Ako vnímame predvianočné nakupovanie?

vianoce 2017Nie až tak prekvapivým je zrejme pre vás zistenie, že Slováci uprednostňujú umelý pred živým stromčekom. Prípravy na Vianoce však prví nezačíname. Predbiehajú nás naši západní susedia – každý štvrtý obyvateľ Českej republiky kupuje prvé dekorácie už koncom leta.


Aj takéto výsledky vyplývajú z prieskumu verejnej mienky, ktorý realizoval Westwing Home & Living , významný európsky nákupný klub s produktami na zariaďovanie a dekorovanie interiérov.


Začiatkom decembra je ideálne začať


Niet pochýb o tom, že Vianoce sú najdôležitejšími sviatkami v roku pre väčšinu Slovákov, Čechov aj Poliakov. Vo všetkých troch krajinách sa prípravy na Vianoce začínajú dlho pred Štedrým dňom. A najskôr v Českej republike. Až 93 % Čechov si myslí, že prípravy na Vianoce by sa mali začínať najneskôr začiatkom decembra. Podobný názor má 83 % Slovákov a 81 % Poliakov. Veľká skupina skúmaných si však myslí, že je potrebné pripraviť sa na Vianoce ešte skôr. Viac ako 26 % Čechov priznalo, že niektoré darčeky a dekorácie kupuje už v auguste a septembri. Medzi Slovákmi takúto odpoveď zvolilo 19 % opýtaných a medzi Poliakmi necelých 15 %.

 

Mladí sú vo vianočnej nálade už od novembra


Ako vyplýva z tohto prieskumu vianočná nálada sa u väčšiny Slovákov, Čechov aj Poliakov objaví začiatkom adventu či priamo po Mikulášovi. Zaujímavé je, že najviac sa takto spája mladým ľuďom. Až 43 % Čechov, 27 % Slovákov a 23 % Poliakov, mladších ako 25 rokov, priznalo, že vianočnú náladu má už začiatkom novembra. Spolu s vekom vzrastá počet osôb, ktorých vianočná nálada navštívi až na Vianoce, alebo niekoľko dní pred nimi. Najmenej takých osôb nájdeme v Českej republike - tam takú možnosť označilo len 14 %, na Slovensku 24 % a v Poľsku 30 % opýtaných.

 

Dekorácie po celom príbytku aj vonku


Viac ako polovica respondentov prieskumu vo všetkých troch krajinách ozdobuje na Vianoce celý byt alebo dom. Najväčší dôraz na sviatočné dekorácie kladú obyvatelia Českej republiky. Viac ako 60 % opýtaných na Vianoce ozdobuje celý príbytok, ďalších 38 % zdobí len stromček, vešia lampičky a vyloží niekoľko ozdobných prvkov. Na Slovensku si celý interiér dekoruje skoro 56 % respondentov, v Poľsku takmer 52 %. Zdobíme pritom nielen interiéry domov – takmer 70 % opýtaných si vešia vianočné dekorácie na balkóny, terasy a v záhrade.

 

„Výsledky prieskumu potvrdzujú naše pozorovania. Poliaci veľmi radi kupujú vianočné dekorácie a neobmedzujú sa len pre vianočné ozdoby. Často vyberajú do svojich príbytkov také predmety, ktoré ešte donedávna zdobili len výklady v obchodoch, napríklad veľké figuríny zvierat alebo lesných škriatkov,“ vysvetľuje Delia Fischer, zakladateľka a riaditeľka Westwing, a dodáva: „Veľkým záujmom sa tešia aj vodoodolné lampy a svetelné dekorácie, čo potvrdzuje fakt, že čoraz častejšie si zdobíme aj exteriér.“

 

A napokon dilema, ktorá už roky vzbudzuje najväčšiu pozornosť: umelý či živý vianočný stromček? Pre 66 % Poliakov a 69 % Čechov len živý. Uprostred Slovákov sa rozhodne väčšej popularite teší umelý stromček – rozhoduje sa preň 35 % opýtaných a ďalšia skoro tretina obyvateľov našej krajiny nedáva veľký dôraz na druh vianočného stromčeka.

 

Pripravil: dk
Zdroj: redakcia, Westwing
Ilustračné foto: Shutterstock.com

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikonaseminar vybaveni prodejny 2018

 

Video

RETAIL INNOVATIONS conference 2018

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail