Obchodníci by podľa spotrebiteľov mali tovary Fairtrade ponúkať aktívnejšie

Nedávno zrealizovaný prieskum naznačil vyšší záujem Slovákov o témy spojené s princípmi Fairtrade, ako sú ochrana životného prostredia alebo zákaz detskej práce.

 

FTprieskum v

 

Prieskum si dala spracovať agentúrou Median nezisková organizácia Fairtrade Česko a Slovensko v júni tohto roka. Cieľom bolo zistiť nielen znalosť certifikácie Fairtrade a známky FAIRTRADE, ale tiež to, do akej miery sa slovenskí spotrebitelia všeobecne zaujímajú o sociálne, ekologické a etické problémy.


Prieskum odhalil zaujímavé skutočnosti. Záujem o tému dlhodobej udržateľnosti, problematiku šetrnosti k životnému prostrediu a dodržiavania ľudských a pracovných práv deklarovalo až 82 % respondentov prieskumu. Prieskumu sa zúčastnilo 620 Slovákov vo veku 15 až 65 rokov z rôzne veľkých miest, s rôznym príjmom a vzdelaním.


Zohľadňovanie udržateľnosti pri nákupe


Pokiaľ ide o zohľadňovanie vyššie uvedených problematík pri nákupe, najväčšie percento opýtaných v rámci tohto prieskumu uviedlo, že zohľadňuje to, či tovar vznikol udržateľne s ohľadom na životné prostredie (51 % skôr či určite áno), ďalej to, či pri výrobe nebola využitá detská práca (41 % skôr či určite áno), a to, či pestovatelia alebo zamestnanci dostali zodpovedajúcu odmenu (39 % skôr či určite áno). Najvyšší podiel odpovede „určite áno“ prieskum zaznamenal pri otázke týkajúcej sa detskej práce (21 %).


Prieskum odhalil, že až 81 % opýtaných Slovákov si myslí, že obchodné reťazce by skôr či určite mali aktívne ponúkať tovary vyrobené v súlade s princípmi Fairtrade. Len 5 % opýtaných uviedlo, že by obchody nemali aktívne ponúkať tovary vyrobené v súlade s princípmi FAIRTRADE.


Úroveň vedomého nákupu


Pokiaľ ide o povedomie o známke FAIRTRADE, podľa tohto prieskumu ju pozná až 43 % slovenských spotrebiteľov, 17 % respondentov sa vyjadrilo že presne vie, čo toto označenie znamená. Logo známky FAIRTRADE programu pre kakao poznalo v prieskume 34 % opýtaných. Avšak len 12 % zo všetkých opýtaných by dokázalo zároveň vysvetliť jej význam.


Spontánnu znalosť označenia FAIRTRADE v súvislosti s pracovnými podmienkami v krajinách globálneho Juhu prieskum zistil len u 10 % respondentov. 5 % respondentov známku FAIRTRADE spontánne uviedlo ako všeobecné označenie informujúce o pôvode tovaru. Medzi nimi signifikantne viedli vysokoškolsky vzdelaní ľudia oproti stredoškolským. Dve tretiny opýtaných si nevybavili žiadne označenia týkajúce sa pôvodu tovarov alebo podmienok splnených pri výrobe.


Celkom 10 % respondentov tiež uviedlo, že si v posledných 3 mesiacoch vedome kúpilo výrobok s označením FAIRTRADE. Väčšinou išlo o ženy.


Medzi jednotlivými skupinami respondentov nie sú podľa sociodemografického triedenia ani podľa príjmovej skupiny signifikantné rozdiely, jedinou výnimkou sú ľudia so stredoškolským vzdelaním a vyučení bez maturity, ktorí v prieskume vykazovali nižšiu znalosť oboch log a nižšiu podporu aktívnemu ponúkaniu tovaru.

 

redakcia


Zdroj: Fairtrade Česko a Slovensko
Ilustračné foto: Shutterstock.com

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk