Fairtrade Česko a Slovensko

Fairtrade Česko a Slovensko

Fairtrade Česko a Slovensko

Za vianočnými nákupmi sa Slovákom najviac oplatí vycestovať do Poľska

Cenová hladina sa naprieč krajinami Európy pomerne značne líši, závisí od viacerých faktorov, najmä však od ekonomickej a kúpyschopnej sily jednotlivých krajín.


Ekonomický silnejšie, bohatšie, krajiny zvyčajne vykazujú aj vyššiu cenovú hladinu a naopak. Rozdiel je vidieť najmä v cenách služieb, kde cena práce neraz tvorí väčšiu časť koncovej ceny, a kde pri mnohých službách stále existujú prirodzené bariéry pohybu. V priemere sú tak služby v EÚ takmer dvakrát tak drahé ako na Slovensku, najdrahšie služby však nájdeme v krajinách mimo EÚ – v Nórsku a Švajčiarsku, kde sú približne 3-krát drahšie ako na Slovensku, z krajín EÚ v Luxembursku a Dánsku (2,7-krát drahšie ako na Slovensku). Naopak najlacnejšie služby sú v Albánsku (o takmer polovicu lacnejšie ako na Slovensku), z krajín EÚ v Bulharsku (o takmer 40% lacnejšie ako na Slovensku).


Rozdiely v cenách tovarov, ktoré sú pre vianočné nákupy podstatnejšie, sú predsa len naprieč krajinami Európy o niečo menšie. Najdrahšie tovary v Európe opäť síce nájdeme v Nórsku a Švajčiarsku, avšak oproti Slovensku sú v priemere drahšie „len“ o 50-60%, z krajín EÚ v Dánsku, kde sú drahšie o približne polovicu. Slovensko sa stále zaraďuje medzi krajiny EÚ s relatívne nižšími cenami tovarov, v priemere sú oproti priemeru EÚ nižšie o 14%, pričom len v 6 krajinách EÚ sú v priemere lacnejšie ako na Slovensku. Na smolu slovenských obchodníkov sú to výlučne blízke krajiny regiónu strednej a východnej Európy, a tak nákupná turistika ostáva u mnohých Slovákov stále v kurze.


Ceny tovarov sa v priemere najviac podobajú tým slovenským v susednom Česku, kde sú len o približne 1% nižšie ako na Slovensku, a v Chorvátsku, kde sú naopak o približne 2% vyššie ako na Slovensku. Už výrazne lacnejšie môžu Slováci v priemere nakúpiť u našich severných (Poľsku) a južných susedov (Maďarsku). V Maďarsku sú v priemere ceny tovarov nižšie o približne 12%, v Poľsku, ktoré je po Rumunsku zároveň druhou najlacnejšou (pri tovaroch) krajinou EÚ, dokonca až o 18%.


Rozdiely v cenách medzi jednotlivými tovarmi však nie sú rovnaké. Kým ceny odevov sú v Maďarsku oproti Slovensku v priemere nižšie až o 24%, rozdiel v cene obuvi je výrazne menší a pohybuje sa len na úrovni okolo 3%. Ak by sa teda Slovák rozhodol ísť do Maďarska nakupovať len obuv, pravdepodobne by mu to nepokrylo ani náklady na výmenu eur za forinty a náklady na cestu, pri nákupe odevov by však už mohol dosiahnuť aj nejaké úspory.


S výnimkou odevov sa Slovákom z okolitých krajín najviac za nákupmi oplatí vycestovať do Poľska. Spotrebná elektronika je tu v porovnaní so Slovenskom v priemere lacnejšia o 14%, domáce spotrebič, obuv a odevy o približne 20% a nealko nápoje a potraviny o približne 30%. Porovnateľné cenovky ako v Poľsku má spotrebná elektronika aj v Česku a Maďarsku, kde je oproti Slovensku v priemere o 11-13% lacnejšia. Priemerné ceny však nevylučujú, že slovenský zákazník nenájde lacnejší tovarov aj v slovenských obchodoch, pravdepodobne ho však snaha ušetriť bude stáť viac úsilia. Navyše pri ceste za hranice musí slovenský zákazník počítať aj s dodatočnými nákladmi na cestu a najmä na zmenu domácej meny za menu cieľovej krajiny. Ak napríklad Slovák nemá časť príjmu v českých korunách, výhodnosť nákupov v susednom Česku je pri väčšine položiek viac ako otázna. Ceny domácich spotrebičov, či obuvi sú tu nižšie o menej ako 5%, čo by pravdepodobne ledva pokrylo náklady na zmenu meny.


Slováci pri cestách za vianočnými nákupmi úplne nevynechávajú ani blízke Rakúsko. Ceny tovarov sú tu v priemere síce až o 27% vyššie ako na Slovensku, náročnejší slovenský zákazník tu však neraz nájde väčší výber, najmä v luxusnejšom segmente. Navyše, v Rakúsku ako v jedinej susednej krajine môžu platiť eurami, a tak sa vyhne dodatočným nákladom na zmenu meny. Ani v prípade Rakúska pritom nie je všetko drahšie. Cenovú hladinu tovarov tu oproti Slovensku ťahajú nahor najmä vyššie ceny potravín (v priemere až o 38%), hoci v blízkom pohraničí môže byť rozdiel i výrazne nižší. Naopak ceny odevov sú v susednom Rakúsku v priemere o niečo nižšie ako na Slovensku (o 1%, v populárnych rakúskych outletoch môže byť však cenový rozdiel ešte výraznejší), ceny obuvi, domácich spotrebičov, spotrebnej elektroniky ale aj nealkoholických nápojov sú v priemere len nepatrne vyššie (v priemere o 3 až 5%).


V porovnaní s minuloročnou predvianočnou sezónou sa „eurové“ cenovky pre Slovákov v zahraničí relatívne najviac menili v krajinách, ktoré nie sú členmi eurozóny a kurzy ich domácich mien voči euru voľne „plavú“. Meny okolitých krajín V4 sú aktuálne voči euru o niečo slabšie ako v predvianočnom období minulého roka. Nákupy tovarov v Česku a Maďarsku tak pre Slovákov medziročne relatívne zlacneli o 1,6%, resp. 1,7%, v Poľsku o 3,1%. Podobné (slabšie domáce meny) platí aj pre Švédsko a čiastočne aj pre Dánsko a Veľkú Britániu. Cenovky sú tu však v porovnaní so Slovenskom stále vyššie a navyše nákupy v týchto krajinách by Slovákom predražovali aj významné náklady na cestu.


Najvýraznejšie z európskych mien voči euru medziročne oslabila turecká líra, o približne tretinu. Aj napriek tomu, že časť tohto pohybu kompenzovala vyššia inflácia v krajine, relatívne ceny pre Slovákov sa tu medziročne znížili o takmer 7%.

V priemere sú tak ceny tovarov v Turecku oproti Slovensku nižšie až o 30%. Náklady na cestu (časové aj finančné) však pravdepodobne väčšinu Slovákov od predvianočných nákupov v tejto orientálnej krajine odradia.


Ľubomír Koršňák, analytik
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikonamecom premium banner

Video

Slovak Retail Summit 2019

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail