Fairtrade Česko a Slovensko

Fairtrade Česko a Slovensko

Fairtrade Česko a Slovensko

Takmer polovica Slovákov si vyberá predajňu potravín podľa cien

Medzi zákazníkmi sú najobľúbenejšie predajne potravín, ktoré majú trvale výhodné ceny alebo ponúkajú zľavy a akčné ponuky. Dôležitá je pre spotrebiteľov tiež dostupnosť predajne alebo široký sortiment. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Mastercard pri príležitosti vyhlásenia súťaže Mastercard Obchodník roka 2017.

 

vyber predajne slovaci velky perex

 

„Podľa 46 % opýtaných patria medzi najdôležitejšie kritériá pri výbere predajne potravín cenové faktory. Či už ide o výhodné akčné ceny alebo dlhodobo priaznivé ceny. Uviedli to ako najdôležitejší faktor výberu predajne zákazníci reťazcov Lidl a Kaufland. Ďalej spotrebitelia oceňujú predovšetkým výhodnú polohu, hlavne u predajní COOP a Billa, alebo široký sortiment v prípade reťazca Tesco,“ uvádza Josef Machala, Mastercard Rewards Program Leader. „Päticu najdôležitejších dôvodov na výber predajne dopĺňa ponuka kvalitného a čerstvého tovaru,“ dodáva J. Machala.

 

Účastníci prieskumu majú pomerne jasno v tom, čo očakávajú od ideálnej predajne s potravinami. Hlavnou vlastnosťou je priaznivá celková cenová úroveň, a to nezávisle od rôznych akčných zliav. Druhou požiadavkou je, aby bol tovar čerstvý. Tieto dva parametre medzi 5 najdôležitejšími vlastnosťami predajne menovali takmer dve tretiny opýtaných. S pomerne veľkým odstupom nasledujú široký sortiment, výhodné akcie alebo čistota a poriadok v predajni. Požiadavky na ideálnu predajňu sa v jednotlivých skupinách zákazníkov líšia len minimálne, s výnimkou vyššej dôležitosti cenových faktorov pre menej majetných, veľké rodiny a obyvateľov malých sídiel.

 

Dôvody voľby hlavného nákupného miesta potravín

 

MSS 22018

 

N = 1478, nakupujúci potraviny. až 5 menovaných dôvodov, v %. Výskum sa uskutočnil vo februári 2018 na reprezentatívnej vzorke 1500 respondentov internetovej populácie SR metódou on-line dopytovania.

 

Zdroj a graf: Mastercard
Ilustračné foto: Shutterstock.com

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikonamecom premium banner

Video

Slovak Retail Summit 2019

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail