Automatizácia skladov zaznamenáva „boom“

Ešte v nedávnej minulosti, pár rokov dozadu, sa väčšina majiteľov väčších skladových priestorov pozerala na automatizáciu výhradne cez optiku návratnosti. Chceli vedieť, ako sa im investícia do moderného vybavenia vráti – za aký dlhý čas a koľko násobne. V súčasnosti sa už aj tí najväčší skeptici automatizácie skladov začínajú zaujímať o jej výhody, pandémia koronavírusu im ukázala, že pripraviť sa na takéto situácie znamená modernizovať.

 

V poslednom období môžeme hovoriť doslova o „boome“ v automatizácii. Stále viac a viac podnikateľov z rôznych segmentov prejavuje záujem o automatické a autonómne zariadenia. Situácia sa mení, pretože pozerajú aj na iné parametre ako na návratnosť, ktorá im v minulosti nemusela pripadať výhodná, a to najmä vzhľadom k lacnej pracovnej sile. Predovšetkým pri ľudských zdrojoch sa ukázalo, že v nečakaných situáciách, akou bola aj koronavírusová pandémia, sa nemôžu spoliehať len na ľudí, z ktorých zo dňa na deň môže aj polovica vypadnúť.

 

Automatizácia je veľmi žiadaná pri jednoduchých transportoch z bodu A do bodu B. Miesto pracovníka, ktorý musí 24 hodín denne zabezpečovať prevoz paliet po jednoduchej trase tam a späť, to veľmi efektívne vyrieši automat.

 

Tretím atribútom, prečo sa automatizácia skladov stáva čoraz žiadanejšou, je prestíž. Byť automatizovaný a mať moderné zariadenia už jednoducho patrí k dobrej povesti u zákazníkov a odberateľov.

 

Pod automatizáciou skladovacích priestorov si väčšina predstaví sklady bez pracovnej sily. Nie je to celkom tak, nejaká obsluha je potrebná naďalej. No v každom prípade istý pomer ľudskej sily automaty nahradia. Preto medzi ich hlavné výhody patrí, že pracujú bez prestávky 24 hodín denne, nepotrebujú spať, nemajú prestávky, dovolenky ani PN-ky. A v neposlednom rade významne znižujú pravdepodobnosť chýb a naopak sú presnejšie a efektívnejšie. Hoci v súčasnosti majitelia skladov zavádzajú automatizáciu najmä pri jednoduchých transportoch paliet z bodu A do bodu B, jej budúcnosť v logistike spočíva najmä v medzihalových transportoch, presunoch po verejných komunikáciách a tiež automatickom vychystávaní, ktoré budú samostatne zabezpečovať autonómne zariadenia.

 

Slovensko oproti západným krajinám v automatizácii zatiaľ zaostáva v počte realizovaných projektov. Nie v kvalite prevedenia. Jedinečné projekty skladov s automatmi máme už aj u nás. Kvalitná firma so skúsenosťami a najmodernejšou technikou dokáže zabezpečiť každému klientovi projekt na mieru, teda splniť individuálne požiadavky jeho skladovacích priestorov v tom jeho konkrétnom segmente.

 

Napriek tomu, že v západných krajinách sa automatizácii venujú už dlhší čas a firmy majú aj omnoho vyššie finančné prostriedky, Slovensko sa im vyrovná v kvalite prevedenia. Keďže je u nás menší trh, niektoré veľké zahraničné firmy začali s pilotnými projektmi automatizácie práve na Slovensku. Ak sa modernizácia osvedčí na „menšom priestore“, teda v pobočke, rozhodujú sa pre ňu aj v domácich krajinách.


Okrem toho sú slovenskí podnikatelia odvážni, neboja sa zmien. No a k rozhodnutiu modernizovať isto prispievajú aj nižšie ceny prípravných procesov a softvérov. Celkovo je projektový manažment na Slovensku o niečo lacnejší a aj vďaka tomu sa automatizovať oplatí.

 

Autorom komentára je odborník na automatizáciu Andrej Korchaník zo spol. STILL SR, spol. s.r.o.

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk