New Retail Summit 2020

New Retail Summit 2020

New Retail Summit 2020

Online nakupovanie potravín Slovákov zatiaľ príliš neláka

S blížiacimi sa vianočnými sviatkami sú už tradične spojené zvýšené nákupy v e-shopoch, a práve v online nakupovaní mnohých kategórií je percento slovenských nakupujúcich vyššie v porovnaní s inými európskymi krajinami.

 

online potraviny v

 

 

Podľa aktuálnej správy spoločnosti Nielsen, ktorá sa detailnejšie venovala hlavne nákupom v oblasti rýchloobrátkového tovaru, tvorí najväčšiu časť z online nákupného koša slovenských spotrebiteľov móda. Nakúpilo ju 59 % spotrebiteľov. Nasledujú knihy, hudobné nosiče, kancelárske potreby (52 %) a cestovanie (52 %). Vyše 40 % respondentov nakúpilo cez e-shop aj vstupenky a produkty osobnej hygieny a kozmetiku.


„Veľkou odlišnosťou v porovnaní s celoeurópskym priemerom je pomerne vysoké percento online nakupujúcich v segmente liekov a výživových doplnkov – až 36 % slovenských spotrebiteľov nakúpilo túto skupinu online, kým priemer v Európe je 23 % a celosvetovo 27%. Podobne viac ako v iných krajinách nakupujeme spotrebnú elektroniku, ktorá obsadila v rámci najčastejšie nakupovaných segmentov tretiu priečku s podielom 49 %, kým európsky priemer je 39 % a celosvetovo ju nakúpilo 43 % spotrebiteľov,“ uvádza Veronika Čapková, senior konzultant spoločnosti Nielsen.


Vo svete rastie nákup potravín


Zo správy vyplýva, že v posledných dvoch rokoch celosvetovo narástol online nákup balených aj čerstvých potravín. Pred dvomi rokmi uskutočnilo online nákup balených potravín 17 % a čerstvých potravín len 11 % globálnych spotrebiteľov, v roku 2018 to bolo už 30 %, resp. pri čerstvých potravinách 26 %.


V. Čapková pridáva detaily k online predaju potravín na Slovensku: „U nás je percento nakupujúcich potraviny online výrazne nižšie v porovnaní s európskym, ale aj celosvetovým priemerom. Balené trvanlivé potraviny nakúpilo v roku 2018 len 8 % slovenských spotrebiteľov a čerstvé potraviny ešte menej - 4 %, pričom v oboch prípadoch došlo dokonca k medziročnému poklesu.Naopak, u českých susedov je situácia iná, aj vzhľadom na väčší počet e-shopov predávajúcich potraviny. Percento trvanlivých aj čerstvých potravín je síce stále nižšie v európskom aj svetovom kontexte, avšak napríklad v rámci susedných V4 krajín sa dostáva Česká republika na špičku aj v tomto segmente. Balené trvanlivé potraviny nakúpilo tento rok až 17 % českých spotrebiteľov a čerstvé potraviny 14 %, pričom v oboch prípadoch došlo v rámci všetkých produktových skupín k najvýraznejšiemu medziročnému nárastu.“


Čo by bolo pre slovenských spotrebiteľom najväčším motívom na nákup potravín? Slováci by boli otvorenejší nakupovať on-line potraviny, ak by im e-shop ponúkol určité možnosti nákupu a zabezpečenia kvality. Presná polovica spotrebiteľov uviedla, že garancia vrátenia peňazí za výrobky, ktoré nezodpovedajú tomu, čo objednali, by bola najsilnejším motívom. Dovoz zdarma od utorka do štvrtka každý týždeň by povzbudil 46 % Slovákov a tretí najčastejšie deklarovaný motív u 45 % spotrebiteľov je dovoz zdarma pri objednávke nad minimálnu hodnotu nákupu.


Z FMCG segmentov zaostávame v online nakupovaní aj v nákupe čistiacich prostriedkov či krmív pre domácich maznáčikov, naopak v oblasti osobnej hygieny a kozmetiky (41 %) sme na porovnateľnej úrovni európskeho (38 %) aj globálneho priemeru (43 %).

 

kategorie online

 


Veľmi podobný scenár postupného etablovania online predajov rýchloobrátkového tovaru sa pred rokmi udial aj v Južnej Kórei, kde v súčasnosti online predaje predstavujú až 20 % z celkového sektoru FMCG. Pri sledovaní vývoja v Južnej Kórei, ktorá sa považuje za priekopnícku krajinu, sa dá u spotrebiteľov odsledovať istý model online nakupovania.

 

Regan Leggett, ktorý sa zaoberá prípravou Nielsen štúdií porovnávajúcich trendy v rámci celého sveta, vysvetľuje postupné zmeny v online nakupovaní: „Cestovanie, móda a knihy sú typickými kategóriami, ktorými spotrebitelia začínajú pri online nakupovaní. Avšak postupom času sa zvyšujú ich znalosti, rastie túžba po pohodlných riešeniach ako aj dôvera v tento typ nakupovania a začína sa rozširovať portfólio nakupovaných kategórií o kozmetiku či produkty pre deti a neskôr aj o potraviny. Dôkazom toho je významný skok, ktorý sa udial v posledných rokoch v globálnom online nakupovaní potravín.”


Zdroj a graf: Nielsen
Ilustračné foto: Shutterstock.com

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
Video

Retail Summit 2020 v 100 sekundách

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail