Švajčiari testovali trendový spôsob doručovania tovarov

dronmiMercedes-Benz Vans, americká spoločnosť Matternet, ktorá sa venuje vývoju dronových systémov, a švajčiarsky internetový portál siroop spustili v Zürichu pilotný projekt efektívnych dodávok produktov elektronického obchodu na požiadanie s použitím transportérov a dronov.


Pilotný projekt bol spustený prvými skúškami koncom septembra a predstavuje medzník pre autonómne letecké systémy. Prvýkrát sa tak drony používajú na mnohé účely autonómne a bez očného kontaktu.Transportéry slúžia v tomto prípade ako pristávacie plošiny v mestskom prostredí. V rámci projektu sa testuje plne automatizovaný dronový systém elektronického obchodu. Vývoj celého projektu je založený na iteraktívnom prístupe s včasným testovaním a neustálou optimalizáciou.


Modelová situácia


Pilotný projekt trvá približne tri týždne. V priebehu tohto obdobia si zákazníci môžu objednať vybrané produkty na internetovom portáli siroop. Tieto produkty musia vážiť maximálne dva kilogramy a sú vhodné na prepravu dronmi. Ponuka produktov zahŕňa napríklad kávu alebo elektronický tovar. Zákazníkom je objednávka doručená v ten istý deň. Obchodník naloží drony hneď po prevzatí objednávky vo vlastných priestoroch. Drony následne letia k niektorému z dvoch vozidiel Mercedes-Benz Vito, zapojených do projektu, s integrovanou pristávacou plošinou. Transportéry sa zastavia na niektorom zo štyroch jasne vymedzených miest stretnutia na území mesta Zürich. Doručovateľ balíkov na tomto mieste prevezme produkty a vyexpeduje ich ku koncovým zákazníkom. Drony sa zatiaľ vrátia k obchodníkovi. Počas realizácie celého reťazca krokov doručovania sa meria čas, ktorý uplynie od prijatia objednávky do konečného doručenia zákazníkovi. Tento čas sa porovnáva s časom, ktorý je potrebný na realizáciu bežnej dodávky. Z porovnania vyplývajú poznatky o efektivite procesu.


Netradičná pristávacia plošina


Z prototypových vozidiel Mercedes-Benz Vito s integrovanou technológiou na presné pristávanie na streche sa stáva zosieťovaná a bezpečná pristávacia plošina pre dodávateľské drony spoločnosti Matternet. Cieľom projektu je zlepšiť efektívnosť a úroveň dodávateľských služieb na požiadanie, a tým zabezpečiť pridanú hodnotu pre obchodníkov a koncových zákazníkov. Povolenie na realizáciu projektu udelil švajčiarsky spolkový úrad pre civilné letectvo BAZL podľa metodológie SORA (hodnotenie osobitného prevádzkového rizika) združených úradov pre tvorbu predpisov o zariadeniach bez posádky (JARUS) so súhlasom všetkých kompetentných švajčiarskych úradov. Bezpečnosť je hlavným bodom projektu. Ten prebieha päť dní v týždni, sedem hodín denne a výlučne za priaznivých poveternostných podmienok. Drony spoločnosti Matternet sú do švajčiarskej vzdušnej leteckej sústavy integrované rovnakým systémom na rozpoznávanie a obchádzanie prekážok (Sense and Avoid), ktorý používajú prevádzkovatelia vrtuľníkov a iní používatelia spodnej časti vzdušného priestoru. Okrem toho sú vybavené padákovým systémom, ktorý sa pri poruche aktivuje automaticky.


Pilotný zákazník


Divízia Mercedes-Benz Vans a spoločnosť Matternet predstavili koncepciu Transportéry a drony už v septembri 2016 na podujatí Van Innovation Campus. Pilotný projekt v Zürichu, do ktorého sa portál siroop zapojil ako prvý používateľ systému, je ďalším vývojovým štádiom tejto koncepcie. Balík pritom koncovému zákazníkovi nedodáva dron priamo. V poslednom štádiu dodávky ho preberie dodacie vozidlo. Používanie transportérov ako inteligentných, mobilných pristávacích plošín pre drony spoločnosti Matternet umožňuje rôzne prípady použitia a má množstvo výhod.

 

Kratší cyklus dodávky a nižšie náklady v porovnaní s už dostupnými dodávateľskými službami. Dodania nie sú závislé od dopravnej situácie, a preto ich možno vybaviť rýchlejšie.


Integrácia dronových systémov do logistického reťazca bez zmeny správania zákazníka. Zásielku zákazníkom ako zvyčajne odovzdá vodič.


Obchodníci a logistické spoločnosti môžu svojim zákazníkom poskytnúť ozajstné dodávateľské riešenie na požiadanie bez nutnosti vybudovania prídavnej infraštruktúry. Firmy s flotilou transportérov môžu svoje vozidlá využiť ešte účinnejšie a môžu poskytovať služby na požiadanie.


Drony pristávajú na streche transportéra vo výške približne dva metre, čo zaručuje bezpečnosť okoloidúcich.
Používajú sa drony spoločnosti Matternet typu M2 s maximálnym zaťažením dva kilogramy a doletom približne 20 kilometrov. V priebehu predchádzajúcich mesiacov sa integrovaný systém neustále vylepšoval a v rozsiahlej miere testoval v rámci prípravy na použitie v mestskom prostredí.


„Pilotný projekt v spolupráci so spoločnosťou Matternet a portálom siroop nám umožňuje overiť našu koncepciu v reálnych podmienkach dodávateľských služieb na požiadanie. Od tohto projektu si sľubujeme cenné poznatky pre jeho ďalší vývoj, ako aj ďalšie nápady na možné využitie tejto technológie. Máme ideálnu príležitosť realizovať najkomplexnejšiu skúšku technológie dronov v mestskom prostredí, aká kedy existovala. Overením našej koncepcie v skorom štádiu v spolupráci so zákazníkmi a projektovými partnermi dokážeme posunúť vývoj týchto technológií o veľký krok dopredu. Predstavujeme spôsob využitia dômyselného systému pozostávajúceho z dronov a transportérov v dodávateľských službách,“ uvádza Stefan Maurer, vedúci oddelenia pre budúce spôsoby prepravy divízie Mercedes-Benz Vans.


„Veríme, že logistické siete využívajúce drony od základov zmenia spôsob každodenného prístupu k produktom. Na internete si objednáme konkrétny produkt a ako šibnutím čarovného prútika ho v priebehu niekoľkých minút prevezmeme do vlastných rúk – za zlomok nákladov a spotrebovanej energie. Švajčiarsko je priekopníkom tejto technologickej revolúcie – v európskej metropole sa takýto systém používa vôbec prvýkrát a prvýkrát na svete vzniká sieť pozostávajúca z dronov a transportérov. Dúfame, že sa nám podarí získať skúsenosti v súvislosti s reakciami na riešenia elektronického obchodu s využitím dronov a ich prijatím medzi obyvateľmi a vydláždime si cestu pre celoplošné rozšírenie týchto systémov,“ hovorí Andreas Raptopoulos, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Matternet.

 

„Rýchlosť, flexibilita a efektívnosť sú kľúčové faktory pre naše podnikanie s internetovým obchodom. Pilotný projekt v spolupráci s divíziou Mercedes-Benz Vans a spoločnosťou Matternet sa zakladá presne na týchto bodoch. Týmto spôsobom dokážeme ešte viac optimalizovať prepojenie medzi našimi obchodníkmi a zákazníkmi a dokážeme splniť priania našich zákazníkov, ktorí si želajú rýchlu a flexibilnú dodávku. Vytvárame ozajstnú pridanú hodnotu pre obidve strany, čím získame príležitosť prilákať ďalších zákazníkov a obchodníkov pre našu platformu. Máme záujem o overenie dopytu zákazníkov po dodávkach pomocou dronov a presné určenie produktov a sortimentu, ktorý je mimoriadne vhodný pre dodávky pomocou dronov. Očakávame, že získame dôležité informácie aj v súvislosti s praktickou realizáciou v prevádzkach našich obchodníkov,“ vysvetľuje Peter Rohn, prevádzkový riaditeľ portálu siroop.

 

Pilotný projekt je prvý krok v opakovanom procese v snahe nájsť systémové riešenie s jasným cieľom: dynamické plánovanie trasy s flexibilným použitím dronov a automatizovaným riadením zákaziek pre rýchlu, spoľahlivú a efektívnu dodávku na požiadanie. V budúcnosti by sa dodávka s použitím dronov mala dynamicky začleniť do tradičných dodávateľských trás. Transportéry by už teda nemuseli čakať na príchod dronov na vopred určených zastávkach, ale v rámci svojich riadnych trás by od dronov prevzali tovar na vhodnej zastávke. Naliehavé zásielky tak možno nasmerovať na prebiehajúcu pozemnú dodávku, a tak rýchlejšie doručiť zákazníkovi.


Zdroj a foto: redakcia, Mercedes-Benz Vans

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
Video

New Retail Summit 2020 v 1 minúte

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail