Ako znížiť riziko preťaženia svalov pri práci v obchode?

Práca pokladníka alebo dokladača tovarov je náročná nielen zo psychologického ale aj fyzického hľadiska. Súčasná situácia, súvisiaca s obavami pred šírením koronavírusu, navyše celkovú záťaž zvyšuje. Pripravili sme pre vás niekoľko praktických a osvedčených rád ako sa vyhnúť nepríjemným bolestiam, či zraneniam.

 

pretazenie v

 

Každá práca má svoje stereotypy. Zamestnanci pracujúci na predajnej ploche musia neraz zdvíhať ťažké bremená a pracovať v chladnom prostredí, čo si samozrejme pýta svoju daň. Práca pokladníka je veľmi špecifická. Napriek tomu, že ide o sedavú prácu, zamestnanec musí pri nej súčasne zapájať svaly hlbokého stabilizačného systému.

 


„Pokladníci sedia neraz na stoličkách bez zadných operadiel. Aby ich nebolel chrbát musia sedieť vystreto. To však nejde udržať počas celej pracovnej zmeny. Vo väčšine prípadov to vedie ku hrbeniu sa, z čoho veľmi rýchlo vznikajú bolesti chrbta,“ konštatuje kolektív fyzioterapeutov FIT CLINIC. Problémom je aj to, že pokladníci na malom priestore neraz manipulujú s tovarom nesprávne, prípadne súčasne zdvíhajú ťažké bremená.


U dokladačov tovarov je to iné. Ich práca spočíva najmä v tom, že zdvíhajú, či presúvajú tovar a tak zapájajú do činnosti všetky svaly. Ak ich však zapájajú nesprávne, vedie to k bolestiam posturálneho svalstva.


Aká časť tela je najviac zaťažená?


Najviac zaťažená je v oboch prípadoch najmä drieková chrbtica. Je to najmä kvôli nesprávnemu zdvíhaniu bremien. Riziková je aj oblasť medzilopatkových svalov a šijových svalov pri dvíhaní bremien nad hlavu alebo zápästných kĺbov (karpálny tunel) pri práci v pokladnici. Vplyvom dlhodobého, nesprávneho zaťaženia môže vzniknú vystreľujúca bolesť do ruky či prstov a bolesť ramena. Ide o takzvaný cervikobrachialny syndróm.


Druhým častým následkom je cervikokramialny syndróm čiže bolesť krčnej chrbtice a hlavy. „Najčastejšou chybou je samotná nevedomosť ako narábať s ťažšími bremenami, ako ich správne dvíhať, ako sa usadiť na stoličke a samozrejme ako sa ochraniť proti chladu v zimných mesiacoch alebo pri častom pohybe v chladiacich zónach predajne,“ konštatuje kolektív fyzioterapeutov FIT CLINIC.


Dôležitá rozcvička


Negatívne následky práce pokladníčky alebo dokladača tovaru možno pomerne jednoducho eliminovať. Základom je mať častejšie prestávky, najmä ak ide o sedavé zamestnanie. No nielen to.


„Krátka rozcvička je vždy určite veľkým prínosom pre zdravie a neovplyvní pracovný výkon negatívnym smerom. Práve naopak,“ objasňujú špecialisti FIT CLINIC. Vhodné je tak ponaťahovať si namáhané svaly počas pracovnej prestávky a efektívne sa zároveň chrániť pred negatívnejšími účinkami klimatizácie. Aj nedostatočne teplé oblečenie v chladiacich boxoch urobí veľmi veľa. Človek v chlade alebo keď mu je chladno stiahne svaly, ktoré potom stuhnú a bolia. Preto je potrebné nezabúdať na toto a teplejšie sa obliecť.


Ako predísť zraneniam a bolestiam? Vyskúšajte akonáhle budete mať príležitosť!

 

Radí: kolektív fyzioteraputov FIT CLINIC

 

Sedenie v aute

 

jazda autom

 

Sadnite si kolmo na sedadlo a potom sa na sedadle otočte v smere jazdy. Pri vystupovaní sa najprv otočte nohami von z auta a potom vystúpte. Pri šoférovaní treba mať volant dostatočne blízko, tak aby vám to umožnilo zachovať vystretý chrbát. Ak máte kolená vyššie ako bedrové kĺby, je dobré podložiť si vankúš. Ak ste na dlhšej ceste, zastavte každých približne 90 minút, vystrite si chrbát a päť až šesť krát sa zakloňte.

 


Správne sedenie

 

spravne sedenie

 

Pri akútnej bolesti chrbta treba sedieť čo najmenej. Vždy musíte sedieť s vystretým chrbtom, dolné končatiny by mali byť rozkročené, päty na šírku kolien a špičky mierne šikmo od seba. Je dobré si podložiť oblasť dolnej chrbtice malým vankúšikom. Ak máte možnosť seďte na vyššej, pevnej a rovnej stoličke. Vyhýbajte sa hlbokým sedadlám a gaučom, kde by ste mali mať bedrové kĺby nižšie ako kolená. Takýto sed vás núti zaguľatiť chrbát.

 


Zdvíhanie predmetov

 

zdvihanie predmetov


Ak zdvíhate predmet zo zeme, musíte sa k nemu postaviť čo najbližšie. Priblížiť sa k predmetu podrepom s pokrčením kolien, ktoré smerujú od seba. V podrepe uchopte predmet, pritiahnite si ho k hrudníku a až potom sa vzpriamujte do stoja vystieraním kolien. Celý čas zachovávate vystretý chrbát.

 


Uvoľnenie trapézov

 

uvolnenie trapezov


Jednu ruku nasmerujte otvorenou dlaňou dole do strany a hlavu nakloňte do opačnej strany ako je ruka. Pomaly tlačte ruku dole a keď ste v tejto pozícií, začnite si prechádzať prstami pomaly po trapéze nahor a nadol za stredného tlaku. Chrbát držte stále vo vystretej pozícií, nehrbte sa. Opakujte sedem až osem krát.

 


Uvoľnenie chrbta

 

uvolnenie chrbta


Sadnite si zadkom na kraj stoličky tak aby ste cítili, že sedíte na sedacích kostiach. Dlaňami sa oprite o kríže. Chodidlá sú v celej dĺžke na zemi pod úrovňou kolien. Nie na špičkách ako to býva zvykom u mnohých ľudí. V tejto polohe sa maximálne prehnite dozadu so zaklonenou hlavou. Vydržte tak dve sekundy a následne sa trochu zhrbte. Opakujte deväť až desať krát.

 


Uvoľnenie predlaktia

 

uvolnenie predlaktia


Vystrite ľavú ruku pred seba. Nasmerujte prsty smerom k podlahe. Použite pravú ruku, aby ste zvýšili roztiahnutie, pritlačte si prsty smerom k telu. Opakujte ešte raz s druhou rukou a vydržte tak desať sekúnd. Potom opäť vystrite ľavú ruku, zápästie ohnite, prsty ukazujú smerom k oblohe. Použite svoju pravú ruku na zvýšenie uhlu, potiahnite prsty smerom k telu. Urobte toto isté aj druhou rukou. Vydržte tak desať sekúnd. Opakujte štyri až päť krát.

 

 

 

Michal Ondruš, v spolupráci s FIT CLINIC


Ilustračné foto: Shutterstock.com

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
Video

New Retail Summit 2020 v 1 minúte

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald