Prieskum o praní: Slováci perú šesťkrát za dva týždne

pranie szzvV Európe sa každý deň operie 94 miliónov dávok bielizne. V porovnaní s rokom 2011 spotrebitelia menej dbajú na pranie pri nižších teplotách ako aj na používanie menšieho množstva vody či koncentrovaných pracích prostriedkov.


Zistenia vyplývajú z prieskumu, ktorý realizovala Medzinárodná asociácia pre detergenty a čistiace prostriedky (A.I.S.E.) v celej Európe. „Celoeurópsky prieskum dokazuje, že návyky pri praní u Slovákov a Európanov sa neustále zbližujú. Môžu za to inovácie nielen na strane techniky, ale aj pracích prostriedkov. Aj preto nás teší, že ľudia si čoraz viac všímajú informáciu o pracích dávkach v balení, ktorá je oveľa smerodajnejšia ako informácia o objeme alebo váhe prostriedku. Na druhej strane prieskum hovorí, že patríme medzi krajiny, kde sa perie pri jednej z najvyšších teplôt,“ hovorí Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky (SZZV), ktoré je členom AISE.

 

Ženy majú prevahu

 

Na Slovensku stále perie o čosi viac žien (57%) ako mužov, kým napríklad vo Veľkej Británii či Írsku je tento pomer vyrovnaný. Oproti minulým rokom však toto percento aj u nás pomaly klesá. Celkovo perú spotrebitelia menej často. Je to zapríčinené aj skutočnosťou, že 84% spotrebiteľov sa snaží maximálne naplniť svoje práčky. V Európe sa v súčasnosti operie 34,3 miliárd dávok bielizne ročne, 660 miliónov týždenne a 3,9 milióna každú hodinu. Priemerne perie jedna domácnosť týždenne 3,1-krát. (pre porovnanie v roku 2011 to bolo 3,2-krát a v roku 2008 3,4-krát). Najčastejšie perú Briti a Íri. Slováci operú za dva týždne 6,3 dávok bielizne.

 

Teplota prania rastie

 

Mierny nárast nastal v priemernej pracej teplote v takmer všetkých európskych krajinách. Len 58% spotrebiteľov sa snaží prať na nižších teplotách, v porovnaní s rokom 2011, kedy ich bolo až 67%. Na najvyšších teplotách perú Škandinávci, na najnižších Španieli. Výsledky prieskumu naznačujú, že čím je nižšia teplota v krajine, tým na vyššej teplote spotrebitelia perú. Priemerná teplota pri praní je 42,6 stupňov Celzia (v roku 2011 to bolo 41°C a v roku 2008 43°C). Na 30°C perie štvrtina Európanov. Slováci priemere perú pri teplote 44,2 stupňa Celzia (v roku 2011 to bolo 43,5°C a v roku 2008 43,9°C). Vyššiu teplotu prania využívajú len Česi, Švédi, Nóri a Fíni. „Spolu s našimi odborníkmi odporúčame – pokiaľ to umožňujú pracie prostriedky – využívať nižšie teploty pri praní, keďže takéto správanie je šetrnejšie k pranej bielizni ako aj životnému prostrediu,“ dodáva Ľ. Tuchscher.

 

Preferencia pracích prostriedkov

 

Bežné pracie prášky zostávajú najpoužívanejším typom pracích prostriedkov. Používa ich 52% opýtaných. Používanie tekutých pracích prostriedkov a gélových kapsúl je však čoraz častejšie. Tekuté pracie prostriedky používa 47% ľudí a gélové kapsuly 19% (v roku 2008 to bolo len 5%). Prieskum však poukazuje na to, že Európania sa menej zaujímajú o presné množstvo pracieho prostriedku. Len 66% jeho množstvo odmeria (v roku 2008 to bolo 79%) Čiastočne to môže byť zaužívanými návykmi ako aj rastom využívania pracích kapsúl. V porovnaní s minulými rokmi, menej ľudí číta informácie na obaloch pracích a čistiacich prostriedkov pred ich kúpou a použitím. Pred kúpou produktu si informáciu na obale prečíta len 49% ľudí (v roku 2008 to bolo 68%), pred použitím 57% ľudí (v roku 2008 to bolo 75%). Až 70% Európanov uviedlo, že pozná význam A.I.S.E. ikony „Uchovávajte mimo dosahu detí“ na obaloch pracích a čistiacich prostriedkov, 98% z nich poznalo jej pravý význam.

 

Čo zisťuje prieskum A.I.S.E.?

 

Od roku 2008 Medzinárodná asociácia pre detergenty a čistiace prostriedky (A.I.S.E.) realizuje každé tri roky pravidelný paneurópsky prieskum spotrebiteľských návykov. Najnovší prieskum prebiehal v októbri a novembri minulého roka. Zapojilo sa doň 23 európskych krajín. Z každej krajiny minimálne 200 ľudí, spolu odpovedalo 4 741 respondentov, mužov aj žien vo veku 18-65 rokov, zodpovedných za nákup a používanie práčky. Prieskum zisťoval, ako spotrebitelia vnímajú trvalú udržateľnosť vo všeobecnosti, aké sú ich očakávania v tomto smere a taktiež, aké sú ich návyky a postupy spojené s praním a umývaním riadu.

 

Zdroj: redakcia, SZZV
Ilustračné foto: Shutterstock.com

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
Video

Čo hovoria marketéri o konferencii Brad Management 2019?

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail