádzkované vozíky môžu byť aj v interiéri počas zimy uskladnené pri mínusových teplotách, vyššej vzdušnej vlhkosti alebo v prašnom prostredí. Pri štandardnej interiérovej prevádzke, ktorá prebieha v celoročne stabilných podmienkach, nie je po zimnom období potrebná špeciálna údržba. U exteriérových vozíkoch je dôležité detailnejšie očistenie a dôsledná kontrola. K základnému servisu v rámci jarnej údržby manipulačnej techniky patrí viacero úkonov.


Okrem starostlivého očistenia vozíka od nánosov soli, blata a posypových materiálov, ktoré mu výrazne škodia, a vyčistenia interiéru je žiaduce skontrolovať tesnosť prevodovky, stav hydraulického systému, hadíc čí potrubí a tiež stav hydraulického oleja v nádrži.


„Každý vozík by mal byť podrobený hĺbkovej kontrole a riadnemu profesionálnemu servisu. Zahŕňa aj kontrolu zdvihových piestov a prípojov, ale aj očistenie odvzdušňovacieho filtra. Veľa úkonov si vyžaduje aj skontrolovanie zdvíhacieho zariadenia vozíka,“ vysvetľuje Ivan Kerita, regionálny servisný manažér spoločnosti STILL Slovensko. Dopĺňa, že na zdvíhacom zariadení prejdú kontrolou konzoly aj reťaze a všetky jeho súčasti (stožiar, reťaze ložiská riadenia a klzné časti vozíka) sa riadne premažú.


Korózia a poškodené batérie


Najčastejším problémom po zimnom období býva korózia. Korodovať môže stožiar, podbehy, blatníky alebo podvozok. Aj pneumatiky dostávajú riadne zabrať v mínusových teplotách a objavujú sa napríklad zle utesnené miesta.


„Kontrolujeme aj medzeru medzi zarážkou konzoly a zarážkou stožiara, doťahujeme silové spoje elektrických rozvodov a samozrejme, prezrime aj poistky a kabeláž. Neobídeme žiadnu funkciu vysokozdvižného vozíka,“ hovorí odborník zo STILL. Jarná údržba a komplexný servis sú nevyhnutnosťou kvalitnej starostlivosti o vysokozdvižný vozík. Tá sa potom vracia v podobe dlhých rokov fungovania bez väčších problémov.


Pri batériách špecialista zo STILL upozorňuje, že už počas zimných mesiacov je dôležité s nimi správne zaobchádzať. Ak sa starostlivosť o batérie zanedbáva, poškodia sa a žiadny servis ich už nezachráni. Platí zásada, že sa nemajú skladovať pri mínusových teplotách a ak nie je iná možnosť, je potrebé aby boli napojené na nabíjačke. Poškodenie im hrozí v prípade, ak sa vybíjajú pod hraničnú hodnotu.

 

STILL 423


Servis bez problémov


Pravidelná technická kontrola je povinnosťou každého majiteľa vysokozdvižného vozíka, prebehnúť má raz ročne. V prípade kvalitnej servisnej služby ju má pod kontrolou servisný poradca alebo servisný technik, ktorý včas informuje majiteľa vozíka o uplynutí platnosti technického osvedčenia. Hneď si aj môžu dohodnúť termín servisnej kontroly.


Rozumné je však nespoliehať sa len na nutné kontroly, ale starať sa o manipulačnú techniku pravidelne. Špecialisti servisu STILL profesionálne dohliadajú na každý vozík aj pri jarnej údržbe. Majitelia vozíkov vybavených GPRS modulom majú výhodu – servis STILL dostane informáciu o najazdených motohodinách a podľa toho presne naplánujú najbližšiu údržbu vozíka. „Zákazník tým pádom nemusí sledovať nájazdy a monitorovať vozík. Servisný poradca ho automaticky v prípade blížiacej sa údržby informuje,“ dodáva I. Kerita zo STILL.

 

Spôsob a pravidelnosť servisu si zákazník dohaduje už pri kúpe vozíka. Práve v tomto čase má spoločnosť STILL zaujímavú jarnú ponuku jazdenej manipulačnej techniky aj s nadštandardnou zárukou. Veľkou výhodou je skvelý stav všetkých vozíkov a originalita náhradných dielov. V ponuke sú rôzne modely od ručne vedených vozíkov až po elektrické vysokozdvižné vozíky napríklad aj s výsuvným stožiarom. Všetky informácie o servise STILL nájdete tu a pre výhodnú ponuku, výpredaj jazdenej techniky s expresným dodaním zdarma, stačí tiež navštíviť webovú stránku STILL na tomto mieste.


Zdroj a foto: STILL


PR

 

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk