Ako dlho pracujú Slováci na 20 eurový nákup?

nakup euroSlováci v roku 2015 zarobili viac ako rok predtým. Priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla na 883 €. Medzi jednotlivými regiónmi sú však rozdiely. A to aj pokiaľ ide o nakupovanie.


Na Slovensku sú často na pretrase práve rozdiely medzi dvomi „hlavnými“ mestami, teda Bratislavou a Košicami a tiež medzi celými regiónmi, v ktorých sa nachádzajú. Rozdielov je samozrejme niekoľko, medzi inými aj v spomenutej priemernej mzde. Tá bratislavská bola vlani až o vyše 300 € vyššia než tá košická. Kúpyschopnosť tak vlani vzrástla, zo svojich platov sme si mohli dovoliť kúpiť viac.

 

Takmer pol dňa

 

Pri priemernej hrubej mesačnej mzde 883 € sme na bežný nákup potravín v hodnote 20 € museli v roku 2015 pracovať 3 hodiny a 41 minút. Pri výpočtoch sme rátali s tým, že mesiac má 20 pracovných dní, ktoré majú 8 pracovných hodín. Na to, aby sme do nákupných košíkov mohli, okrem iných základných potravín, vložiť napríklad chlieb, kurča, syr, mlieko, vajcia či zemiaky, v celkovej hodnote 20 €, sme teda museli odpracovať v priemere takmer pol dňa.

 

Najmenej na mlieko a pivo

 

Najdlhšie sme pracovali, z vybraného zoznamu potravín v tabuľke (pod článkom), na bravčový bôčik, zhruba 37 minút. O približne 10 minút menej bolo potrebných na kúpu kurčaťa. Na tmavý chlieb, čerstvé slepačie vajcia či šunkovú salámu sme potrebovali v práci stráviť v priemere štvrť hodiny. Menej ako 10 minút stačilo odpracovať napríklad na polotučné mlieko, 12 % - né fľaškové pivo, zemiaky či polohrubú pšeničnú múku. Z času na čas prirodzene realizujeme aj väčšie nákupy. Na kúpu naparovacej žehličky sme napríklad vlani museli pracovať v priemere zhruba 1 deň, na LCD televízor 7 dní. Viac ako 8 dní potreboval priemerne zarábajúci Slovák stráviť v práci kvôli novej chladničke s mrazničkou. Najdlhší čas sme museli samozrejme odpracovať na nákladnejšie tovary. Na osobný automobil sme v priemere pracovali zhruba rok.

 

Bratislavčania a Košičania

 

To, koľko sme si mohli dovoliť, záviselo najmä od našej výplaty a od cien v maloobchodnej sieti. Kým v Bratislavskom kraji dosiahla priemerná hrubá mesačná mzda úroveň 1 122 €, v Košickom to bolo len 803 €. To spôsobilo, že na spomenutý nákup bežných potravín v hodnote 20 € stačilo Bratislavčanom odpracovať necelé 3 hodiny, teda o vyše hodinu menej ako Košičanom, ktorí na takýto nákup pracovali 4hodiny a 3 minúty. Na všetky vybrané potraviny stačilo zarábajúcim v bratislavskom kraji pracovať kratšie ako v regióne Košíc. Na kúpu tmavého chleba tak pracovali o takmer 5 minút kratšie. Podobný čas ušetrili aj v prípade šunkovej salámy, syra Eidam alebo čerstvých slepačích vajciach. Bratislavčanom viac priala situácia aj v prípade spotrebičov či auta. Na kúpu naparovacej žehličky im stačilo pracovať menej o zhruba 3 hodiny, na LCD televízor o 2 dni a na chladničku s mrazničkou o takmer 3 dni menej. Pri kúpe osobného automobilu bol rozdiel až vyše štvrť roka.

 

Dominika Ondrová, analytička
Poštová banka
Ilustračné foto: Shutterstock.com

 

tabula kolko robime

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: analytický tím Poštovej banky podľa údajov ŠÚ SR a vlastné prepočty *ceny vyjadrujú priemer za celú SR

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
Video

Čo hovoria marketéri o konferencii Brad Management 2019?

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail