Kaufland Velka noc 1000x102

Kaufland Velka noc 450x1017 L

Kaufland Velka noc 450x1017 P

Platby online šetria čas aj účet zákazníka

platbyOnline platobné metódy sú stále obľúbenejšie vďaka svojej rýchlosti, bezpečnosti a jednoduchosti. Aj e-shopy ich začínajú ponúkať čoraz viac. Platobných metód je niekoľko, no nie každý vie využiť ich potenciál na 100 %.


„Obľúbenosť online platieb neustále rastie. Pribúdajú aj možnosti, ako si zjednodušiť a zrýchliť nákup. Zákazníci sú prirodzene opatrní pri využívaní nových spôsobov platby, no celkovo sú online platby bezpečné. Online platobné metódy šetria nielen čas, ale často aj peňaženku zákazníka," vysvetľuje Tomáš Braverman, riaditeľ nákupného portálu Heureka.sk. Môžu ich využívať všetci, od najkonzervatívnejších zákazníkov po tých, ktorí vyskúšajú každý nový spôsob platby.

 

Platba kartou online

 

Medzi najjednoduchšie a najobľúbenejšie spôsoby patrí platba kartou online. Stačí iba vyplniť údaje z karty. Bezpečnosť metódy je zaručená tým, že vždy musí prebiehať v zabezpečenom prostredí (https a nielen http). Pokiaľ má obchodník aktivovanú bezpečnostnú službu 3-D secure, je potrebné vložiť bezpečnostný kód, ktorý obvykle posiela banka na mobilný telefón. Na túto platbu treba embosovanú platobnú kartu. Je to karta, na ktorej je číslo a ďalšie údaje vyrazené špeciálnym písmom, tzv. embosingom. Platiť kartou sa dnes dá aj jediným kliknutím. Ide o takzvanú zrýchlenú platbu kartou alebo uloženú kartu. Stačí pri prvom nákupe uložiť údaje o karte, spôsobe dopravy a adrese. Pri ďalších nákupoch možno zaplatiť jediným kliknutím. Bezpečnosť je rovnako vysoká ako pri klasickej platbe. E-shop musí mať implementovanú platobnú bránu aj platobný terminál, no pre zákazníka je takáto platba jednoduchá. Poplatok za tieto platby býva opäť na banke. Výhodou je, že ak tovar nedorazí, peniaze vráti banka, ktorá kartu vydala.

 

Platobné tlačidlo

 

Ide v podstate o rýchly bankový prevod z účtu na účet. Po kliknutí na tlačidlo sa objaví predvyplnený príkaz od obchodníka. Stačí sa iba prihlásiť do internetového bankovníctva a platbu potvrdiť. E-shop ho vidí hneď, a tak môže tovar okamžite expedovať. Túto metódu poskytuje väčšina slovenských bánk, e-shop si však musí implementovať platobnú bránu. V e-shope býva bez poplatku, obchodníkovi ceny určuje banka. Modernejšou verziou tejto platby je platba QR kódom. Čítačkou sa načítat kód a zákazník dostane predvyplnený bankový príkaz. Potom pokračuje ako pri bežnom bankovom prevode, bezpečnosť zostáva vysoká.

 

Klasický bankový príkaz

 

Ide o prevod sumy z účtu zákazníka na účet e-shopu. Táto platobná metóda nepatrí medzi najrýchlejšie, pretože údaje treba vypĺňať ručne. Inak však stále platí, že v závislosti od banky e-shopu a zákazníka trvá pripísanie sumy aj 2 až 3 dni. Odoslanie tovaru sa navyše odkladá až do momentu uhradenia platby. Tento prevod je v e-shopu zdarma, poplatky sú na banke.

 

Elektronická peňaženka

 

Za týmto názvom sa skrýva možnosť platby cez prostredníka, napríklad PayPal alebo PaySec. Zákazník si musí vytvoriť účet u prostredníka, ktorý prepojí s účtom alebo kartou a peniaze si potom dobíja. Úhrada prebieha okamžite. Poplatky si e-shopy zvyčajne neúčtujú, no môže si ich pýtať prostredník. Táto metóda nepatrí medzi najrozšírenejšie.

 

Vedeli ste, že?

 

• Klasická dobierka je na ústupe. V tomto prípade je potrebné počítať aj s nákladmi na prepravnú spoločnosť, cena tovaru sa teda navyšuje. Zákazník tiež musí počítať s tým, že musí mať k dispozícii hotovosť, nie každý prepravca totiž ponúka možnosť platby kartou.
• Naopak, rastie obľúbenosť platenia tovaru na odbernom mieste. Je to spôsobené najmä tým, že najväčšie e-shopy budujú sieť svojich odberných miest, bez ktorých e-shopy túto možnosť neponúkajú. Zároveň na týchto miestach musia mať možnosť platiť v hotovosti alebo kartou. V poplatkoch sa potom zákazníkovi premietajú aj náklady na výdajňu.
• E-shopy poskytujú aj možnosť platby na splátky, služba funguje na rovnakom princípe ako pri klasických platbách – sumu zákazník uhradí po častiach a postupne. Niektoré splátky si pritom možno opäť odložiť, ak je to potrebné. Tento úver však poskytovateľ musí schváliť a pýta si zaň aj poplatok. Od spoločnosti závisí aj rýchlosť dodania tovaru.
• Pre zákazníkov, ktorí chcú nakúpiť, tovar vyskúšať a zaplatiť neskôr, je určená odložená platba. Lehota na vyskúšanie a zaplatenie tovaru je 14 dní. Najskôr e-shopu zaplatí tovar sprostredkovateľ a zákazník ho môže rovno používať. Samozrejme, za vyskúšanie je poplatok a navyše poskytovatelia väčšinou túto možnosť poskytujú len overeným zákazníkom.

 

Pripravil: dk
Zdroj: Heureka.sk, redakcia
Ilustračné foto: Shutterstock.com

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
Video

Retail Summit 2020 v 100 sekundách

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail