Fairtrade Česko a Slovensko

Fairtrade Česko a Slovensko

Fairtrade Česko a Slovensko

Priestory pre logistiku: Lídrom je západ Slovenska

JLL 2017Na konci tretieho štvrťroka 2017 sa celková plocha priemyselných a logistických priestorov na Slovensku vyšplhala na historickú úroveň dvoch miliónov metrov štvorcových. Od roku 2012 je pritom možné pozorovať takmer dvojnásobný nárast ponuky logistických a priemyselných priestorov. Z pôvodných 1,16 mil. metrov štvorcových na súčasných 2,01 mil. metrov štvorcových.


„Pozitívny vývoj je odrazom priaznivej ekonomickej situácie na Slovensku, predovšetkým na západnom Slovensku, kde sa aj naďalej sústreďuje viac než 90% investícií do logistických nehnuteľností. Jedným z hlavných faktorov je vývoj v internetovom obchode a pokračujúce zvyšovanie výroby v automobilovom priemysle,“ vysvetľuje Samuel Šporka, vedúci oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností JLL Slovensko.

 

Najviac novej plochy


Počas tretieho kvartálu bolo na trh dodaných približne 82 000 m2 novej plochy. Z daného objemu pripadá približne 60 000 m2 skladovej plochy pre giganta v internetovom predaji, spoločnosť Amazon v Mountparku v Seredi.
Vo výstavbe sa naďalej nachádza takmer 170 000 m2 z čoho 120 000 m2 smeruje do regiónu západného Slovenska, ktoré si za posledné roky vybudovalo pozíciu a reputáciu strategického logistického uzla paneurópskeho významu.

 

„Tento trend aj naďalej pretrváva, a je to spôsobené hlavne kvalitnou infraštruktúrou a jednoduchou dostupnosťou okolitých krajín. V roku 2019 predpokladáme, že na trh bude dodaných približne 200 000 m2 novej plochy a väčšina bude opäť situovaná do regiónu západného Slovenska, s tým, že oblasť výstavby sa kvôli JLR nateraz presúva v smere R1 (Sereď, Nitra),“ hovorí S. Šporka.


Slovensko sa vďaka svojej strategickej polohe v srdci CEE veľakrát stáva miestom, odkiaľ sú zásobované všetky odberné miesta spoločností v danom regióne. Pomáha tomu najmä dobré diaľničné napojenie západu Slovenska na Poľsko, Česko, Maďarsko a Rakúsko.


„V minulosti bolo Slovensko skôr tranzitnou krajinou, v súčasnosti už máme aj silné logistické zázemie, logistické uzly a parky na špičkovej svetovej úrovni,“ dopĺňa S. Šporka.


Dobré tempo trhovej aktivity


Objem uzatvorených transakcií v treťom štvrťroku 2017 dosiahol úroveň 83 000 m2, nové zmluvy predstavovali cca 56 000 m2 a obnovenia zmlúv približne 27 000 m2.


Medzi najväčšie transakcie tohto kvartálu patrí nová nájomná zmluva firmy CA mode v CTParku Trnava s výmerou takmer 31 000 m2, obnovenie zmluvy firmou GEFCO Slovakia v Prologis parku Bratislava (12 000 m2), či rovnako obnovenie zmlúv firiem Windel Logistik (8 200 m2) a Spandex (7 010 m2), oboje v Prologis parku Bratislava.
Na konci tretieho kvartálu bola miera neobsadenosti na úrovni 2,1%. Naprieč Slovenskom je aktuálne k dispozícií približne 45 000 m2 voľnej priemyselnej a logistickej plochy.

 

Pripravil: dk
Zdroj: JLL, redakcia
Ilustračné foto: Shutterstock.com

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikonaVideo

Slovak Retail Summit 2019

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail