Aké budú mať Slováci Vianoce?

Vianoce patria k finančne najnáročnejším sviatkom v kalendárnom roku, nakoľko jednorazovo významne zaťažujú rodinnú kasu. Málokto sa pripravuje na Vianoce počas celého roka.


Väčšina Slovákov (90 %) plánuje vianočné nákupy práve na posledná dva mesiace pred nimi. Dokonca až takmer polovica Slovákov (47 %) si necháva nákup darčekov na posledné dva týždne. Ženy sú pri plánovaní Vianoc disciplinovanejšie. Polovica žien zabezpečuje darčeky mesiac až dva pred Vianocami, zato u mužov je to iba tretina. Na poslednú chvíľu, čiže pár dní pred Vianocami, si však necháva darček tretina mužov (29 %), ale žien iba 9 %.


V exkluzívnom prieskume spoločnosti PARTNERS GROUP SK, ktorý minulý mesiac realizovala agentúra FOCUS, Slováci prezradili, aké darčeky plánujú tento rok kupovať pod stromček. „Zdá sa, že pod stromčekom si nájdeme viac praktické veci. Štvrtina Slovákov sa chystá kupovať najmä kozmetiku, drogériu a tiež oblečenie. Približne 15% Slovákov poteší pod stromčekom deti hračkami, ale aj knihami a tiež finančnou hotovosťou,“ prezrádza výsledky prieskumu Peter Gurecka, odborník na financie z PARTNERS GROUP SK. Viac ako štvrtina opýtaných ešte nevedela, aké darčeky nakúpi. Viac muži (34 %), ako ženy (21%).


Z prieskumu tiež vzišlo, že v priemere plánujú Slováci minúť tento rok na nákup vianočných darčekov takmer 200 €. „Netreba však zabúdať na to, že nákup darčekov je iba jednou z nákladových položiek, s ktorými treba na sviatky počítať. Darčeky tvoria približne polovicu celkových vianočných nákladov,“ zdôrazňuje P. Gurecka a dodáva, že „okrem darčekov treba myslieť aj na vianočnú výzdobu a hlavne na vianočné pečenie a bohatý sviatočný stôl. Celkovo tak môžeme na Vianoce minúť v priemere 400 € a ak prirátame aj náklady na cestovanie, suma sa ešte zvýši.“


Vianoce a nákupy spojené s nimi sú nákladmi, ktoré sú dodatočnou mínusovou položkou v rodinnom rozpočte, s ktorou treba počítať a plánovať ju. Odborník na financie P. Gurecka radí odkladať si na Vianoce počas celého roka.
Našetriť si na Vianoce aj za posledných pár týždňov pred sviatkami je možné a reálne. „Odporúčaná suma, ktorú je vhodné na vianočné darčeky minúť, je maximálne suma, ktorú si spotrebiteľ odkladá ako rezervu na neočakávané aj očakávané výdavky mesačne, teda 10 % z mesačného príjmu. Možnosťou je tiež „uskromniť“ sa v spotrebe v mesiacoch november a december,“ hovorí P. Gurecka. Zároveň dodáva, že okrem stanovenia si konkrétneho rozpočtu na darčeky a sviatky je dôležité urobiť si vianočný zoznam a držať sa ho, ako aj myslieť na určitú finančnú rezervu po sviatkoch.


Zdroj: redakcia

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
Video

New Retail Summit 2020 v 1 minúte

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald