IKEA skladuje až 95% tovaru na papierových paletách

Systém papierových paliet zaviedla IKEA ako prvá celosvetová spoločnosť. Nahradenie štandardných drevených paliet používaných na prepravu a skladovanie tovaru je šetrnejšie k životnému prostrediu, vedie k znižovaniu nákladov a konečných cien pre spotrebiteľov.

 

ikea sklad v

 

„Používanie papierových paliet sa nám osvedčilo. Papierové palety slúžia na prepravu a zároveň aj vystavenie v rámci samoobslužného skladu, i na predajných oddeleniach. Nosnosť papierovej palety je 750 kg, palety sú 100% recyklovateľné. Prázdne palety sa nemusia vracať späť do distribučného centra či k dodávateľom. Po ich likvidácii slúžia ďalej ako materiál na výrobu nových paliet, alebo ďalších obalových materiálov,“ uvádza pre odborný portál RETAIL magazin.sk Jana Hrubcová z IKEA Bratislava, s.r.o.


Na začiatku


Papierové palety sú bežnou realitou v IKEA niekoľko rokov. Projekt zavedenia papierových paliet zahájila IKEA na globálnej úrovni konkrétne už v roku 2009, a to v dvoch fázach. V Európe a v regióne Česká republika, Maďarsko a Slovensko sa papierové palety používajú čiastočne už od roku 2010. Projekt bol ukončený v roku 2013. V druhej fáze projektu pritom bolo zavedené použitie papierových paliet v ostatných krajinách mimo Európu.


Ekologické pozitíva


Zavedenie papierových paliet má nepochybne výrazný pozitívny ekologický a ekonomický vplyv. „Vďaka možnosti prepravy vyššieho objemu tovaru sa zníži počet nákladných áut a tým množstvo emisií CO2 Dôležitá je tiež lepšia dostupnosť tovaru pre zákazníkov,‟ uvádzalo sa na začiatku spustenia tejto novinky v stanovisku IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko. Aká bola skutočnosť?


Výrazné úspory


V rámci IKEA sa veľmi krátko po zavedení papierových paliet výrazne znížila ekologická stopa pri doprave výrobkov. Už za finančný rok 2013 (september 2012 – august 2013), došlo k zníženiu emisií CO2 vyprodukovaných pri doprave výrobkov o 3,6 %. Do konca roku 2016 išlo o zníženie emisií až o 20 %. Od pilotného zavedenia papierových paliet, teda od roku 2010, znížila IKEA celosvetovo množstvo emisií CO2 o 99 657 ton, len za finančný rok 2013 potom o 35 876 ton. Počet kamiónov potrebných na prepravu výrobkov klesol tak, že sa v rámci prvého finančného roka po zavedení, sa ušetrili náklady vo výške takmer 30 miliónov € (celosvetovo za finančný rok 2013).


V súčasnosti sa na Slovensko prepravuje a následne v obchodnom dome IKEA skladuje na papierových paletách 95 % tovaru. Zvyšných 5 % sa vzhľadom na charakter tovaru bude aj naďalej prepravovať na drevených paletách. Ide o menšie výrobky, ktoré sa prepravujú v tzv. ,multibaleniach‛, ako sú napríklad kuchynské dvierka a podobne.


Hlavné výhody papierových paliet:
-prázdne palety sa nemusia vracať do distribučných centier alebo dodávateľom,
-sú plne recyklovateľné,
-umožňujú naložiť väčšie množstvo tovaru do prepravných kontajnerov a nákladných vozidiel,
-umožňujú efektívnejšie skladové hospodárstvo – do skladových priestorov obchodných domov IKEA sa napríklad zmestí viac tovaru pri zachovaní rovnakej plochy a prezentácia výrobkov v predaji tiež lepšie pôsobí.

 

Napriek tomu, že papierové palety prinášajú zaujímavé a stále viac oceňovanejšie benefity, ostatní obchodníci s nimi zatiaľ príliš skúsenosti nemajú. Papierové palety majú nepochybne budúcnosť a aj preto sa stali zaujímavé pre niektoré startup projekty. Je napríklad možné zabudovať do nich rádio frekvenčné čípy, či špeciálne senzory, ktoré poskytujú  množstvo užitočných dát. To je stále len časť toho, v čom môžu byť papierové palety prospešné. Ich čas preto zrejme ešte len príde.

 

Pripravil: redakcia
Zdroj a foto: IKEA

Video

V boji proti vírusom je úspešný UV ROBOT

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW