Nájdu modulové samoobslužné predajne širšie uplatnenie?

Nebudeme písať o dumpster diving, teda o fenoméne zachraňovania konzumovateľného jedla vyhodeného do odpadkových kontajnerov. Pozreli sme sa bližšie na predajne s potravinami. Mnohé z tých modernejších sú totiž situované napríklad aj v prepravných kontajneroch.

 lifvs v

 

Otvárať nové predajne alebo budovať maloobchodnú sieť je v súčasnosti pomerne zložité. Lukratívne oblasti sú obsadené, v menších obciach so slabšou kúpyschopnosťou je zasa zložité získať stabilných zamestnancov a udržať ekonomiku prevádzky v plusových hodnotách. Jednou z možností je zriadiť e-shop. Pre časť nakupujúcich, konkrétne seniorov, to však nemusí stačiť. Jednou z možností ako byť bližšie aj k vekovo starším zákazníkom a zároveň ušetriť na prenájme je využiť tzv. ambulantný predaj. Ďalším riešením sú pop-up stores, teda dočasné predajne. Často sú pre tento účel využívané rôzne typy pôvodne prepravných kontajnerov, alebo upravených a špecializovaných kontajnerov, či modulárnych boxov.

 

Modulové predajne sú flexibilné, priestorovo úsporné, možno ich ukladať vedľa seba, či na seba a dajú sa uviesť do prevádzky v podstate v priebehu niekoľkých hodín. Sú vhodnou voľbou pre vidiecke oblasti, uplatnia sa však aj v rušnejších lokalitách, napríklad v blízkosti univerzít, univerzitných kampusov, na parkoviskách biznis centier alebo v obľúbených turistických lokalitách či na rôznych festivaloch. Vďaka moderným technológiám je navyše možné takéto predajne prevádzkovať bez personálu.


„Stavby z kontajnerov sú cenovo výhodné, premiestniteľné, eco-friendly a dajú sa vytvoriť vo veľmi krátkom čase,“ píše sa na stránke spoločnosti Stavbyzkontajnerov, ktorá sa zaoberá výrobou stavieb z lodných kontajnerov (lodný kontajner má dĺžku 12 m). Takáto stavba musí spĺňať účel v lete aj v zime. Mala by odolať počasiu, teda fungovať či prší, sneží alebo je letná horúčava. Dôležité je, podobne ako pri vendingu, napojenie na vodu a elektrinu. Zásadný rozdiel medzi kontajnermi a modulmi je v tom, že kontajnery sú vyrábané podľa normovaných rozmerov, modulové stavby majú neobmedzenú priestorovú variabilitu.

 

modulove samoobsluzne predajne v


S obsluhou aj bez 


Na Slovensku a v susednom Česku sú inštalované napríklad moduly Touax alebo moduly Containex, ktorý využíval napríklad „festivalový supermarket“ FEST Market CBA (bývalá CBA Slovakia). Moduly sú určené pre dočasné predajne, teda prevádzky, ktoré kompenzujú výpadok klasických kamenných obchodov na vidieku alebo sú to obchodíky putovné, ktoré slúžia návštevníkom rôznych open-air podujatí, najmä hudobných festivalov.


Existujú alebo existovali desiatky ďalších dočasných realizácií s využitím kontajnerov alebo modulov, napríklad Šavko v Bratislave alebo CoolTajneR v Považskej Bystrici, Kavárna Potmě v Prahe a podobne. Všetky však vyžadovali živý personál.

 

wanzl kontajner


Spoločnosť Wanzl na ostatnom veľtrhu EuroShop 2020 predviedla komplexné riešenie „24/7 Self Service“ – predajňu úplne bez obsluhy. Takýto obchodík môže byť ladený neformálne, klasicky, rustikálne aj tradične, jednoducho tak, aby farby, dekor a materiály oslovili požadovanú cieľovú skupinu zákazníkov. Prístup do predajne je povolený len zákazníkom s kartou danej predajne (čiarový kód) alebo s príslušnou mobilnou aplikáciou. Obchod môže ponúkať produkty, ktoré si môžu zákazníci počas nakupovania sami skenovať. Samoobslužný check-out v prípade zákazníkov, ktorí nemajú k dispozícii mobilnú aplikáciu, prebieha v pokladničnej zóne, kde je akýsi skenovací tunel. Ihneď po dokončení transakcie sa vygeneruje QR kód, po jeho oskenovaní môžu zákazníci opustiť priestory predajne.

 

wanzl 24 7


Prichádzajú siete autonómnych obchodov


Azda najznámejším bezobslužným obchodom je AmazonGo. Ide však skôr o marketingový nástroj a obchod na testovanie technológií ako projekt, ktorý by bolo možné nasadiť do každodennej praxe, nehovoriac o obrovských vstupných nákladoch a dlhodobej návratnosti investícií. 


Pozrime sa však na to, čo už funguje. Vo Švédsku je napríklad aktívna sieť vyše tridsiatich moderných bezobslužných predajní, ktoré sú otvorené 24/7. Prevádzkuje ich spoločnosť Lifvs. Na predajnej ploche približne 20 m2 sú ponúkané stovky produktov. Bonitná klientela, technologický pokrok a veľké geografické vzdialenosti sú predpokladom pre fungovanie aj ďalších hráčov, ako AutoMat a 24Food.


Niektoré súčasné riešenia sú však skôr na rozhraní medzi samoobslužným obchodom a vendingovým automatom. Automated Stores napríklad vyvíja automatické kiosky na mieru pre rôzne spoločnosti. Tie sú vybavené dotykovými obrazovkami a veľkým „výkladom“, ktorý umožňuje vidieť aktuálnu ponuku. Podobným riešením je Shop24, ktorý má inštalácie v USA. Kiosk ponúka mlieko, kávu ale aj vyberaný nepotravinový tovar.


Zaujímavý je aj obchod Easy Deli vo fínskych Helsinkách, ktorý využíva technológiu RFID vyvinutú firmou Nordic ID. „Skener Easy Deli je prvý svojho druhu vo Fínsku a predstavuje obrovský skok vpred v porovnaní s konvenčnými samoobslužnými pokladňami. Vďaka tomu je nakupovanie oveľa rýchlejšie a jednoduchšie,“ uviedol Jukka Peltoniemi, ktorý je zodpovedný za služby automatizácie v spoločnosti Neste, ktorá je zakladateľom predajne. Skenovanie prebieha pomocou RFID a zákazníci teda nemusia každý tovar skenovať zvlášť.


Z futuristickejších riešení je to napríklad Wheelys 247 Moby Mart, pojazdný autonómny supermarket vybavený solárnymi panelmi. Okrem toho, že je ekologický, je tiež úplne bezobslužný. Zákazníci pomocou aplikácie nájdu resp. privolajú ten najbližší (podobne ako Uber alebo Hopin), pomocou telefónu si obchod otvoria, naskenujú kupované položky, zaplatia a odídu. Moby Mart vyvinula spoločnosť Wheelys Inc, v spolupráci s Hefei University a Himalafy. Pilotný projekt už beží v Šanghaji.


Jednoduchším riešením „kiosku na zavolanie“ je Robomart. Ide v podstate o automobil - dodávku - naplnenú nepotravinovým tovarom, ktorú si zákazník privolá pomocou aplikácie. Aplikácia umožňuje aj rovno vybrať položky nákupu. Po spárovaní zákazníka s účtom sa dodávka otvorí, zákazník si vyberie to, čo potrebuje, dodávka sa zatvorí a v rámci aplikácie sa odráta zákazníkovi účet za nákup.


Riešenie pre potravinové púšte?


Veľké aglomerácie priťahujú retail ako magnet a „vysávajú“ obchody z menších obcí a prímestských, suburbánnych oblastí. Na Slovensku tak máme niekoľko stoviek tzv. potravinových púšti, teda miest, kde nie sú žiadne predajne s potravinami. Pritom osadenie modulov alebo kontajnerov je pomerne jednoduché. Najčastejšie sa používajú betónové základy, pätky. Bežne však postačujú spevnené plochy, napríklad parkoviská. Pri montáži sa potom len vyrovná podklad pomocou nivelizačných dosiek. Modulové stavby pre účely retailového predaja musia spĺňať platné stavebné, technické, hygienické, bezpečnostné aj požiarne normy. Vynárajú sa ešte dve otázky: ako prebieha zásobovanie a aké ochrana prevádzok (napríklad krádeže a antivandal opatrenia). Zjednodušene povedané, funguje tu model osvedčený pri zásobovaní a ochrane solitérnych čerpacích staníc pri diaľniciach a potravinových vendingových automatov. Jeden zamestnanec tak dokáže denne „obslúžiť“ 4-5 predajní.

 

lifvs 2


Pandémia sa podpísala pod enormný nárast e-commerce a tým aj pod hustnúcu sieťou logistických HUBov, skladov, medziskladov či mestských skladov, čo je zároveň jeden z predpokladov pre efektívnejšie zásobovanie samoobslužných obchodíkov.


Zaujímavým sa ukazuje aj akýsi „hybridný model“, teda klasická kamenná predajňa, ku ktorej patrí aj samoobslužný kiosk. Ten predáva esenciálny tovar po zatváracích hodinách. Na podobnom princípe funguje napríklad lekáreň Dr.Max s „liekomatom“ v podchode na Trnavskom mýte v Bratislave. Mimochodom bezobslužné predajne zároveň znižujú riziko prenosu ochorenia spôsobeného vírusom COVID-19 medzi zákazníkmi a personálom.


Kontajner – jednoduchá kovová škatuľa v podstate zmenila celú logistiku a aj fungovanie retailu. Dnes má tento box a jemu podobné „škatule“ potenciál dostať retail aj do oblastí, kde nie je ekonomické prevádzkovať klasický kamenný obchod s personálom. A tak v časoch, keď z ulíc miznú stánky PNS, vzniká napríklad aj priestor pre samoobslužné kiosky.

 

kont obchod

 

Modulové samoobslužné predajne v kocke:


• musia spĺňať platné stavebné, technické, hygienické, bezpečnostné aj požiarne normy
• sú flexibilné, premiestniteľné, možno ich ukladať vedľa seba, či na seba
• na prevádzku stačí mať prenajaté miesto, prívod elektriny a vody
• dajú sa uviesť do prevádzky vo veľmi krátkom čase
• sú priestorovo úsporné
• znižujú riziko prenosu ochorenia spôsobeného vírusom COVID-19
• zásobovanie a údržba majú periodicitu podobnú bežným predajniam alebo čerpacím staniciam
• vyžadujú vyššie vstupné náklady na technológie
• vyžadujú prísnejšie bezpečnostné opatrenia proti krádežiam a vandalizmu.

 

Juraj Turzo
Ilustračné foto: Lifvs, Wanzl, Neste

 

Video

Pozvánka na Retail Summit 2021

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk