Fairtrade Česko a Slovensko

Fairtrade Česko a Slovensko

Fairtrade Česko a Slovensko

EOS KSI Slovensko: Majetok pred exekútorom netajte

Exekúcia je pre každého človeka veľmi nepríjemným zážitkom, ktorému by sa najradšej vyhol, no ak v minulosti nesplácal svoje záväzky, musí rátať aj s touto možnosťou.

 

exekutor v

 

Na to, aby exekútor rozhodol, ako od dlžníka získa peniaze, potrebuje mať podrobný prehľad o jeho majetku. Urobiť môže niekoľko vecí.

 

Otázka z praxe:
Pred rokom som si narobil dlhy, kvôli ktorým sa voči mne začalo exekučné konanie. Nechcem prísť o majetok, preto by ma zaujímalo, ako veľmi ma exekútor bude lustrovať. Chápem, že sa môže pozrieť na moje účty v banke, ale aké má ešte právomoci? Dá sa pred ním vôbec niečo utajiť? Milan T., Brezno


Odpoveď odborníka:
V prvom rade by ste si mali uvedomiť, že ak už sa voči vám začalo exekučné konanie, mali by ste s exekútorom čo najviac spolupracovať a nič pred ním netajiť. Má totiž niekoľko pák na to, aby získal podrobný prehľad o vašom majetku a následne rozhodol, ako zabezpečí splatenie vášho dlhu.


Exekútor vás najprv vyzve, aby ste mu na predpísanom tlačive dali vyhlásenie o svojom majetku a upozorní vás, aby ste s ním nijako nenakladali, nepredávali či neprepisovali ho na iné osoby. Pýtať sa bude na príjem, zostatky na bankových účtoch, cenné papiere, podiely vo firmách, hnuteľný, nehnuteľný majetok a tiež na autá.


Exekútor sa však nebude spoliehať iba na informácie, ktoré mu poskytnete vy. Vaše majetkové pomery môže zistiť aj na domovej či osobnej prehliadke. Lokalita, v ktorej bývate, ako aj zariadenie domácnosti mu môžu veľa napovedať o vašej životnej úrovni. Je dôležité, aby ste s ním komunikovali, inak sa vaše dlhy budú stále zvyšovať.


Až následne exekútor rozhodne, akým spôsobom od vás získa peniaze na splatenie dlhu. Môžu to byť zrážky zo mzdy či iných príjmov, predaj majetku, cenných papierov, nehnuteľností či podniku. Preto zvážte, aký prístup k exekútorovi zvolíte.

 

peter hettes

Peter Hetteš

EOS KSI Slovensko

 

 

 

 

Zdroj: EOS KSI Slovensko

Ilustračné foto: Shutterstock.com

 

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikonaVideo

Slovak Retail Summit 2019

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail