korsnak mĽubomír Koršňák

analytik, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.

Rast spotreby domácností na Slovensku spomaľuje

Ekonomické spomalenie prichádza do európskych ekonomík zatiaľ najmä cez externý kanál a nateraz je jeho negatívny vplyv na európsky trh práce limitovaný. Teoreticky by tak mohol byť limitovaný aj jeho prenos do spotreby európskych domácností, ktorá by tak mohla ostávať (aspoň nateraz) stabilizačným zdrojom rastu európskych ekonomík.

Čítať ďalej...

Inflácia v októbri spomalila, zlacnelo najmä ovocie

Spotrebiteľská inflácia v októbri prekvapila pomalším rastom. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa ceny v priemere zvýšili o 0,1%, pričom dynamika ich medziročného rastu sa spomalila z 2,7% na 2,5%.

 

Októbrové prekvapenie sa koncentrovalo takmer výlučne len do jednej položky spotrebného koša – potravín, resp. presnejšie ovocia. V súlade s očakávaniami sa ďalej zvyšovali ceny pohonných hmôt. Dopytová inflácia si uchovala nezmenenú dynamiku medziročného rastu.

Čítať ďalej...

Rastúca ekonomika sa prejavila na tržbách obchodníkov

Slovenskí obchodníci, najmä tí v internetových obchodoch, zažili podľa údajov Štatistického úradu rekordný vstup do nového roka. Tržby v slovenskom maloobchode medziročne rástli najrýchlejšie od roku 2008, teda od vypuknutia krízy.


Relatívne silný ekonomicky rast sa na prelome konečne začal pozitívne premietať aj do spotreby slovenských domácnosti. Silný trh práce, kde už dlhší čas môžeme pozorovať trend rastúcej zamestnanosti, resp. klesajúcej nezamestnanosti, ktorý naráža na nevhodnú štruktúru nezamestnaných a aj pri nezamestnanosti okolo úrovne 8% zamestnávatelia na Slovensku pociťujú nedostatok vhodnej pracovnej sily, čím sa zvýrazňuje tlak na zvyšovanie miezd. A keďže z miezd neukrajuje ani inflácia, reálne príjmy domácnosti dynamicky rastú. Spotrebu domácnosti podporujú aj nízke úrokové sadzby a zlepšujúca sa spotrebiteľská dôvera. Spotreba domácnosti sa preto stala jedným z hlavných motorov ekonomického rastu na Slovensku. Aj napriek citeľnému oživeniu v posledných mesiacoch, tržby slovenských obchodníkov (v stálych cenách) ešte stále nedosiahli rekordné predkrízové úrovne, za ktorými zaostávajú o približne 4-5%.

Čítať ďalej...

Minuloročná vianočná sezóna obchodníkov potešila

Maloobchodné tržby v závere minulého roka opäť príjemne prekvapili. Podľa údajov Štatistického úradu v decembri medzimesačne vzrástli až o 0,7% (sezónne očistené), pričom dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila z 3,9% na 4,3%.
To zároveň znamenalo najrýchlejší medziročný rast tržieb v slovenských obchodoch za posledné dva roky. Obchodníkom sa teda v decembri podarilo nadviazať na silný november a potvrdilo sa, že minuloročná vianočná sezóna bola pre nich relatívne úspešná. Silný trh práce a rastúca spotrebiteľská dôvera sa konečne vo väčšej miere začali pretavovať aj do rastúcej spotreby slovenských domácnosti (a rastúcich tržieb slovenských obchodov).

Čítať ďalej...

Video

V boji proti vírusom je úspešný UV ROBOT

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW