Efektívnejšia nákladná preprava je výhodou pre prepravcu aj klienta

Nákladná medzinárodná preprava z roka na rok rastie. Počas kovidových rokov zažívali boom najmä kuriérske služby prepravujúce náklad na krátke vzdialenosti, pričom nákladná medzinárodná doprava bola kvôli reštrikciám v útlme. V súčasnosti je opäť na výraznom vzostupe. Inflácia, nedostatok pracovnej sily či stále tvrdšie ekologické normy však výrazne zasahujú aj do tohto odvetvia.

 

Kuehne nagel 23 v

 

Neustále zvyšovanie efektívnosti je tak nielen cieľom, ale aj trendom pri preprave tovaru. Bez ohľadu na to, či sa jedná o cestnú, leteckú alebo námornú prepravu. V dnešnom článku prezradíme, aké sú aktuálne trendy v nákladnej preprave, akými zmenami prechádza medzinárodná preprava, aj či je možné v blízkej budúcnosti očakávať nasadenie nákladných autonómnych vozidiel.


Ľudí nahrádzajú roboty


Automatizácia pracovných činností je trend, ktorý je možné v logistike sledovať už niekoľko rokov. Avšak výrazný pokrok v tejto oblasti zaznamenávame posledné 2-3 roky. Investície do robotov a technológií, ktoré potrebujú na obsluhu minimum ľudskej pracovnej sily, idú ruka v ruke s nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov a rastom osobných nákladov. Zatiaľ sa automatizácia najviac dotkla skladov, v ktorých roboty zabezpečujú efektívnu správu objednávok – od výrobnej logistiky cez proces balenia a distribúcie až po popredajnú logistiku, postupne sa však dostáva aj bude dostávať do ďalších častí celého procesu nákladnej prepravy.


Ekológia je trendom 21. storočia


Podiel cestnej dopravy na tvorbe globálnych skleníkových plynov je na úrovni 10 %. Snahou je dostať postupne z ciest vozidlá so spaľovacími motormi. Inak tomu nebude s najväčšou pravdepodobnosťou ani v prípade nákladných vozidiel. Zlepšovaním infraštruktúry - predovšetkým rozširovaním siete nabíjacích staníc, zrýchľovaním nabíjania a zvyšovaním kapacít batérií, sa do popredia dostávajú vozidlá na elektrický pohon a otázkou času je, kedy sa masívne začnú využívať aj vozidlá s vodíkovými motormi.


Mimoriadne efektívna nákladná preprava


V roku 2021 v USA testovali prepravu nákladu na ceste dlhej 1 500 km. Zistili, že kamión bez šoféra túto trasu spravil za 14 hodín, kým kamión s vodičom za 24 hodín. Okrem rýchlosti má autonómne vozidlo množstvo ďalších výhod:

 

  • Nepotrebuje šoféra, čím sa šetria osobné náklady a problémy s ich nedostatkom.
  • Riadenie technikou je považované za menej rizikové ako riadenie človekom – eliminujú sa faktory ľudského zlyhania – únava, choroba, nesprávne rozhodnutie pri riešení dopravnej situácie a podobne.
  • V kombinácii s pohonom na alternatívne palivá sa jedná spoločne s vlakovou prepravou o najekologickejšiu formu dopravy.
  • Môžu fungovať nepretržite, čím sa urýchľuje ich návratnosť a zvyšuje sa efektivita vynaložených zdrojov na ich obstaranie aj prevádzku.


Námorná preprava: najvhodnejšia trasa vďaka inteligentnej platforme seaexplorer


Viac ako 80 % medzinárodného obchodu s tovarom sa realizuje prostredníctvom námornej prepravy. Je to vďaka objemu, ktorý je možné prepraviť jednou loďou. Najväčšie nákladné lode dokážu previezť viac ako 20 000 kontajnerov. Faktom je, že námorná doprava je pomalšia, ako napríklad letecká preprava, avšak výrazne lacnejšia.

 

V procese prepravy je mimoriadne dôležité plánovanie trasy. Zákazníci spoločnosti Kuehne + Nagel, jednej z najznámejších logistických spoločností na svete, môžu využívať inovatívnu platformu Seaexplorer. Tá spája štandardné informácie o službách námornej prepravy a trasách so sofistikovanými porovnávacími údajmi.

 

Zdroj: Kuehne + Nagel

Foto: Pexels

 

PR

 

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk