New Retail Summit 2020

New Retail Summit 2020

New Retail Summit 2020

Trh technického spotrebného tovaru rástol v štvrtom kvartály 2018 o viac než 7%

Ide o porovnanie oproti rovnakému obdobiu roka 2017. Na medziročnom raste sa podieľali takmer všetky sektory – najviac sektor telekomunikácií (TC) a rovnako aj sektor veľkých a malých domácich spotrebičov (MDA a SDA). K sektoru foto (PH), ktorý medziročne stráca dlhodobo, sa s poklesom pridal aj sektor informačných technológií (IT).


Spotrebná elektronika


Pozitívny vývoj: Mierny medziročný rast predajov televízorov, najmä veľkých uhlopriečok nad 55 palcov. Dvojciferný nárast objemu aj hodnoty predajov reproduktorov je ťahaný predovšetkým dopytom po soundbaroch.

Negatívny vývoj: Pokles priemernej ceny televízorov, najmä veľkých uhlopriečok nad 55 palcov. Pokles predajov domácich audio systémov v objemovom aj hodnotovom vyjadrení.


Foto trh


Pozitívny vývoj: Dynamický rast dopytu po kompaktoch s výmenným objektívom. Súčasne rástol aj ich podiel na celkových tržbách digitálnych fotoaparátov – po uvedení nových modelov s full frame senzorom.

Negatívny vývoj: Klesajúce predaje zrkadloviek a kompaktov s pevným objektívom.


Veľké domáce spotrebiče


Pozitívny vývoj: Aj v poslednom kvartály pokračuje medziročný nárast trhu veľkých domácich spotrebičov, naprieč všetkými sledovanými kategóriami. Najdynamickejšou skupinou boli sušičky nasledované vstavanými varnými doskami.

Negatívny vývoj: Mierne spomalenie rastu u mrazničiek.


Malé domáce spotrebiče


Pozitívny vývoj: Solídny celkový rast sektoru. Medzi najviac rastúce kategórie patrili kávovary, elektrické zubné kefky, vysávače, elektrické hrnce a panvice. Rovnako aj prístroje na úpravu vzduchu. U väčšiny kategórií rastie priemerná cena, spotrebitelia sú ochotní investovať do drahších produktov.
Negatívny vývoj: Ku kategóriám, ktoré zaznamenali negatívny vývoj, patrila príprava jedla, zastrihávače vlasov a žehličky.


Informačné technológie


Pozitívny vývoj: Rastúca priemerná cenová hladina v rámci počítačov a výrazný rast herných a zakrivených monitorov.
Negatívny vývoj: Stolové a prenosné počítače zaznamenali medziročný pokles. Dvojciferný prepad zaznamenali tablety.

 

Zdroj: GfK TEMAX®

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
Video

Retail Summit 2020 v 100 sekundách

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail