Preprava elektroniky vyžaduje osobitný prístup

Väčšinu produktov možno skladovať a prepravovať v bežných kartónových škatuliach. Elektronika a nebezpečný tovar však vyžadujú špeciálne obaly, ktoré ich chránia pred vlhkosťou, koróziou alebo elektrostatickými nábojmi. Ktoré obaly sú vhodné pre tento špecifický sortiment?

 

raja maj22 v


Najviac pozornosti vyžaduje nebezpečný náklad, ktorý je v čase technologického rozvoja čoraz bežnejší. „Preprava takéhoto nákladu podlieha prísnym reguláciám, treba sa riadiť predpismi OSN, aby bola zaistená čo najvyššia bezpečnosť pre všetky zúčastnené osoby, ochrana životného prostredia, vrátane zvierat, rastlín a vody, a tiež samotného majetku,” vysvetľuje Gabriela Fabianová, generálna riaditeľka spoločnosti RAJA. „Obaly musia spĺňať prísne pravidlá, pričom je dôležité, aby zabránili poškodeniu tovaru, alebo úniku nebezpečných látok do okolitého prostredia. Vo všeobecnosti platí, že čím nebezpečnejšia látka, tým bezpečnejší obal je nevyhnutný,” dodáva.


Obaly určené na prepravu nebezpečných látok musia byť testované a certifikované. OSN zahrnula do skúšobných kritérií testy pádu, tlaku, stohovania či chemickej odolnosti. Na základe týchto kritérií sa obaly delia do troch skupín, zodpovedajúcim miere zabezpečenia prepravovaného tovaru. Tieto obaly navyše musia byť vždy riadne označené špeciálnymi etiketami, ktoré zobrazujú symbol nebezpečenstva.


Výplň a doplnky balenia


Vhodne zvolená výplň zlepší celkové vlastnosti balenia a zlepší možnosti ochrany tovaru. Ideálnu a všestrannú výplň na prepravu tovaru, pri ktorom hrozí únik nebezpečnej kvapaliny predstavuje Vermikulit.


„Tento materiál vďaka svojim vlastnostiam chráni pred mechanickým poškodením a otrasmi, reguluje vlhkosť a teplotu a vďaka jeho absorpčným vlastnostiam sa netreba obávať prípadného úniku kvapaliny do prostredia,” dopĺňa G. Fabianová.


Okrem nebezpečného tovaru vyžadujú vyššiu pozornosť aj rôzne elektronické zariadenia. V ich prípade ide najmä o ochranu samotného tovaru, býva náchylný najmä na vlhkosť.


Na prepravu elektronických produktov sa často odporúča tzv. vákuové balenie, ktoré má množstvo výhod. Perfektne odizoluje prepravovaný či skladovaný tovar od vplyvov okolia a zároveň odoláva mechanickému poškodeniu, ale aj rozpúšťadlám a chemikáliám.


Najväčším strašiakom pre prepravovanú elektroniku, no aj pre odevy, papier a iný tovar, je poškodenie vplyvom skondenzovanej vlhkosti vo vnútri balenia. „Riešenia pre tento problém predstavujú antikorózne obaly a vysúšacie vrecká, ktoré pomáhajú odvádzať a absorbovať nadbytočnú vlhkosť. Obvykle sa vhadzujú do obalov, v ktorých je takýto tovar skladovaný alebo prepravovaný. Antikorózne obaly (napríklad antikorózny papier) majú zasa opodstatnenie pri preprave tovarov na dlhšie vzdialenosti,” vysvetľuje G. Fabianová.


Antistatické obaly


Na prepravu náchylného tovaru, napríklad drobnej elektroniky, je napríklad vhodné zvoliť antistatické balenie, ktoré zabraňuje hromadeniu elektrostatických nábojov. Na distribúciu pamäťových kariet, čipov a iných drobných súčiastok sa odporúčajú antistatické vrecká, ktoré vďaka svojim vlastnostiam zabraňujú elektrickým výbojom. Pre väčšie predmety sú osvedčené napríklad antistatické bublinkové vrecká, ktoré zabraňujú hromadeniu nábojov a zároveň poskytujú ochranu pred mechanickým poškodením.


Pripravil: dk
Zdroj a foto: redakcia, RAJA

 

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Category Management 2: Koho zapojiť do vytvárania plánogramu

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk