Slovak superbrands award

Koľko Slovákov platí v predajni kartou?

platby kartouIde tak o prevažnú väčšinu Slovákov, ktorá používa na platenie pri nákupoch platobnú kartu. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti MasterCard pri príležitosti vyhlásenia súťaže MasterCard Obchodník roka 2016.


Používanie platobných kariet je v súčasnosti pre Slovákov úplne bežné. Platobnú kartu vlastní a aktívne využíva 88 % z nich. Stále väčšej obľube sa pritom tešia najmä bezkontaktné karty. Zatiaľ čo v minulom roku ich vlastnilo 48 % Slovákov, podľa prieskumu spoločnosti MasterCard má a využíva bezkontaktnú kartu už 68 % ľudí. Podiel zákazníkov preferujúcich bezkontaktné platby tak vzrástol o 20 percentuálnych bodov. Tradičnú platobnú kartu, teda kartu bez možnosti bezkontaktnej platby, používa každý piaty Slovák.


„Stále narastajúca obľúbenosť bezkontaktných kariet medzi zákazníkmi vyplýva z ich početných výhod oproti tradičným kartám alebo hotovosti. Okrem toho, že značne zrýchľujú proces platenia pri pokladnici, nemusia zákazníci pri bezkontaktnej platbe kartu vôbec dávať z ruky,“ hovorí Josef Machala, MasterCard Rewards Program Leader.

 

Platobnú kartu nevyužíva len 15 % Slovákov, z toho 7 % ju nevlastní vôbec. Najčastejšie pritom ľudia uvádzajú, že necítia potrebu kartou platiť, pretože im platba v hotovosti nevadí a považujú ju za prirodzenú.

 

Používanie bezkontaktných kariet je populárne vo všetkých skupinách obyvateľstva, najčastejšie však medzi vzdelanejšími respondentmi a obyvateľmi veľkých miest (Bratislava, Košice, Žilina). Počet opýtaných, ktorí karty nepoužívajú, je vyšší medzi mladými respondentmi, ktorí zatiaľ nemajú viac vlastných prostriedkov, a obyvateľmi menších sídiel, kde je zrejme menej príležitostí na ich používanie.


Zatiaľ čo predtým ľudia platili kartou najmä za väčšie nákupy, v posledných rokoch stále viac zákazníkov uhrádza bezhotovostne aj menšie sumy. 4 z 5 používateľov kariet (80 %) už v kamenných predajniach platia kartou bez ohľadu na veľkosť nákupu, čo je o niečo viac ako v roku 2015 (77 %). Len za väčšie nákupy platí stále kartou 9 % ľudí – hranica veľkého nákupu je pritom pre väčšinu respondentov 50 €, podobne ako v roku 2015.

 

Prieskum v novembri 2016 realizovala spoločnosť GfK Czech na reprezentatívnej vzorke 1 500 respondentov internetovej populácie.

 

Vlastníte a prípadne používate platobnú kartu?

karty1

N 2016 = 1500, všetci respondenti

 

Ktorá z nižšie uvedených možností najlepšie zodpovedá tomu, ako platíte platobnou kartou pri nákupoch v kamenných predajniach?

 

karty2

N = 1310, používatelia platobných kariet

 

Zdroj: MasterCard
Ilustračné foto: Shutterstock.com

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikonaVideo

Slovak Retail Summit 2018


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

Packaging Herald

Fashion Retail