Tisícky eur na pokutách pri kontrolách pokladníc

Pokuty vo výške viac ako 37 tisíc € udelili kontrolóri finančnej správy na základe kontrolnej akcie počas vianočného obdobia vo všetkých krajoch Slovenska.


Urobili takmer 700 kontrol elektronických registračných pokladníc (ERP), pričom v takmer 200 prípadoch zistili pochybenia.


Finančná správa zintenzívnila v decembri kontroly elektronických registračných pokladníc (ERP) v súvislosti s konaním vianočných trhov, ale aj so zvýšeným počtom kupujúcich v kamenných predajniach. Kontrolóri finančnej správy počas vianočného obdobia ešte viac kontrolovali dodržiavanie zákona o ERP, aby ochránili kupujúcich pred konaním nepoctivých predajcov.


Počas posledných troch týždňov roka 2018 vykonali celkovo 694 kontrol, pričom v 183 prípadoch z nich zistili pochybenia.. Výška udelených pokút dosiahla sumu 37 330 €. Najviac pokút udelili kontrolóri finančnej správy v Bratislavskom kraji (12 000 €), ďalej v Nitrianskom (4 570 €) a Prešovskom kraji (4 350 €). Najmenej pokút kontrolóri udelili v Banskobystrickom kraji, kde výška sankcií dosiahla 1 440 €.


Finančná správa pravidelne kontroluje dodržiavanie zákona o používaní ERP (zákon č. 289/2008 Z. z.). Pri kontrolnej činnosti najčastejšie ide o porušenia zákona ako nedostatočné označenie tovaru alebo služby, neoznačenie predajného miesta oznamom, že ide o prevádzku/podnikateľa, na ktorého sa nevzťahuje povinnosť evidovať tržbu, prípadne nebol na prevádzke/predajnom mieste vyobrazený vzor pokladničného dokladu tak, ako to definuje zákon.


Fungovanie elektronických registračných pokladníc sa bude od 1.júla 2019 meniť. Poslanci NR SR schválili novelu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Všetci používatelia registračných pokladníc budú napojení na portál finančnej správy. Finančná správa si od nových podmienok sľubuje zefektívnenie kontrol, a tým aj účinnejší boj proti daňovým únikom. Výhodou pre podnikateľov bude zníženie administratívnej záťaže rovnako ako úspora na servisných poplatkoch.


Zdroj: Finančná správa SR

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikona


newsletter optin
Video

New Retail Summit 2020 v 1 minúte

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail