Existuje pri pohľadávkach premlčacia doba?

Vek pohľadávky zohráva pri vymáhaní veľmi dôležitú úlohu. Čím je staršia, tým sa znižuje šanca na jej úspešné splatenie.

 

pohladavky122018 v

 

Podnikatelia by na to mali pamätať. Podľa štúdie spoločnosti EOS KSI „European Payment Practices 2018“ totiž každá štvrtá platba prichádza firmám neskoro a 4 percentá im zákazníci nezaplatia vôbec. Firmy sa tak veľmi často dostávajú do situácie, že musia o svoje peniaze bojovať, a na to potrebujú poznať svoje práva.


Otázka z praxe:


S manželkou vlastníme menšiu predajňu s výpočtovou technikou a jeden obchodný partner je nám dlžný 3000 €. Pre nás je to veľká suma, ktorá by nám v ďalšom podnikaní pomohla. Už je však dávno po splatnosti, možno aj dva – tri roky a ja neviem, či celý ten dlh ešte neprepadol. Škoda, že som sa tomu nevenoval skôr, ale bol som z toho večného naháňania peňazí znechutený. Ľ. H., Prešov

 

Odpoveď odborníka:

 

Všeobecne platí, že čím skôr začnú firmy, ale aj jednotlivci, riešiť neuhradenú pohľadávku, tým vyššia je šanca na jej zaplatenie. Môžu skúsiť mimosúdne vyrovnanie a ak k nemu nedôjde, vymáhanie peňazí na súde.
Ako však píšete, v prípade, že sa dlh dostane až na súd, môže naraziť na premlčaciu dobu, ktorá trvá buď tri alebo štyri roky. Tri roky v prípade, že ide o vzťah medzi podnikateľom a zákazníkom (B2C) a štyri vo vzťahu medzi dvomi podnikateľmi (B2B).


Súdy väčšinou veľmi prísne sledujú uplynutie premlčacej doby a ak k nemu dôjde, žalobu zamietnu. Pre podnikateľa to znamená, že sa už k svojim peniazom nedostane.


Vek pohľadávky si preto treba pozorne všímať a nespoliehať sa na to, že keď ste raz službu alebo produkt dodali, máte aj po niekoľkých rokoch právo na ich zaplatenie. Takisto treba pripomenúť, že ak by ste si na vymáhanie chceli najať externú firmu, ktorá s tým má skúsenosti, za vyriešenie starších pohľadávok zaplatíte viac. Ide totiž o komplikovanejší proces s neistým koncom, práve kvôli vyššie uvedeným skutočnostiam. Preto sa nakopeniu takýchto pohľadávok radšej vyhnite.

 

 

peter hettes

Peter Hetteš

EOS KSI Slovensko

 

 

 

 

Zdroj: EOS KSI Slovensko

Ilustračné foto: Pixabay.com

 

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
mecom premium banner

Video

Čo hovoria marketéri o konferencii Brad Management 2019?

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail