Na účte majú muži viac financií než ženy

financieDomácim financiám na Slovensku vládnu obaja partneri takpovediac rovným dielom. Spoločne o nich rozhodujú vo viac než polovici slovenských rodín. Muži majú hlavné slovo len v 21 percentách prípadov, ženy vládnu pätine rodinných pokladníc.


Zistenia vyplývajú z prieskumu UniCredit Bank. Banku, ktorá sa o ich financie postará, vyberajú podľa 49 % opýtaných rovnako spoločne obaja partneri. Účty vlastnené mužmi však majú priemerne o polovicu vyšší zostatok aj obrat na účte. Muži tiež častejšie žiadajú o úvery a hypotéky. Ženy na Slovensku stále zaostáva aj v mzdových podmienkach, zarábajú v priemere o 21 percent menej.

 

Spoločné hospodárenie

 

Financie vo väčšine slovenských domácností riadia obaja partneri spoločne, aspoň tak to tvrdí viac než polovica opýtaných (58 %). Hlavné slovo pri vedení rodinnej pokladnice sebe samému prisvojuje približne štyridsať percent mužov aj žien, partnerovi ho nepriznávajú necelé štyri percentá z nás. Podobne banku, ktorá bude rodinné financie spravovať, jeden z partnerov vyberá o niečo častejšie. Aj tu však opäť vládne spoločný výber financií. Dáta o používaní bankových produktov však naznačujú, že postavenie oboch partnerov vo financiách ešte úplne rovnaké nie je. Napríklad na svojom bežnom účte majú muži v priemere o 57 percent viac financií než ženy. „Zodpovedá tomu aj mesačný obrat, ktorý je na účtoch s mužským majiteľom o štyridsať až päťdesiat percent vyšší. Ženy menej využívajú aj ďalšie produkty. Priemerne si požičiavajú menej často, a ak sa na to odhodlajú, tak o 400 € nižšie čiastky,“ uvádza Zuzana Ďuďáková, tlačová hovorkyňa UniCredit Bank.

 

Kreditné karty

 

Zatiaľ čo priemerná výška úverov u mužov tak presahuje 6,5 tisíca €, u žien to je len 6 100. Podobná situácia panuje vo využívaní kontokorentov, ktoré muži využívajú o dvanásť percent viac. O hypotéku najčastejšie partneri žiadajú spoločne (46 %). „Naše štatistiky ukazujú, že domácemu rozpočtu stále vládnu skôr muži. Častejšie na nich pripadá aj povinnosť vybaviť administratívu alebo žiadať o úver. Zaujímavá je aj situácia v prípade kreditných kariet, kde vo výdavkoch opäť vedú muži. Prax ukazuje, že účty alebo aj karty, ktoré sú používané v spoločnej domácnosti, sú často písané na muža,“ dodáva Z. Ďuďáková.

 

Ženy zarábajú menej

 

Jedným z dôvodov, prečo muži vedú bankové štatistiky, môžu byť pretrvávajúce rozdiely medzi oboma pohlaviami v mzdách. Podľa údajov Eurostatu zarábajú slovenské ženy v priemere o 21 percent menej než muži. To je po Estónsku, Rakúsku, Česku a Nemecku piata najväčšia hodnota v Európe. Za posledných päť rokov sa navyše rozdiel v mzdách znížil o jediné percento. Ekonomická aktivita mužov v produktívnom veku je výrazne vyššia ako ekonomická aktivita žien. Pracovný život žien je kratší, kariéru a kariérny postup im prerušuje materská dovolenka a starostlivosť o rodinu. To znamená, že v kariérnom postupe dominujú muži. Viac platené riadiace pozície tak stále častejšie obsadzujú muži ako ženy. Podľa štúdie Európskej komisie v roku 2013 bol podiel žien v predstavenstvách najväčších spoločností v EÚ menej ako 5 %, na pozície predsedu predstavenstva (CEO) menej ako 3 %.Ženy navyše častejšie pracujú v sektoroch a na pozíciách s nižšou priemernou mzdou - príkladom môže byť napríklad sektor zdravotníctva a sociálnych služieb, školstva, či ubytovacích a stravovacích služieb.

 

Pripravil: dk
Zdroj: UniCredit Bank
Ilustračné foto: Shutterstock.com

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
Video

Čo hovoria marketéri o konferencii Brad Management 2019?

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail