V Prahe pribúdajú menšie mestské sklady

Pre mnohých pražských zákazníkov je maximálny prijateľný čas dodania potravín, ktoré si objednali online, 90 minút. Pri bielej technike alebo móde je tolerancia času dodania vyššia, ale takisto sa aj tu nároky kupujúcich zvyšujú.

 

mensiemetske

 

Majitelia e-shopov, takisto aj dopravcovia, sú preto nútení rozširovať sieť skladov tak, aby pokryli v určenom časovom limite dopyt vo vybranej časti mesta.


Developeri tejto zmene trhu vychádzajú v ústrety a budujú menšie mestské sklady. Aktuálne zaberajú v Prahe už 75 000 m2 a ďalších 40 000 m2 je vo výstavbe. Uvádza to aktuálna analýza poradenskej spoločnosti BNP Paribas Real Estate.


Aj napriek sústavnému zvyšovaniu tržieb vládne medzi e-shopmi konkurenčný boj. Týka sa prakticky všetkých segmentov, na prvom mieste potravín. Rýchlosť dodania objednaného tovaru môže byť pri tak veľkom množstve zákazníkov rozhodujúcim faktorom pre výber dodávateľa alebo online predajcu.


„Rýchlosť závisí, okrem procesu spracovania a vychystania objednávky skladom, na tzn. last mile delivery, čiže dodaní tovaru z distribučného depa príjemcovi. Online obchodníci, a tiež pre nich pracujúce logistické firmy, sú nútení maximálne znížiť riziko zdržania dodávky sieťou menších skladov v širšom centre mesta, čim zároveň minimalizujú náklady na prepravu a ekologickú záťaž. Lokálne distribučné sklady bývajú spravidla zásobované z centrálnych skladov, ktorých umiestnenie sa riadi inými kritériami,“ vysvetľuje Dušan Drábek, vedúci industriálneho tímu českej pobočky BNP Paribas Real Estate. Podľa jeho slov sa „mestská logistika“ stáva zaužívaným termínom na trhu a bude naberať na význame. Okrem iného tiež v súvislosti s riešením neúnosného dopravného zaťaženia mestských centier.


Najvyššia hustota projektov zameraných na mestské sklady je momentálne v pražskej industriálnej zóne okolo Průmyslovej ulice. Niektoré projekty prechádzajú rozdelením na menšie jednotky, iné postupne vznikajú alebo iba vyrastú. Stoja za nimi developeri ako Flow East, Charnwood, Codeco, DRFG alebo ILD. Len v tejto oblasti dosahujú kapacity existujúcich alebo z veľkej väčšiny plánovaných logistických hál viac ako 100 000 m2.


Pražský Hostivař pritom nie je jedinou exponovanou lokalitou pre developerov menších skladov, nezriedka s jednotkami od 200 do 500 m2. Podobné sklady už ponúka spoločnosť Amesbury vo svojich parkoch v Zličíne a v Chrášťanoch alebo P3 v Horných Počerniciach. V Jenči potom spoločnosť ILD umožnila okrem klasického nájmu taktiež odkup malých jednotiek do vlastníctva.


Smerom k diaľnici D1 pôsobia dvaja veľkí hráči: CPI Group ponúka vo Vestci 5 000 m2 v štyroch budovách, zatiaľ čo CTP Invest výstavbu parku pri Nupak s plochou cca 11 700 m2 s piatimi samostatnými jednotkami určenými práve pre mestskú logistiku len pripravuje.


Neďaleko, medzi Říčanmi a Čestlicemi, sú aktívne developerské spoločnosti Red Stone a Contera, ktorých vybudované areály môžu segment mestskej logistiky obohatiť o takmer 40 000 m2.


Vedľa veľkých distribučných centier na okraji miest a menších skladov v centrálnych lokalitách sa na zahraničných trhoch objavujú ďalšie nové koncepty. Ide napríklad o americký model CostCo Wholesale, v ktorom sa spája retail a sklad a v ktorom zákazníci nakupujú za nižšie ceny ako priamo v sklade.


Ďalším trendom mestskej logistiky sú multifunkčné projekty v centrálnych lokalitách ako Chapelle International Logistics Hotel v Paríži, v ktorých sa miešajú sklady so službami, školou, dátovým centrom a pod.


Podobne ako v kancelárskom segmente sa aj v logistike rozvíja zdieľaný priestor – forma tzv. co-warehousingu zatiaľ pioniersky v USA. Je však možné očakávať, že časom dorazí aj ku nám.

 

Zdroj a foto: BNP Paribas Real Estate

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
Video

New Retail Summit 2020 v 1 minúte

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail