volba spotrebitela 450x1017 left

Figuríny podliehajú zaujímavým módnym trendom

Figuríny podliehajú zaujímavým módnym trendom

Maloobchodný koncept Yeme napreduje

Záujem o koncept Yeme medzi zákazníkmi rastie. Pribudla tretia predajňa.

Cidery kupovali Slováci častejšie a lacnejšie

Cidery kupovali Slováci častejšie a lacnejšie

Previous
Next
  • Figuríny podliehajú zaujímavým módnym trendom

  • Maloobchodný koncept Yeme napreduje

  • Cidery kupovali Slováci častejšie a lacnejšie

AKTUÁLNE

GfK TEMAX: Najdynamickejšími kategóriami boli fototechnika a malé domáce spotrebiče

Trh technického spotrebného tovaru narástol na Slovensku o skoro jedno percento v treťom štvrťroku roku 2017 v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka.

Cidery kupovali Slováci častejšie a lacnejšie

cidery2Cidery sú na našom trhu novou a hneď aj vysoko perspektívnou kategóriou. Ponuka je priebežne dopĺňaná o novinky, špecifickosť týchto produktov objavuje stále viac konzumentov.


V spotrebe ciderov máme podľa ich výrobcov zaujímavé prvenstvá a región strednej Európy patrí v tomto smere k najrýchlejšie rastúcim. Mnohí spotrebitelia považujú cider za sezónny produkt a spájajú si ho s príjemným letným osviežením alebo s letnými hudobnými festivalmi. Týmto smerom ho posúvajú aj výrobcovia, keď vo svojich odporúčaniach zdôrazňujú podávanie po vychladení či s ľadom. Spotreba ciderov však u nás rastie aj mimo letného obdobia.


Posilnili plechovky


Aktuálne zistenia prieskumnej agentúry Nielsen potvrdzujú rastúcu obľubu tohto nápoja. Údaje pochádzajú z maloobchodného auditu realizovaného v predajniach s potravinami a zmiešaným tovarom (s vylúčením predajní Metro).


„Spotreba ciderov za posledných monitorovaných dvanásť mesiacov ( jún2016- máj 2017) dosiahla na Slovensku úroveň 2,54 mil. litrov. Je to nárast na úrovni 7,4%. Kvôli výraznému poklesu priemernej ceny o 9%, pod úroveň 2 € za liter, sa však nedarilo tejto kategórii rásť v tržbách. Tie naopak zaznamenali pokles o 2%. V prepočte ide o celkové tržby v hodnote 4,7 miliónov € ročne. Na porovnanie, obraty piva aj radlerov medziročne narástli. Pri pive o 4% a pri radleroch rástli tržby až trikrát rýchlejšie - o 13%. Pokiaľ ide o typy balení ciderov, medziročne posilnili plechovky, ktorých podiel predstavuje už viac ako 70% z tržieb celej kategórie,“ hovorí Mária Hukelová zo spoločnosti Nielsen.

 

Globálny trh so ciderom


História tohto nápoja sa začala písať podľa dostupných zdrojov niekedy už pred 5000 rokmi. U nás len prednedávnom, v roku 2015, kedy sa na trhu objavili prvé značky ciderov. Celosvetový trh so ciderom je momentálne najrýchlejšie rastúcim trhom s alkoholickými nápojmi na svete. Rastie dokonca dvakrát rýchlejšie ako celosvetový trh s pivom a štyrikrát rýchlejšie ako trh s vínom. Za posledných päť rokov narástol o 25 %.


Podľa údajov z roku 2013 má najväčšie zastúpenie cider stále v Európe – ide o podiel na úrovni takmer 70 %. Rýchlo však jeho obľuba rastie aj v ostatných oblastiach sveta. Najviac cideru sa momentálne predá vo Veľkej Británii a Írsku, kde spotreba na obyvateľa dosahuje až 15 litrov ročne.


Významným výrobcom cideru je v súčasnosti spoločnosť Heineken s podielom na úrovni 19 %. Vlastní dva závody na výrobu cideru – závod Bulmer´s v anglickom Hereforde a závod Stassen Cidre v belgickom meste Aubel. Kľúčový ciderom tejto spoločnosti je Strongbow. Aktuálny trhový podiel značky  na Slovensku je približne 85%. V ponuke má štyri chuťové varianty: Gold Apple, Red Berries, Dark Fruit a Elderflower, ktorá nahradila príchuť Honey.


V súčasnosti Heineken na našom trhu okrem tejto značky ponúka aj prémiovú značku Stassen – zatiaľ len v Horeca prevádzkach a slovenský cider Lišiak zo Sadu Sajder. Ten od februára tohto roku vyrába v Hurbanove odkiaľ sa na trhy strednej a východnej Európy dostáva aj značka Strongbow.


Lišiak zo Sadu Sajder je v ponuke v dvoch chuťových variantoch typicky slovenského ovocia – jablko a hruška. Chuť Lišiaka zo sadu je vyladená preferenciám slovenských konzumentov. Okrem týchto ciderov sa postupne objavujú v ponuke trhu aj iné značky, najmä lokálnych výrobcov (Opre´ cider, Jablčnô a pod.).


Spotrebiteľ

 

Typickým spotrebiteľom tohto nápoja je mladší, hlavne mestský spotrebiteľ. V tomto sa nelíšime od iných krajín sveta, kde sa cidery predávajú a konzumujú.

 

„Na Slovensku dosahuje spotreba ciderov približne 0,5l na osobu a rok. Najviac spotrebiteľov má tento nápoj v bratislavskom regióne. Zaujímavosťou súvisiacou s našou krajinou je preferencia tmavých a ochutených ciderov,“ hovorí pre odborný portál RETAIL magazin.sk Peter Nikodém zo spoločnosti Heineken Slovensko, a.s.. Ako ďalej uvádza, najviac sa tohto nápoja predá u nás na modernom trhu, v hypermarketoch a supermarketoch. Pri výbere rozhoduje príchuť, ale aj značka a cena.


Očami výrobcu


Rastúcu dôležitosť tejto kategórie vníma aj Jitka Němečková, manažérka firemnej komunikácie Pivovarov Topvar, ktorá na slovenskom trhu otvárala kategóriu so značkou Kingswood. Po úspechu klasickej verzie boli na trh postupne uvedené aj verzie Dry a Rosé. Na jar tohto roku uviedla táto spoločnosť cider Frisco a to v troch ovocných príchutiach Jablko a citrón, brusnica a lesné ovocie.


„Kategória ciderov je na Slovensku stále veľmi mladou kategóriou medzi alkoholickými nápojmi. Zároveň je aj najrýchlejšie rastúcou a očakávame, že bude rásť aj naďalej. Cider je nápoj rovnako obľúbený a vhodný pre ženy, aj pre mužov. Oslovuje priaznivcom vína, ktorí preferujú ľahké, osviežujúce ovocné chute, alebo konzumentov, pre ktorých je chuť piva príliš horká,“ dodáva J. Němečková.


Druhotné vystavenie


Cider sa tak postupne stáva súčasťou regálov s pivom, resp. je sústreďovaný do ich susedstva. Osvedčilo sa však aj druhotné vystavovanie a to najmä v sezónnom období.


„Cider je ešte stále pomerne málo známa kategória, veľmi dôležité je preto aj jeho druhotné vystavenie. Celkom dobre pri tomto nápoji fungujú aj samplingové akcie alebo eventy, kde majú spotrebitelia možnosť produkt spoznať a ochutnať,“ uvádza J. Němečková. Prostredníctvom ochutnávok si táto kategória získava stále viac priaznivcov.

 

cidre

 

Čo je cider?

 

Cider je osviežujúci, mierne alkoholický nápoj, ktorý sa vyrába riadeným kvasením jablčného muštu. Je jedným z najstarších alkoholických nápojov na svete. Na výrobu muštu, z ktorého potom cider kvasí, sa používajú špeciálne odrody jabĺk a ich správnym miešaním vzniká unikátna chuť cideru.

 

Pripravil: dk

Zdroj: Heineken Slovensko, Pivovary Topvar, Nielsen
Ilustračné foto: redakcia

Obchodník

Viaceré štatistiky ukazujú, že na internete trávime čoraz viac času. Nejde pritom len o sociálne siete. Intenzívnejšie než v minulosti hľadáme aj informácie, ktoré nám uľahčia bežné činnosti, ...

Produkt

Pestrofarebné čerstvé čili papričky a výrobky z nich sa stávajú viac vyhľadávanejšie aj v našich končinách. Ponuka sa priebežne rozširuje a spestruje o zaujímavé unikáty.

Spotrebiteľ

Nie až tak prekvapivým je zrejme pre vás zistenie, že Slováci uprednostňujú umelý pred živým stromčekom. Prípravy na Vianoce však prví nezačíname. Predbiehajú nás naši západní susedia – každý štvrtý ...

Logistika

Pojem operatívny lízing sa v súvislosti s efektívnym spravovaním vozového parku skloňuje v posledných rokoch stále intenzívnejšie. Služba rozväzuje firmám ruky a uľahčuje podnikanie. Šetrí čas, ...

Zahraničie

Komentáre

lubos mudrak m
Ľuboš Mudrák
SAVENCIA Fromage & Dairy, a.s.
Ceny masla zaznamenali historické rekordy
miroslav derik m
Miroslav Dérik
Jablotron Slovakia
Úspešné podnikanie je bezpečné podnikanie
zverbik m
Tomáš Zverbík
Konica Minolta Slovakia
Digitalizácia naštartuje vaše podnikanie
bohumila tauchamnnova m
Bohumila Tauchmannová
Incoma Slovakia
Zodpovedný prístup v službách zisku

natural solutions

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonaPOVEDALI

Mária Šimoničová

„Čim širšiu ponuku má zákazník, tým väčšie je riziko, že pri nákupe budú prevládať negatívne emócie.“

Mária Šimonovičová
sortimentný manažér,
dm drogerie markt, s.r.o.

Personálne zmeny

Predstavenstvo značkových výrobcov povedie Miroslava Klimantová

miroslava klimantovaPredstavenstvo Slovenského združenia pre značkové výrobky (SZZV) si zvolilo novú predsedníčku. Miroslava Klimantová je Country Managerom spoločnosti Unilever Slovensko. Na tomto mieste vystriedala Ivana Pružinca z Procter and Gamble, ktorý bol na čele SZZV od leta 2016.

Rozhovor mesiaca

Pozorne, s dávkou pokory a razancie

martin KatriakV máji 2017 zvolilo Valné zhromaždenie Zväzu obchodu Slovenskej republiky nového prezidenta. Stal sa ním podpredseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko, Martin Katriak.

Video

Konferencia RETAIL INNOVATIONS 2017: Aký bol 1. ročník?

Všimli sme si

Občas po takomto „univerzálnom darčeku“ siahne každý. Kde ho však zohnať? V minulosti samozrejmosť, dnes ojedinelosť. V novej predajni Kaufland ako súčasť ponuky.


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

Packaging Herald

Fashion Retail