Na rozvoz tovarov začínajú byť viac využívané aj bicykle

Alza.cz testuje na Slovensku rozvoz tovaru pomocou nákladných elektrobicyklov. Novú službu spustil e-shop minulý rok na jeseň najskôr v centre Bratislavy, kde v pilotnej prevádzke dokázal doručiť cca 300 zásielok mesačne.

 

elektrorozvoz2019 v

 

Tento rok chce tento typ prepravy viac rozšíriť. Výhodou je najmä jednoduché doručovanie aj v dopravnej špičke a šetrnosť voči životnému prostrediu. V súčasnej dobe má Alza na Slovensku vo svojej flotile 3 nákladné elektrobicykle, ktorými obsluhuje primárne pešie zóny a oblasť starého mesta Bratislavy.


Čo zvládne cyklokuriér?


V rámci rozvozového dňa zvládne jeden bicykel doručiť v priemere až 13 objednávok denne, čo je zhruba polovica toho, čo klasická dodávka. Kuriéri jazdia po uliciach denne od pondelka do piatku bez ohľadu na počasie. Víkendy majú z dôvodu slabšieho dopytu zatiaľ voľné. Výber tovaru na doručenie cyklokuriérom je pritom veľmi široký, okrem XXL produktov dokáže dopraviť takmer akýkoľvek artikel. Zatiaľ najväčšou perličkou testovacej prevádzky bol prevoz 65" televízora, 12 ks monitorov alebo sušiak na bielizeň a žehliace dosky.


Hlavným dôvodom na zavedenie nového typu ekologickej prepravy bolo problematické centrum Bratislavy, kde platí pre nákladné automobily celý rad obmedzení (možnosť obsluhy len na ranné hodiny alebo dokonca úplný zákaz vjazdu motorových vozidiel atď.). Povolenie do týchto zón udeľuje magistrát hlavného mesta len výnimočne, a to za nemalý poplatok 4 000 €. Naopak bicykel nelimituje v centre takmer nič, čo prináša firme obrovské možnosti v budúcnosti.


Alza vďaka cyklokuriérom šetrí nie len náklady, ale aj životné prostredie. Pilotná prevádzka ukázala, že len v slovenskej metropole firma mesačne ušetrí až 150 l paliva a viac ako 300 kg CO2. Zavedenie novej služby vyvolalo pozitívne ohlasy aj medzi bratislavskými zákazníkmi, niektorí dokonca tento typ dopravy sami žiadajú. Aj z tohto dôvodu e-shop počas jeseň rozšíril rozvoz tiež do mestskej časti Petržalka, do Ružinova a do ďalších podobne vzialených lokalít. Tento rok chce pridať ešte ďalšie miesta v Bratislave a uvažuje sa aj o rozšírenie do Prahy.


Skúsenosti v Nemecku


S rozvozom tovaru s využitím bicykla, hoci nákladného, má od konca roka 2018 skúsenosti aj spoločnosť Dachser. Logistické centrum spoločnosti DACHSER v nemeckom Karlsruhe nasadilo pre dodávky v centre mesta elektrické bicykle. Tento krok je odpoveďou logistického providera na environmentálne otázky, ako je kvalita ovzdušia, ale aj rastúci počet dopravných zápch a stavebných zón, ktoré sťažujú dopravu v mestských centrách konvenčnými nákladnými vozidlami.


Elektrobicykle sú “odeté” v obvyklých farbách DACHSERu - žltej a modrej. Každé takéto vozidlo ponúka priestor na euro palety až do výšky 1,4 metra a unesie až 250 kilogramov. Aj keď takto limitované parametre znamenajú, že vozidlo nemôže zvládnuť niektoré balíky, spoločnosť reaguje na trend smerujúci k čoraz menším rozmerom zásielok, ktoré súvisia so skrátenými objednávacími cyklami. Tie sú samy osebe výsledkom nedostatku miesta v centrách miest.

 

cyklodachser


Zaujímavosťou je, že Karlsruhe je v súčasnosti jediným veľkým mestom v nemeckom štáte Bádensko-Württembersko, ktorý neprekročil žiadne limity znečistenia, a preto sa nemusí nezaoberať žiadnymi zákazmi pre dieslové vozidlá.


“Napriek tomu sa spoločnosť DACHSER Karlsruhe rozhodla uskutočniť dodávky elektrických nákladných bicyklov, aby pomohla zlepšiť kvalitu ovzdušia, najmä v centre mesta," vysvetľuje Bernd Großmann, generálny riaditeľ logistického centra spoločnosti DACHSER Karlsruhe a pokračuje: "Tento dopravný prostriedok predstavuje inovatívny a predovšetkým ekologický spôsob dodávok. Bicykle nám umožňujú prekonať dopravné zápchy a obslúžiť miesta, na ktoré motorové vozidlá nemôžu vstúpiť.“


Na projekte v Karlsruhe spolupracuje miestna bicyklová kuriérska spoločnosť, rovnako, ako výrobca bicyklov, ktorý prispôsobil pedálové vozidlá špecifikáciám DACHSERu. Mikrohub - sklad pre tovar určený na rozvoz v centre mesta, sa nachádza v priestoroch kuriérskej spoločnosti.

 

Ďalšie plány zahŕňajú rozšírenie flotily o ďalšie bicykle, ktoré sú v súčasnosti vo vývoji a ktoré dokážu zvládnuť väčšie zásielky alebo dokonca objemy rovnajúce sa dvom paletám. DACHSER má zavedené elektrické nákladné bicykle aj v nemeckých mestách Freiburg, Tübingen a Stuttgart. Projekt City Distribution, v ktorom sa zúčastňuje logistické centrum spoločnosti DACHSER Karlsruhe, predstavuje súbor riešení pre trvalo udržateľné a inovatívne dodávky v súvislosti s narastajúcimi dopravnými problémami.


Pripravila: jk
Ilustračné foto: archív firiem

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
mecom premium banner

Video

Retail Summit 2020 v 100 sekundách

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail