Kaufland zintenzívnil pomoc sociálne slabším spotrebiteľom

socialna vydajnaSpoločnosť Kaufland prispela v roku 2014 do potravinových a sociálnych výdajní na Slovensku spolu 686 400 kusmi výrobkov, čo v porovnaní s rokom 2013 predstavuje nárast o 174 %.


V rámci bezplatnej služby pre občanov reťazec Kaufland venoval o 436 200 kusov výrobkov viac na zmiernenie ich ťažkej sociálnej situácie. Sociálne výdajne potravín sú zriadené vo viacerých mestách Slovenska, napríklad v Banskej Bystrici, Nitre, Prešove, Trenčíne, Rimavskej Sobote, Ružomberku, Žiline a štyri v Bratislave.

 

Kto potreboval potravinovú pomoc?

 

Na Slovensku bolo vlani podľa údajov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, v priemere mesačne 162 904 ľudí v hmotnej núdzi. Z nich bolo podľa štatistiky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava takmer 114 500 zároveň aj v evidencií uchádzačov o zamestnanie. Pokiaľ ide o typ ľudí, ktorí najčastejšie poberajú pomoc v hmotnej núdzi, najviac je poskytovaná neúplným domácnostiam s maloletými deťmi a domácnostiam, ktoré tvoria jednotlivci. Pomoc najviac potrebujú osamelí seniori a osamelé matky s deťmi. Práve im reťazec v roku 2014 venoval potraviny v celkovej hodnote 467 494 €, ktorá je o 84 % vyššia ako hodnota darovaných potravín v roku 2013.

 

Sociálne výdajne

 

Do systému sociálnych výdajní na Slovensku je v súčasnosti zapojených už 14 obchodných domov Kaufland a Distribučné centrum v Ilave. „Dodávame vybraný tovar pred ukončením minimálnej doby spotreby, a tak sa snažíme aktívne bojovať proti plytvaniu potravinami a o ich efektívnejšie zužitkovanie. Hmotná núdza je stav, keď príjem domácnosti nedosahuje ani životné minimum a ľudia si sami nevedia alebo nemôžu zabezpečiť vyšší príjem. Sme radi, že im aspoň takýmto spôsobom môžeme pomôcť ušetriť peniaze," uvádza Martin Gärtner, hovorca spoločnosti Kaufland Slovenská republika v.o.s. Dodáva, že najčastejšie darovaným druhom potravín boli 40 g rožky, celkovo ich za rok 2014 venovali takmer 60 tisíc.

 

Bezplatná forma

 

„Vysoko oceňujem niekoľkoročnú spoluprácu so spoločnosťou Kaufland a som rád, že sme našli spoločné riešenie, aby sme na jednej strane zabránili plytvaniu potravín a na strane druhej, práve týmito potravinami pomohli odkázaným ľuďom. Darované potraviny poskytujeme formou bezplatnej pomoci ľuďom v zložitej hmotnej a sociálnej situácií, a tým prispievame k zlepšeniu ich životnej úrovne," hovorí Marko Urdzik, predseda Potravinovej banky Slovenska. V Bratislave Kaufland spolupracuje so sociálnymi výdajňami mestských častí Rača, Nové Mesto a Petržalka.

 

Skúsenosti starostov

 

„Bez stabilných partnerov, akým je napríklad spoločnosť Kaufland, by tento projekt fungoval len veľmi ťažko. Výdajňa má momentálne približne 250 klientov, s tým, že koncom roka sme zmenili podmienky tak, aby jej služby boli ešte dostupnejšie. Očakávame, že počet klientov by tento rok mohol prekročiť tri stovky. Takáto služba je dnes potrebná, sme hrdí, že ju dokážeme úspešne prevádzkovať už viac ako dva roky. Zároveň sme radi, ak sa tento projekt stal inšpiráciou aj pre iné samosprávy na Slovensku," potvrdzuje starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolf Kusý. Podobný názor zastáva aj starosta ďalšej bratislavskej mestskej časti Petržalka, ktorá zriadila sociálnu výdajňu v lete 2011. „Doposiaľ pomohla viac ako 400 ľuďom, ktorí sa ocitli v sociálnej núdzi. Išlo napríklad o pomoc rodinám s nezaopatrenými deťmi, o seniorov, či osamelých rodičov, ale aj ľudí bez domova. Sme radi, že hlavne v dnešnej, nie jednoduchej dobe môžeme aj takto podať konkrétnym ľuďom pomocnú roku a uľahčiť im boj s neľahkým osudom. Treba dodať, že bez aktívnej spolupráce s Kauflandom by sme nemohli hovoriť o zmysluplnej a adresnej pomoci, ktorej sa sociálne slabším spoluobčanom dostáva práve vďaka ich ochote, ústretovosti a hlavne spoločenskej zodpovednosti," zdôrazňuje starosta Vladimír Bajan.

 

Pripravila: jk
Zdroj a ilustračné foto: Kaufland

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
Video

New Retail Summit 2020 v 1 minúte

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail